W królewskim orszaku

Skomentuj (32)

zobacz więcej (50)

Jak co roku w uroczystość Bożego Ciała uliczkami Kazimierza przeszła procesja eucharystyczna.

Procesja Bożego Ciała rozpoczęła się mszą świętą w Farze o godzinie 9.00. Wzięły w niej udział przedstawiciele wszystkich środowisk parafialnych, dzieci pierwszokomunijne, młodzież nowo bierzmowana i wierni.

Procesja do czterech ołtarzy przeszła tradycyjnie ulicą Lubelską i Nadrzeczną, by zakończyć się na Rynku homilią, którą wygłosił ks. Grzegorz Kiciak.

- Należymy do arystokracji Boga. To jest orszak Króla i my ten orszak tworzymy. Naszym zadaniem jest przyłączyć tych, którzy są na zewnątrz. Ta czwartkowa procesja pokazuje to wejście w świat. Trzeba być pokornym wobec świata, w którym żyjemy – mówił między innymi ks. Grzegorz. – Naszym orężem jest Słowo. Ale żeby ono było orężem, trzeba w nie wierzyć.

Kazimierz na czas procesji Bożego Ciała z szacunku dla Białej Hostii zatrzymał się jakby w bezruchu. Na trasie marszu zamknięto sklepiki i kramy, by zaraz po zakończeniu uroczystości życie wybuchło tu ze zwielokrotnioną siłą. Rynek pospiesznie pozbawiony dekoracji ostatniego z czterech ołtarzy na nowo zaludnił się turystami, Cygankami i miejscowymi, którzy wracając z kościoła zachodzili na lody czy gofry.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (17)

  • Parafianin
    Boże, chroń nas przed kapłanami z Fary!
  • joko
    I tak jest lepiej. Rok temu "policjant" bez czapki i w komży kierował ruchem na Senatorskiej
  • Nocny Marek
    Do JK - proszę mówić za siebie. Ja osobiście potrzebuję jak tlenu innego rodzaju kapłanów.
    • Lila
      Ja też, ja też potrzebuję innych kapłanów, takich którzy po prostu kochaliby bliźnich, otwartych na potrzeby wiernych a nie na nie tylko walczących o swoje.
    • uczestnik procesji
      Ja jak tlenu potrzebuję, aby wszyscy wyznawali prawdziwe przesłanie słów Chrystusa: "kochaj bliźniego swego jak siebie samego". Niestety nasi księża chyba siebie nie kochają.
  • JAH.
    Arystokracja Boga. Cóż. Równi i równiejsi. Lepsi i gorsi. Paradoksalne niezrozumienie kochania bliźniego swego, jak siebie samego. I nasz Idol kroczący Lubelską z Różańcem w zacisiniętej pięści, pewnie, rytmicznie i bezkompromisowo. W punktacji 1:10. Pokora 1. Arystokracja Boga. Nie mam słów, choć kocham Boga oporowo (slang). JAH.
  • wow
    Panie Kowalski, pan to serio pisze?!!
  • Janusz Kowalski
    Wielkie uznanie dla ks Grzegorza Kiciaka za celną homilie.
    Takich duchownych i kazań Nam potrzeba - jak tlenu.
    • hehehe
      dobre, nic tak nie wprawia w dobry humor jak wyznania prowincjonalnego podlizucha
    • E 335
      Januszku ! Tlenu i kadzidła. Sam tlen jest za mocny powoduje korozję
    • no ba
      Kowalski Kiciak wszystko sie zgadza. Dlatego podlosc tak silna w narodzie. Dlatego takie odejscia od wiary. Chron nas boze od tak postepujacych i myslacych ludzi
    • Edek
      Czy ktoś się pod Pana podszył? Bo to chyba niemożliwe, żeby Pan to napisal...
  • Dziewon
    Gratuluję Wszystkim tym którzy przyczynili się do uświetnienia tego ważnego święta. Dzięki Wam wróciłem do mojego Kazimierza, tego z moich młodzieńczych lat w którym się urodziłem, miałem Chrzest, I Komunię, Bierzmowanie. Były to moje najpiękniejsze lata w moim życiu. Za przypomnienie mi tego serdecznie dziękuję. Wielkie brawa. M.D
    • hahaha
      wspaniale podsumowanie ofiary indoktrynacji religijnej, który zgubił własną drogę rozwoju i pozostał zintegrowanym pierwotnie
  • "Tumult Toruński 1724r"
    "Tumult Toruński" - wpiszcie na Google. Bardzo podobna geneza zajść miedzy protestantami a katolikami w Toruniu 16.07.1724 do procesji Bożego Ciała i konsumentami piwa obok na rynku kazimierskim. Oby nie zakończyło się podobnie jak tam ! Chciałbym aby NIE.
  • pijany znad Grodarza
    Proszę księdza
    "uzurpacja

    Definitions

    przywłaszczenie sobie cudzych praw do czegoś;

    bezprawne zagarnięcie władzy

    Zagarnięcie cudzego stanowiska

    zagarnięcie władzy wbrew prawu;
  • Boli
    Osoby z kręgów Fary wszystkich by się najchętniej czepiały. To tak od lat. Ale jeżeli coś dotyczy ich środowiska to obrazy wielka i do tego od razu uczuć religijnych. Tu przynajmniej nic się nie zmienia...
  • krys
    Po raz kolejny żenujące czepianie się ludzi, którzy przyjechali do Kazimierza i siedzą w ogródku podczas procesji. Czy każdy ma obowiązek być katolikiem??? A ciekawe co by było, gdyby ktoś z siedzących zwrócił uwagę, że nie ma ochoty słuchać śpiewów przez megafon. O ile pamiętam, kiedyś kazanie było przed farą i tam nie ma kawiarni, więc wszyscy byliby zadowoleni.
    • Stach
      Święta prawda, Rynek jest zarówno dla katolików, przedstawicieli innych religii, jak i dla niewierzących i nic księżom do tego, co kto robi podczas procesji. To się nazywa tolerancja!
  • pijany znad Grodarza
    Uczestniczyłem w procesji, ale kiedy zobaczylem kto celebruje ostatnia stacje odszedlem. W rozmowach dowiedziałem sie , że ksiądz napietnował siedzacych a ogrodkach piwnych, że piją własnie piwo. Prosze ksiedza. Jestem pewien, ze własnie oni, piwa w kosciele nie piją. Własnie tu przyjechali , by je wypić. Oczywiście. Mogli sie powstrzymać. Mogli, ale nie musieli, dlatego też napietnowanie ich to wyraz NADGORLIWOŚCI. Religijnej nadgorliwości.
  • Redakcja
    Dla jasności przytaczamy punkt 4. z Regulaminu dyskusji.:
    "Nie należy umieszczać komentarzy i postów, które:
    * przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.).
    * zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);
    * obrażają osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego);
    * obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego);
    * obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego); "
    http://www.kazimierzdolny.pl/info/regulamin_dyskusji,2937,id,2937.html
    • ityle
      Obrażaniem uczuć religijnych nie jest mówienie o faktach historycznym, Jahwe jest poślednim bożkiem panteonu babilońskiego (był opiekunem pasterzy kóz) i został przez koczowników semickich przejęty jako swój najważniejszy, któremu nadali wszelkie moce sprawcze gdy tworzyli religie mojżeszową; chrześcijaństwo to nic innego jak późniejsza reformacja religii mojżeszowej, a kościół rzymski to adaptacja owej reformacji jako religii państwowej dokonanej przez cesarza Konstantyna na soborze nicejskim w 325 roku. Jak by nie patrzeć jest to semicka mitologia (plus islam powstały w VII wieku).
    • Jerzyk
      oraz - obrażanie uczuć naszej Wiary Katolickiej !
  • Redakcja
    Niektóre komentarze zostały usunięte. Prosimy o przestrzeganie regulaminu dyskusji.
    • hehehe
      heheheheeh
    • Lech
      Czy w sprawie usunięcia tekstu o mitach semickich interweniowała sama kuria czy parafia? Mamy już państwo kościelne wzorem islamskiego? Marzenia księży by się spełniły.
    • hehehe
      odwagi komuś brakuje? pewnie cykorii za wiele w spożyciu
  • Edyta
    Zgubiłam dziś kurtke, krótka, puchowa, czarna. Byłam na wycieczce. Może ktoś znalazł?
    Edyta
  • darek
    Gdyby na codzień jak na procesji...
    • ojojoj
      kto i po co?
  • ktosik
    Przy okazji pan fotograf zrobił reklamę Coprosie.
    Wielki ukłon dla portalu.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2024.
Pokaż stopkę