Odkąd na Trzech Króli mamy w kalendarzu czerwoną kartkę, w Kazimierzu to święto traktowane jest szczególnie uroczyście. W tym roku zobaczymy w nowej odsłonie „Pastorałkę” w wykonaniu przedstawicieli społeczności kazimierskiej. A w wigilię święta przejdziemy uliczkami Miasteczka I Kazimierskim Orszakiem Trzech Króli.
Rok temu w klasztorze ojców reformatów oklaskiwaliśmy „Pastorałkę” według Leona Schillera w adaptacji Ewy Wolnej w wykonaniu Teatru Marii i Jerzego Kuncewiczów. Było to z jednej strony wydarzenie religijne – rodzaj jasełek nie tylko dla dorosłych, ale także – a może przede wszystkim – towarzyskie. W przedstawieniu bowiem brali udział przedstawiciele miejscowej społeczności.
Powodzenie sztuki sprawiło, że w tym roku obejrzymy „Pastorałkę” ponownie, chociaż będzie to jednocześnie premiera. Reżyser Ewa Wolna wybrała do obecnej prezentacji zupełnie nowe fragmenty sztuki Schillera. Przed publicznością pojawią się także nowi aktorzy – amatorzy, prezentujący jak poprzednio różne środowiska – od artystów malarzy, poprzez historyków, architektów, filologów, po polityków. Warto wspomnieć, że w roli sędziwego pasterza Bartosa zobaczymy burmistrza Kazimierza Dolnego Grzegorza Dunię.
Planowane są dwa spektakle:
6 stycznia o godz. 19.00 w kościele przy klasztorze reformatów
8 stycznia godz. 16.00 w kościele farnym
Zapraszamy
Obsada:
Maryja – dr Romana Rupiewicz (patrolog, historyk sztuki, wykładowca UKSW)
Józef - Zbigniew Bagiński (polityk, dyrektor Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu Dolnym)
Prologus - Ewa Wolna (pedagog, radna Rady Miejskiej)
Archanioł - Jolanta Brennenstuhl (marszandka)
Anioł I - Małgorzata Iłłakowicz (filolog)
Anioł II - Olga Kuckiewicz-Doraczyńska (inżynier architekt)
Anioł Biały – Dorota Szczuka (historyk sztuki)
Chłop - Tomasz Małolepszy
Chłopka - Halina Kołodziejska (malarka)
Pasterka - Beata Polek (inżynier produkcji)
Karczmarka - Joanna Zamorowska-Fąfrowicz (historyk sztuki, marszandka)
Szlachcic – Leszek Furtas (geodeta, malarz, radny Rady Miejskiej)
Żyd - Marcin Pisula (historyk, radny puławskiej Rady Powiatu )
Pasterz - Maciej Woliński (malarz, grafik)
Pasterz II – Marek Andała (malarz, pedagog)
Bartos (sędziwy Pasterz) – Grzegorz Dunia (burmistrz Kazimierza Dolnego)
Król – Maciej Jaszczyński (uczeń 1 klasy gimnazjum)
Król - Roman Wolny (geodeta, pszczelarz)
Król – Mirosław Opoka (policjant, radny Rady Miejskiej)
Organista - Jerzy Kuna (muzyk, fotografik, żeglarz).
W wigilię święta Trzech Króli 5 stycznia ulicami Miasteczka przejdzie I Kazimierski Orszak Trzech Króli. Uroczystość rozpocznie się w kościele św. Anny o godzinie 17.00 spektaklem poetyckim "Aby się stało" w wykonaniu działającego przy Kazimierskim Ośrodku Kultury teatru „Enigma”. Następnie uczestnicy Orszaku przejdą z figurkami Mędrców do kościoła farnego, gdzie zobaczymy jasełka "Pójdźmy wszyscy do stajenki" wykonane przez najmłodszych członków kółka teatralnego KOK.
Kazimierska "Pastorałka" 2011
Anna Ewa Soria,Skomentuj
Dodawanie komentarza
Trwa dodawanie komentarza. Nie odświeżaj strony.
Dodane komentarze (10)
-
pijany znad GrodarzaTrzej panowie,rzechwalaja sie, ktorego żona jest najladniejsza. Piwerwszy swoja wychwala i porownuje do znanych z portretow, drugi czyni to samo, a trzeci urode swojej zony porownuje do Matki Boskiej. Tamci dwaj nie wierzą i pędzą do domu tego trzeciego. Pukaja do drzwi, ktore otwieraja sie, a oni krzyczą: o matko boska.
Wynika z tego, ze poprawne jest :" Matka Boska. -
JadwigaPanie Janie Grzenia ze Śląska to jak powinno brzmieć Matka Boska Czy może Matka Boża.
-
pijany znad GrodarzaDlaczego w obsadzie :"Chłop - Tomasz Małolepszy" nie wpisano Jego zawodu?.
Przynajmniej - "rolnik " mogli wpisać, a tak..... . Jednym słowem chłop, zwany rolnikiem zawsze traktowany był po macoszemu i to jeszcze w nabożnej sztuce o TRZECH KRÓLACH -
językoznawcaPanno Jadwigo!
Niestety, nie ma Pani pojęcia o sprawie.
A teraz "Poradnia Językowa":
18.03.2005
Maria czy Maryja?
Czy kościół NMP to kościół Najświętszej Marii Panny, czy Maryi Panny? Często spotyka się pierwszą formę, a mnie się wydaje, że w odniesieniu do Matki Boskiej powinno się używać dawniejszej formy imienia – Maryja.
Matkę Boską nazywa się albo imieniem Maria, albo Maryja. Nie ma jednej ustalonej formy, nawet w przekładach Biblii. Pierwsza jest odczuwana jako nowsza, druga jako tradycyjna, o nacechowaniu archaicznym. Wybór najlepiej pozostawić mówiącym.
Sprawdziłem występowanie nazwy kościół Najświętszej Marii || Maryi Panny w tekstach internetowych. Okazało się, że wariant z nowszą formą imienia jest o wiele częstszy (proporcja 4:1).
— Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski -
ślepiec stary@mix, poczytaj obsadę.To tylko kilkanaście centymetrów wyżej.
-
JagusiaByłam, widziałam: kolorowo, odświętnie, pięknie.... Śliczna Panna Maria, olśniewające kreacje w s z y s t k i c h uczestników (chodzi o strój i o rolę). No i Pan Burmistrz Kazimierza Dolnego wystąpił. Brawo!
-
wybitny reżyserCóż, nie spodobały sie zmiany w obsadzie :( Ciekawe komu....
Wynika z tego, ze poprawne jest :" Matka Boska.