Komentarze
-
Niedługo cała Polska będzie jedną wielko grupą rekonstrukcyjną ci w TVP będą rekonstruowali dziennikarzy ci w rządzi to tym bardziej rekonstruktorzy premier i ministrów a najlepszy jest prezydent :) więc co wam ta grupka przeszkadza
-
Jaki jest tego sens poza oczywiscie kasa z ministerstwa? Bowiem sensu innego nie ma, wystarczy tego grzebania sie w przeszlosci i mitologizowania jej, lepiej by mlodzi ludzie zajeli sie przyszloscia czyli rzetelna nauka. Corocznie obecnie Polska spada w rankingu nabytej wiedzy i umiejetnosci w procesie nauczania, w roku przyszlym np. przeskocza nas Rosjanie, ktorzy pna sie coraz wyzej, zatem patriotycznie byloby do tego nie dopuscic.
-
Według mnie inicjatywa jest bardzo ciekawa. Jedyną dyskusyjną kwestią pozostaje rekonstruowana jednostka. Wydaje mi się, co zostało już zresztą wspomniane w komentarzu, że dla Kazimierza Dolnego i okolic, lepszym wyborem było by rekonstruowanie Zgropowania 'ZAPORY'. Da się jednak te dwa pomysły połączyć. Łączenie dwóch, a nawet więcej jednostek w jednej grupie rekonstrukcyjnej jest dość częstą praktyką. Na lokalne potrzeby można realizować jeden projekt, a na Wołyńskie wyjazdy zaś drugi. Wielkich różnic w umundurowaniu nie będzie, natomiast o szczegóły i różnice na pewno trzeba będzie zadbać. Obowiązkowe jest również odpowiednie formowanie rekonstruktorów oraz regularne ćwiczenia z musztry, po to aby nikt potem nie pisał, że grupie brakuje 'należytej powagi i umiejętności'. Słowem albo robić porządnie albo wcale.
Interesujesz się historią? Chciałbyś wziąć udział w rekonstrukcji wydarzeń sprzed lat? W Kazimierzu powstanie grupa rekonstrukcji historycznej utworzona w duchu 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.
Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy, które w Kazimierzu celebruje pamięć o dawnych i obecnych polskich mieszkańcach Wołynia, organizuje grupę rekonstrukcyjną opartą na tradycjach 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. To jednostka wojskowa powstała w 28 stycznia 1944 r. , której celem była ochrona ludności cywilnej Wołynia przed UPA. Swój szlak bojowy zakończyła na Lubelszczyżnie 26 lipca 1944 w Skrobowie, w powiecie lubartowskim. Celem kazimierskiej grupy rekonstrukcyjnej będzie propagowanie historii 27. WDP AK, udział w inscenizacjach historycznych we współpracy z innym grupami i udział w uroczystościach patriotycznych w Polsce i na Ukrainie.
- Można powiedzieć, że inspiracją do powstania tej grupy były rozmowy w księdzem proboszczem parafii kazimierskiej – mówi Henryk Kozak prezes Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy – od dłuższego czasu o tym rozmawialiśmy. Uczestniczyłem w uroczystościach na Ukrainie z udziałem grupy rekonstrukcyjnej. To naprawdę robi wrażenie, budzi zainteresowanie, przyciąga do historii.
Kto może zostać uczestnikiem grupy?
- Jak to w partyzantce - przedział wiekowy nieograniczony – mówi Henryk Kozak. – Liczymy, że przyłączy się do nas zarówno młodzież szkolna jak i osoby dorosłe. Panie także mile widziane.
Spotkanie organizacyjne 10 stycznia o godz. 16.00 na Starej Plebanii przy ul. Zamkowej.
Skomentuj
Dodawanie komentarza
Trwa dodawanie komentarza. Nie odświeżaj strony.
Dodane komentarze (5)
-
MichaNiedługo cała Polska będzie jedną wielko grupą rekonstrukcyjną ci w TVP będą rekonstruowali dziennikarzy ci w rządzi to tym bardziej rekonstruktorzy premier i ministrów a najlepszy jest prezydent :) więc co wam ta grupka przeszkadza
-
malkontentJaki jest tego sens poza oczywiscie kasa z ministerstwa? Bowiem sensu innego nie ma, wystarczy tego grzebania sie w przeszlosci i mitologizowania jej, lepiej by mlodzi ludzie zajeli sie przyszloscia czyli rzetelna nauka. Corocznie obecnie Polska spada w rankingu nabytej wiedzy i umiejetnosci w procesie nauczania, w roku przyszlym np. przeskocza nas Rosjanie, ktorzy pna sie coraz wyzej, zatem patriotycznie byloby do tego nie dopuscic.
-
Ulka- KazimierzJaki jest sens? Pasja. Nie kasa. Nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze.
-
pijany znad Grodarza@ Ulka
"Minęły dawno dni beztroskich zabaw,
zaginął po żołnierzach moich ślad,
lecz kiedy myślę o chłopięcych latach,
inaczej patrzę na zabawę swą." -
Ulka- Kazimierz@pijany znad Grodarza, cóż więc Pan radzi: oblec wór pokutny, siąść i płakać?
-
pijany znad Grodarzapamiętać i uczyć. Każda rekonstrukcja z okresu, kiedy jeszcze żyją uczestnicy, powoduje ZAMAZANIE rzeczywistych chwil. Kiedy idziemy na film np " Pokłosie" zdajemy sobie sprawę, że siedzimy w kinie i nawet wtedy, uczestnicy tych minionych dni, w niektórych chwilach sa zdegustowani PRAWDĄ scenarzysty i reżysera.. Jakież to kontrowersje wzbudza " Smoleńsk".
Chyba na tym portalu pokazana jest rekonstrukcja GNĘBIENIA KUŁAKA. Proszę spojrzeć na zachowanie " syna" kułaka, kiedy to UB bije ojca. " Syn" się uśmiecha. Wynika z tego, że jest zadowolony z bicia taty.. No tak. Niektórzy nie lubią rodziców.
Rekonstrukcje wtedy, kiedy NIE MA ŻYJACYCH. -
Ulka-KazimierzOdwieczne pytanie: "Wieleż lat czekać trzeba, nim się przedmiot świeży jak figa ucukruje, jak tytoń uleży? LITERAT I: Nie ma wyraźnych reguł. LITERAT II: Ze sto lat. LITERAT I: To mało! LITERAT III: Tysiąc, parę tysięcy - LITERAT IV: A mnie by się zdało, Że to wcale nie szkodzi, że przedmiot jest nowy" Adam Mickiewicz, Dziady cz. III.
-
-
UskokWedług mnie inicjatywa jest bardzo ciekawa. Jedyną dyskusyjną kwestią pozostaje rekonstruowana jednostka. Wydaje mi się, co zostało już zresztą wspomniane w komentarzu, że dla Kazimierza Dolnego i okolic, lepszym wyborem było by rekonstruowanie Zgropowania 'ZAPORY'. Da się jednak te dwa pomysły połączyć. Łączenie dwóch, a nawet więcej jednostek w jednej grupie rekonstrukcyjnej jest dość częstą praktyką. Na lokalne potrzeby można realizować jeden projekt, a na Wołyńskie wyjazdy zaś drugi. Wielkich różnic w umundurowaniu nie będzie, natomiast o szczegóły i różnice na pewno trzeba będzie zadbać. Obowiązkowe jest również odpowiednie formowanie rekonstruktorów oraz regularne ćwiczenia z musztry, po to aby nikt potem nie pisał, że grupie brakuje 'należytej powagi i umiejętności'. Słowem albo robić porządnie albo wcale.
-
pijany znad GrodarzaPytaliscie się żolnierzy 27 Wolyńskiej AK ?.
Pytam, bo w czasie " walk" grupy rekonstrukcyjnej brakuje NALEŻYTEJ POWAGI i UMIEJETNOSCI.
Moim zdaniem zostawcie to zawodowym aktorom. -
Henryk DoraczyńskiLepiej by chyba było założyć grupę rekonstrukcyjną Zgrupowania Zapory bardziej związanej z Kazimierzem Dolnym i jego mieszkańcami.