To już dziś! PROGRAM

Do rozpoczęcia Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi można odliczać już tylko minuty. Pierwszym filmem pokazanym w dużym namiocie o 11.30 będzie „Pięć łatwych utworów Boba Rafaelsona”. Uroczystość otwarcia trochę później - o 17.30.
Już za chwilę festiwal ogarnie całe Miasteczko. Wszystkie festiwalowe miejsca – a jest ich ponad 20 – czekają na przybycie gości. Filmy – a wśród nich 9 pokazów premierowych – wyświetlane będą w dwóch namiotach usytuowanych na terenie Zespołu Szkół nad Wisłą. Tu w Małym Kinie odbędą się także trzy lekcje kina, które poprowadzą Andrzej Titkow, Bob Rafaelson i Wiesław Saniewski. Tu także emitowany będzie film „Braciszek” Andrzeja Barańskiego, do którego plenery nagrywane były w Kazimierzu i okolicach.

Tradycyjnie – jak w przypadku poprzednich festiwali filmowych w Kazimierzu – będą seanse o 21.00 na Małym Rynku, choć kino pod gwiazdami nie będzie już tylko domeną tego miejsca. Zapowiadane od dawna obrazy z cyklu „Kocham kino” emitowane będą także pod gwiazdami w zamkach usytuowanych na dwóch wiślanych brzegach – w Janowcu i Kazimierzu. Stąd – z zamku na kazimierskim wzgórzu – razem z widzami z całej Polski obejrzymy we wtorek film "Good By Lenin" Wolfganga Beckera, który Grażyna Torbicka zapowie dla telewidzów TVP2.

Festiwal Dwa Brzegi daje nie tylko możliwość obejrzenia dobrego filmu, ale także możliwość spotkania się z ludźmi filmu. Cykl – „Porozmawiaj z nimi – spotkania” odbędzie się w „Kocham kino cafe” na terenie Zespołu Szkół przy ulicy Nadwiślańskiej oraz w kamienicach SAPR-u w Rynku. Tu spotkamy się między innymi z Jirim Menzlem i Felice Laudadio, Danielem Olbrychskim, Janem Wołkiem czy Jackiem Cyganem w czasie jego wieczoru poezji.

Możliwość spotkania z ludźmi kina, którzy zaistnieli także jako autorzy książek daje „Czuły Barbarzyńca” – księgarnia usytuowana w namiocie na korcie Zespołu Szkół. Tu także będzie okazja do spotkania z Jirim Menzlem, z Kamilem Sipowiczem, którego poezje z tomiku „I znowu pogrzeb we wrześniu” zaprezentuje Kora, Stanisławem Tymem i jego książką „Ryś”, a także wielu innymi gośćmi festiwalu.

9 sierpnia będzie dniem Polskiej Szkoły Filmowej. W SARP-ie z udziałem filmoznawców i historyków toczyć się będzie dyskusja „Czym była Polska Szkoła Filmowa?”.

9 sierpnia to także Dzień Kultury Żydowskiej. Wystawy, wykłady, warsztaty plastyczne, kulinarne i taneczne, kiermasz książek, judaików i pamiątek, wycieczka na cmentarz żydowski z Janem Jagielskim, projekcje filmów dokumentalnych, a wreszcie koncert zespołu „Sholem” – to wszystko będzie się działo w synagodze lub też w najbliższej jej okolicy.

Festiwal Dwa Brzegi zaistnieje oprócz synagogi w jeszcze innych miejscach związanych z Sacrum – w kazimierskiej Farze odbędzie się koncert Marcina Grzegorczyka, a w Nowej Plebanii Leszek Mądzik pokaże swe najnowsze fotografie.
W SARP-ie zaplanowano także wieczory TVP Kultura oraz cykl „Teatr TVP – premiera na Dwóch Brzegach”. Już jutro 5 sierpnia o godzinie 20.00 na żywo odczytany zostanie tu dramat „Zaśnij teraz ogniu” w reż. P. Wojcieszka. A po premierze Teatru Telewizji będzie okazja do spotkania z reżyserami spektakli – Andrzejem Barańskim i Marią Zmarz – Koczanowicz.

W czasie Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi funkcjonować będą kluby – jazzowy w Klubie Festiwalowym u Michalaka, muzyki etno – w Klubie U Fryzjera, gdzie miedzy innymi zagra Transkapela i Orkiestra Świętego Mikołaja.

Festiwal to także koncerty. Pierwszy już dziś – w ruinach kazimierskiego zamku zagra Gustavo Santaolalla Bajofondo Tango Club z Argentyny.
Muzycznym gościem festiwalu będzie także wirtuoz etnicznej muzyki baskijskiej Kepa Junkera (Hiszpania) z zespołem, który 8 sierpnia da koncert w niepowtarzalnej atmosferze kazimierskiego zamku. Kepa Junkera jest mistrzem gry na akordeonie, a szczególną atrakcją jego koncertów jest instrument zwany „cialaparta”. Jest to tradycyjny instrument baskijskich cieśli, ogromne drewniane kłody, w które kijami uderzają młodzi mężczyźni, wydobywając w ten sposób niezwykły dźwięk i rytm. W sekcji pełnometrażowego dokumentu (w dużym namiocie) pokażemy film „Ostatni Nomadzi” opisujący historię i wędrówkę przez świat tego instrumentu. Koncert Kepa Junkera na Kazimierskim Zamku odbędzie się 8 sierpnia o godz. 21:00.

10 sierpnia o godz. 21:00 na Zamku w Kazimierzu odbędzie się kolejne ważne wydarzenie: pokaz filmów animowanych wybitnego twórcy animacji Mariusza Wilczyńskiego „Wilkanoc”, oprawionych muzyką na żywo graną przez duet: Kinior & Makaruk. Mariusz Wilczyński zaprezentuje te same filmy, które w maju tego roku były pokazywane podczas indywidualnej wystawy artysty w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Wielki Finał odbędzie się na Zamku w Janowcu. Na zakończenie zagra rumuńska kapela weselno-pogrzebowa, wylansowana przez Kusturicę - Fanfara Zimbrul. Koncert rozpocznie się o godzinie 21:00. W jego końcowej części do zespołu dołączy taper, który swą grą zilustruje krótki film. Po zakończeniu filmu na scenie pojawi się znakomita grupa Mitch&Mitch. Koncert zakończy się utworem "greckie wesele", wykonywanym wspólnie przez zespoły: Fanfara Zimbrul i Mitsch&Mitsch.

Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza zaprasza na czas festiwalu do odnowionej swojej siedziby przy ul. Małachowskiego 5b na spotkania autorskie na temat Kazimierza, choć nie tylko - organizowane w ramach programów towarzyszących Festiwalowi Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi". Udział w nich wezmą: Jan Michalak (malarz), Waldemar Siemiński (socjolog, pisarz, autor książek osadzonych w Kazimierzu), Monika Adamczyk - Garbowska (autorka antologii "Miasteczko różnych snów. Kazimierz vel Kuzmir"), Halina Landecka (wojewódzki konserwator zabytków) i Waldemar Odorowski (historyk sztuki z Muzeum Nadwiślańskiego, komisarz sławnych wystaw kazimierskich).

A oprócz tego na janowieckich błoniach pod zamkiem – LandArt autora plakatu festiwalowego – Jarka Koziary, Mąciwoda – akcja wizualna na dwa ekrany rzekę i prom i wiele innych atrakcji.

By znów posmakować atmosfery filmowego Kazimierza wystarczy tylko przyjechać i… zaklinać pogodę, by nie padało!

Festiwal Filmu i Sztuki Program Filmowy
Festiwal Filmu i Sztuki Program Artystyczny

Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2024.
Pokaż stopkę