W hołdzie Antoniemu Michalakowi

Skomentuj (3)

zobacz więcej (16)

Wydarzeniem minionego tygodnia było nadanie tytułu honorowego obywatela miasta Kazimierza Dolnego połączone z prezentacją jego dorobku artystycznego, z którym zapoznać się można zwiedzając kościół świętej Anny, Galerię Letnią i muzeum w Kamienicy Celejowskiej oraz galerię Domu Michalaków.

22 maja br. w Galerii Letniej w rynku miała miejsce uroczysta sesja Rady Miasta Kazimierza Dolnego, podczas której w uznaniu zasług Antoniego Michalaka nadano mu pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miasta. W uzasadnieniu uchwały, nadającej tę godność, czytamy: "W uznaniu wybitnej twórczości malarskiej i postawy obywatelskiej, budzącej umiłowanie miasta sławnego sztuką wysoko cenioną." Podkreślano nie tylko geniusz artystyczny Michalaka, ale także jego wkład w rozwój Kazimierza Dolnego, z którym był związany przeszło pół wieku. Tu powstały jego najlepsze dzieła nagradzane w kraju i na świecie, tu działał jako konserwator zbytków i obrazów; był też pierwszym po wojnie prezesem prężnie działającego Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza Dolnego.

Uroczystość miała miejsce w obecności synów Antoniego Michalaka - Tadeusz, architekt, prezes Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza Dolnego oraz Janusz Michalak - malarz, przyjęli z rąk przewodniczącego Rady miasta Stanisława Gębala akt nadania Ojcu tytułu Honorowego Obywatela Miasta.

Gościem specjalnym był arcybiskup Józef Życiński, który objął nad wystawą dzieł Michalaka honorowy patronat. Arcybiskup zauważył ścisły związek między kontemplacją sztuki i kontemplacją Boga.
- Jeżeli pustoszeją muzea, pustoszeją i kościoły, człowiek traci potrzebę kontaktu z absolutem, karłowacieje wewnętrznie - powiedział.

Wystawa "Mistyczny świat Antoniego Michalaka" daje szansę wniknąć w sztukę, a w szczególności w sztukę sakralną właśnie, gdyż Antoni Michalak był czołowym reprezentantem sztuki sakralnej w polskim malarstwie międzywojennym.
- Nawiązując do stylistycznych konwencji sztuki dawnej, tworzył monumentalne obrazy Ukrzyżowania i wizerunki świętych. Znamienna dla późnego gotyku i baroku skłonność do dramatycznej ekspresji i naturalistycznego przerysowania współistniała w jego pracach z delikatnością rysunku włoskiego quattrocenta i z manierystycznym wydłużeniem postaci. Hieratyzm kompozycji dynamizowało ostre, charakterystyczne dla caravaggionizmu oświetlenie ewokujące mistyczne treści. - tak o obrazach Antoniego Michalaka pisze Irena Kossowska w Słowniku Malarzy Polskich.

Lechosław Lameński podkreśla zaś, że Michalakowi "udało się stworzyć własny świat mistycznego dialogu z Jezusem, jego  życiem i męką. Uproszczona, choć sugestywna stylizacja postaci, rozproszone światło rozświetlające wybrane fragmenty kompozycji, wyważona kolorystyka (zdominowana przez barwy nasycone i ciemne), poparte mistrzostwem technicznym złożyły się na ponadczasowość kompozycji religijnych artysty, zwłaszcza tych o wątkach pasyjnych. Kompozycji tym ciekawszych, że niemal w każdej z nich pojawia się w tle pejzaż kazimierski lub jego najbardziej nośne  fragmenty, wycięte, wystudiowane na sposób baśniowy, ukazujące miasteczko od drugiej - tej wyśnionej, wymarzonej przez  twórcę strony."

W otwarciu wystawy "Mistyczny świat Antoniego Michalaka" uczestniczyły tłumy. Z uwagą kontemplowano olbrzymie płótna artysty, w tym wypożyczoną z Muzeum Narodowego w Warszawie "Bajkę o szczęśliwym człowieku" czy odnalezioną niedawno w"Stygmatyzacja świętego Franciszka". W Kamienicy Celejowskiej podziwiano rysunki i portrety wykonane kredką czy ołówkiem, w tym portret ojca malarza - Wincentego, który w Kozłowie Szlacheckim, miejscu urodzenia artysty, pełnił funkcję sołtysa. W świętej Annie niezwykłe wrażenie robił naturalnej wielkości projekt witraża upamiętniającego powrót ziem piastowskich do macierzy, zrealizowany w jednym z wrocławskich kościołów. Zwracał uwagę też obraz Chrystusa Króla, którego twarz zatrzymuje do zadumy, zmusza do poszukiwań odpowiedzi na odwieczne pytanie: Kim jest ten Chrystus?
Galeria w Domu Michalaków prezentuje między innymi obrazy rodzinne - skromne portrety żony Michalaka Marii z Chylewskich, rodziców, dzieci.
Wystawę tę, która prezentuje bardzo wszechstronnie twórczość Honorowego Obywatela Miasta, można będzie oglądać do 9 sierpnia br.

ANTONI MICHALAK

Urodzony w 1902 w Kozłowie Szlacheckim, zmarły w 1975 r. w Kazimierzu Dolnym, wybitny przedstawiciel sztuki sakralnej w polskim malarstwie międzywojennym, znakomity portrecista i rysownik. Był studentem Tadeusza Pruszkowskiego, z którym zaczął przyjeżdżać do Kazimierza, gdzie w 1939 r. osiadł.
Współzałożyciel Bractwa św. Łukasza, z którego członkami wspólnie wykonał siedem kompozycji historycznych do pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 r. Wcześniej z J.H. Rosenem zaprojektował w 1933 r. freski do papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo.
Brał udział w wystawach we Francji, Holandii, Niemczech, USA, W. Brytanii. Po wojnie pracował jako konserwator we Wrocławiu, m.in. odnawiając Aulę Leopoldinum, a następnie, po powrocie do Kazimierza, kształcił studentów historii sztuki na KUL.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • Twarde pierniki (gość)
    A my dziękujemy za możliwość udziału w tym wydarzeniu p.Wandzie,p.Marcie i Januszowi.Było to dla nas duże przeżycie.Prawdę mówiąc każdy pobyt w Kazimierzu to jak święto,ale to było szczególne.Kłaniamy się,pozdrawiamy.
  • Michalakowie (gość)
    Dziękujemy serdecznie PT Realizatorom za wspaniały fotoreportaż - świetny tekst i znakomite, dynamiczne zdjęcia.
    Ukłony - Michalakowie z Nadrzecznej
  • Karol
    Jestem pod wielkim wrażeniem malarstwa Antoniego Michalaka. Muszę przyznać, że kościółek Św. Anny jest doskonałym miejscem do zaprezentowania malarstwa sakralnego. Potem w Galerii Letniej zachwyca różnorodność
    malarstwa Antoniego Michalaka, a w muzeum i domu Państwa Michalaków ze wszystkich stron spoglądają z portretów ludzie bliscy rodzinie i dawni mieszkańcy Miasteczka. Ta wystawa to olbrzymi dorobek artysty i jedno z nawiększych wydarzeń kulturalnych w Kazimierzu.
    Jesteśmy dumni z takiego OBYWATELA!. Właśnie w tym roku mija 30 rocznica śmierci Antoniego Michalaka

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę