Urokliwy muzyczny Kazimierz

Skomentuj (1)
Urokliwy Kazimierz nad Wisłą, letni wieczór, malownicza Fara, wyszukana muzyka w wykonaniu samych mistrzów. To wszystko od 24 lat tworzy klimat Letnich Wieczorów Muzycznych w Kazimierzu nad Wisłą. Tego lata przed nami jeszcze dwa muzyczne wieczory u stóp kazimierskich organów – jednych z najstarszych w Polsce.

Letnie spotkania z muzyką w kazimierskiej Farze zawdzięczamy Maryli Kędrowej – pierwszej kierowniczce Kazimierskiego Domu Kultury. To ona 24 lata temu sprawiła, że kazimierskie organy wypełniły świątynię muzyką swojej młodości. Do końca ubiegłego stulecia impreza pod nazwą Koncerty Organowe Kameralne w Kazimierskiej Farze organizowana była wspólnie Krajowym Biurem Koncertowym w Warszawie. Od 1999 przez 3 kolejne lata sponsorowała ją Telekomunikacja Polska.

– To były tłuste lata dla tego przedsięwzięcia. – mówi dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury – Monika Dudzińska, rozkładając przed sobą kolorowe programy kazimierskich Letnich Wieczorów Muzycznych – Organizatorów stać było wtedy na zaproszenie zagranicznych wykonawców takich jak Gheorghe Zamfir czy dwunastoosobowy Chór Patriarchatu Moskiewskiego oraz na imprezy towarzyszące – jak choćby niepowtarzalny koncert flamenco w roku 2000, gdzie na farnej posadzce w rytmie andaluzyjskiej muzyki tańczyła Małgorzata Matuszewska. Impreza ze względu na jej rozmach przyjęła nawet nazwę Festiwalu Muzycznego Kazimierz nad Wisłą.

Obecnie wakacyjne koncerty w Farze są wspólnym przedsięwzięciem Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Parafii pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela i świętego Bartłomieja Apostoła oraz Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara”. Dzięki wsparciu sponsorów nadal cieszą melomanów, którzy odpoczywają w Miasteczku.

Przed nami ostatnie koncerty tego lata.  W najbliższą sobotę usłyszymy koncert organowy w wykonaniu Roberta Hugo z Czech, któremu towarzyszyć będą  na instrumentach smyczkowych uczestnicy  IV Janowieckich Interpretacji Muzyki ‘2005. Ostatni koncert poświęcony rocznicy Sierpnia ’80 wypełnią medytacje w oparciu o papieski Tryptyk rzymski w recytacji Krzysztofa Kolbergera w towarzystwie fletni pana i oczywiście organów.

Zapraszamy.

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2024.
Pokaż stopkę