„Podróż po Skarbach Kultury Powiatu Opolskiego” to jedno z wielu wydarzeń organizowanych w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Już w najbliższą sobotę 9 maja będziemy mogli bezpłatnie przejechać się Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową.
W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich organizowanych jest wiele ciekawych imprez.W wielu muzeach, zamkach czy innych zabytkach nie musimy kupować biletów, gdyż wstęp w dniach 7-9 maja jest wolny.
„Podróż po Skarbach Kultury Powiatu Opolskiego” to jedno z najatrakcyjniejszych wydarzeń zbliżającego się weekendu. W sobotę 9 maja Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa zabierze w trasę wszystkich chętnych. Oczywiście bezpłatnie.
Co zrobić, by móc wziąć udział w tej imprezie? Po prostu dokładnie przeanalizować program i pojawić się w odpowiednim miejscu i czasie.
A oto i szczegółowy program imprezy:
Godz. 11.00 – 11.40 - Bezpłatny przejazd kolejką ze stacji w Opolu Lubelskim na stację w Karczmiskach (podróż uprzyjemniać będą opowiadania przewodnika na temat okolicznych atrakcji i historii kolejki)
Godz. 11.40 – 12.30 - Bezpłatne zwiedzanie stacji kolejki w Karczmiskach (w programie zwiedzania: Muzeum Kolejnictwa oraz odnowione budynki stacji, zabytkowej kuźni, warsztatów, parowozowni i wieży ciśnień pełniącej obecnie funkcję wieży widokowej, Punkt Informacji Turystycznej)
Godz. 12.30 – 13.00 - Przejazd kolejką ze stacji w Karczmiskach na stację w Polanówce (w trakcie podróży goście będą mogli posłuchać informacji o okolicznych atrakcjach i historii kolejki)
Godz. 13.00 – 14.30 - Przystanek na stacji w Polanówce oraz dojazd do Grodziska w Żmijowiskach (w programie: ognisko dla uczestników wyjazdu - prowiant we własnym zakresie). Gościom zostanie zapewniony nieodpłatny dojazd do Grodziska w Żmijowiskach.
Godz. 14.30 – 16.00 - "Tradycje smaku" w Grodzisku w Żmijowiskach. W programie: zwiedzanie Grodziska połączone z opowieściami o życiu dawnych Słowian, poczęstunek dla gości.
Godz. 16.00 - Powrót kolejką do Opola Lubelskiego
Warto dodać, że Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa kursuje w każdą niedzielę od maja do września. Pociąg wyrusza ze stacji w Karczmiskach o godzinie 11.00, jednak na miejscu najlepiej być ok. 10.30, gdyż trzeba jeszcze zaparkować samochód i kupić bilety. Co ważne, nie jest prowadzona rezerwacja miejsc, tak więc nie zamówimy wcześniej biletów.
Do wycieczki dołączyć można również w Opolu Lubelskim. Pociąg dociera tam ok. 12.30. Wtedy kupujemy odpowiednio tańszy bilet. Możemy także zabrać ze sobą rower i wysiąść na jednym z przystanków, np. w Karczmiskach czy Polanówce, po czym wrócić w wybrane miejsce dwukołowym pojazdem. Do wyboru mamy trzy możliwości:
- trasa „pełna” 30 km (z ogniskiem) w godz. 11.00 – 15.00 – Przejazd: Karczmiska – Opole Lubelskie – Karczmiska – Polanówka (ognisko) – Karczmiska
- trasa 20 km (bez ogniska) w godz. 11.00 – 12.30 – Przejazd: Karczmiska – Opole Lubelskie – Karczmiska
- trasa 10 km (z ogniskiem) w godz. 12.35 – 15.00 – Przejazd: Karczmiska – Polanówka – Karczmiska
Ognisko, które rozpalane jest na stacji w Polanówce, trwa ok. 1,5 godziny. Kiełbaski, napoje i inne artykuły spożywcze można kupić w pociągu lub na miejscu, przy ognisku. Ale możemy również wyżywienie zapewnić sobie sami. To już zależy tylko od nas.
Warto dodać, że pociągowe wagony są zarówno otwarte, jak i zamknięte. Kolejka jest przygotowana na każdą pogodę. Jednak z wagonów nie należy się zbytnio wychylać, gdyż trasa wiedzie w dużej mierze przez tereny niezabudowane, leśne, a torowisko nie jest zbyt szerokie. Można, więc zwyczajnie zahaczyć o gałąź.
Na stacji w Karczmiskach znajduje się Muzeum Kolejnictwa oraz odnowione budynki stacji, zabytkowej kuźni, warsztatów, parowozowni i wieży ciśnień pełniącej obecnie funkcję wieży widokowej, Punkt Informacji Turystycznej, a także parking i toaleta. Toaleta jest także na stacji w Polanówce, w miejscu, gdzie odbywają się ogniska.
Ponadto w każdą ostatnią niedzielę miesiąca kolejka kursuje do Poniatowej (zamiast do Opola Lubelskiego). Pozostała część trasy przebiega jak zwykle.
Skomentuj
Dodane komentarze (1)
-
może piszmy po polsku jednak: w tĘ sobotę, nie w "ta"