Wisła w roli głównej

Skomentuj (12)

zobacz więcej (7)

W ostatnią sobotę stycznia br. w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbył się przedpremierowy pokaz filmu "Małopolski Przełom Wisły". Gościem specjalnym wieczoru był autor zdjęć - Artur Tabor.

Film pokazuje Wisłę jako rzeczywiście niekwestionowaną królową polskich rzek, która okazała się niezwykle malownicza. Zakola, meandry, piaszczyste łachy, wyspy podkreślają jej dziewiczy charakter. Wisła na filmie Tabora kipi barwami - niebieskością wody, żółcią piasku, zielonością trzcin. Najpiękniejsze sceny związane są z rzeką: mężczyzna skubiący pestki słonecznika pod wierzbą płaczącą, kobieta piorąca w wodzie bieliznę (sic!), ptaki nieświadome tego, że są podglądane i rośliny - te typowe jak trzciny czy nietypowe - jak karłowaty słonecznik na plaży...

- Najwięcej zdjęć przyrodniczych (pokazujących życie mew, rybitw, ostrygojadów, itp.) realizowaliśmy na wyspach, np. koło Luciami - mówi Artur Tabor - Przeprawy pontonem niejednokrotnie o pierwszej w nocy przy świetle księżyca czarną jak atrament śpiącą rzeką to niezapomniane przeżycia. W nocnej poświacie stawiałem swoje ukrycia na wyspie, w kolonii mew pospolitych i śmieszek, aby potem razem z ptakami obudzić się o świcie i przystąpić do filmowania i fotografowania ptasiego życia.

Aż żal, że tych scen jest tu nie za wiele, bo film pokazuje również i ludzi - to, czego dokonali przed wiekami - architekturę - i to, co tworzą teraz - "Święto kwitnącej jabłoni" w Józefowie, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych" w Kazimierzu czy pojedynki rycerskie na zamku w Janowcu.
Zdjęcia przyrodnicze Artur Tabor realizował przy pomocy swojej żony Joli i córki Moniki, za część kulturową natomiast odpowiada głównie jego drugi operator Wojciech Kuchta.

 

Pomysł powstania "Małopolskiego Przełomu Wisły" zrodził się w Zarządzie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Kazimierzu, stąd też wyszedł scenariusz. Realizacja filmu trwała dwa lata.

Film nie powstałby bez finansowego wsparcia licznych sponsorów, wśród których dominują - co jest raczej nietypowe - jednostki samorządów lokalnych z terenów położonych na odcinku Wisły między Annopolem a Puławami. Wynika to z dużej potrzeby powstania filmu promującego region. Nic więc dziwnego, że "Małopolski Przełom Wisły" ukazał się aż w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Jego premiera odbędzie się w Telewizji Lublin w czasie świąt wielkanocnych.

Film w wersji DVD trafił do urzędów gmin nadwiślańskich z terenu Małopolskiego Przełomu Wisły, możliwe, że będzie dostępny również w miejscowych szkołach. W Zarządzie Lubelskich Parków Krajobrazowych istnieje możliwość jego obejrzenia.

Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę