70 lat temu funkcjonariusze z I Zmotoryzowanego Batalionu Żandarmerii SS oraz 791 Batalionu Ostlegionów dokonały pacyfikacji Kazimierza i wielu miejscowości na Lubelskim Powiślu. Tamte wydarzenia przybliża książka dr Aliny Gałan „Tragiczny listopad 1942 roku „Krwawa Środa” na Lubelskim Powiślu”, której promocja odbędzie się 18 listopada.
W Kazimierzu i okolicach przez tydzień trwała rozpoczęta 18 listopada 1942 r. akcja pacyfikacyjna, która objęła swoim zasięgiem także Bochotnicę, Cholewiankę, Helenówkę, Jeziorszczyznę, Parchatkę, Pożóg, Rogów, Rzeczycę, Witoszyn, Włostowice i Zbędowice. Dokonali jej funkcjonariusze z I Zmotoryzowanego Batalionu Żandarmerii SS oraz 791 Batalionu Ostlegionów w odwecie za działalność polskiego podziemia. W wyniku tamtych zdarzeń wiele osób zamordowano na miejscu, wiele zesłano do obozów w koncentracyjnych, z których powrócili tylko nieliczni.
Szczegóły tych wydarzeń sprzed 70 lat przybliża dr Alina Gałan w książce „Tragiczny listopad 1942 roku „Krwawa Środa” na Lubelskim Powiślu”. To jedyna wydana do tej pory publikacja przedstawiająca wypadki Krwawej Środy w sposób kompleksowy. Jest efektem pracy badawczej autorki, popartej jej wcześniejszymi ustaleniami. W książce wykorzystano dotychczas nie publikowane źródła archiwalne. To między innymi dokumenty z byłej Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Lublinie, materiały przechowywane w zasobach Archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku, przekazane tam przez Stowarzyszenie byłych Więźniów Politycznych Zamku Lubelskiego i „Pod Zegarem”. To także relacje i dokumenty przekazane przez rodziny ofiar.
- Inicjatywa wydania publikacji zrodziła się przed dwoma laty i została doprowadzona do finału przy współpracy Akcji Katolickiej, Kazimierskiego Ośrodka Kultury oraz dzięki przychylności Burmistrza Kazimierza Dolnego – mówi dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Monika Dudzińska. – Książka ma być swego rodzaju hołdem złożonym ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń.
Promocja książki dr Aliny Gałan „Tragiczny listopad 1942 roku „Krwawa Środa” na Lubelskim Powiślu” odbędzie sie w ramach obchodów 70 rocznicy Krwawej Środy 18 listopada.
* Dr Alina Gałan – pracownik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie, specjalizuje się w historii najnowszej. Jest autorką ponad 20 publikacji. Między innymi jest współautorką obszernej monografii „Hitlerowskie więzienie na Zamku w Lublinie 1939 - 1944”. W roku 2004 obroniła napisaną pod kierunkiem Prof. dr hab. Zygmunta Mańkowskiego pracę doktorską „Okręgowa Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie 1944 - 1999”.
Program uroczystości 70 rocznicy Krwawej Środy 18 listopada:
godz. 10.30 - msza św. w intencji ofiar zbrodni wojennych – kościół farny
godz. 12.00 - złożenie wiązanek i kwiatów pod pomnikiem ofiar Krwawej Środy
- poświęcenie krzyża i tablicy upamiętniających męczeństwo mieszkańców Kazimierza Dolnego i okolic w więzieniu gestapo mieszczącym się w klasztorze
- okolicznościowe przemówienia
- spotkanie z dr Aliną Gałan i promocja książki „Tragiczny listopad 1942 roku „Krwawa Środa” na Lubelskim Powiślu”
Skomentuj
Dodane komentarze (19)
-
Brawo @tak sobie myślę:)
-
Bardzo piękna uroczystość. Wielkie podziękowania dla organizatorów.
-
No to już wiadomo,jak na dzisiejszych obchodach zachowali się Ci,co ich dzidek nie lubi.
Burmistrz wespół z prałatem Tadeuszem Pajurkiem odsłaniał pomnik,Pani Wolna przytoczyła pokrótce okoliczności powstania pomnika,Pani B.Walencik była na odsłonięciu a jej mąż i syn pomagali przy jego budowie.
Nie widziałem, aby dzidek - Kunicki położył choćby jeden kwiat lub mały znicz.
Jak oddawał hołd Ofiarom Krwawej Środy dzidek?
Czy aby nie na herbatce na plebanii, kiedy inni marzli pod klasztorem? -
"
tak sobie myślę
2012-11-12 23:32
@pijany, a z czego wnosisz, że mix jest kobietą?"
no bo się pyta, co to Smoleńsk. Pyta sie , jak Panie z PiS. /nazwisk oszczędzę. Szkoda USZ./uszów?./ -
@pijany, a z czego wnosisz, że mix jest kobietą?
No bo dlaczego DWOJE a nie DWÓCH ?
Ty chyba jesteś rodzaj męski,chociaż jak Kopernik mógł zostać kobietą to inni też mogą...
P.S.
Gajowy, proszę nie wyganiaj mnie z lasu za wpis nie na temat. -
a idz w cholerę z tym antypolskim filmem pijany .
-
"
Maciej Stuhr, aktor - odtwórca jednej z głównych ról w filmie "Pokłosie": Niektórzy nie mają nawet specjalnych wątpliwości... Ale wchodzenie w polemikę i pokazywanie metryk chrztu pradziadków nie ma najmniejszego sensu. Pewnych osób i tak nigdy się nie przekona. Dla nich jest wszystko jasne. Tylko pozazdrościć." -
tak se pomyślałem. Niby dlaczego, tak sobie myslę mysli, coby mnie z miksem wywalić?. Co do miksa, to się zgadzam. Ale dlaczego ja?
Zrozumiałem, że musi być DWOJE wyrzuconych. A może by tak wywalić tak sobie myslę - pomyslalem ?. -
Aż przyszedł gajowy(admin?)i wyrzucił ich(miksa z pijanym) z lasu za p..nie trzy po trzy nie na temat.
-
@ miks. Wiem.. Swoja drogą zle sformułowane pytanie. Winno brzmieć; " czy ty pijany wiesz, co to Smoleńsk?.
mix. Zadaj je, to Ci odpowiem. -
Ku refleksji: Jerzy Klesyk "Ja jestem pro"
-
pijany.....ty wiesz co to jest Smoleńsk?
-
ach, ten Smoleńsk 2010. Jego POKŁOSIE / w mysleniu/ to wpis dzidka.
-
@Dzidek, może po prostu nie rozumiesz paragrafu 6,7 i 8 przywołanej Uchwały.To,że składałeś wnioski jako osoba prywatna już świadczy, że coś nie łapiesz treści.
Idź pod mur klasztorny i zobacz ile tam nazwisk, ilu kandydatów na honorowych obywateli.
Tylko, że widocznie inne rodziny są poważniejsze. -
Za bardzo szanuję Tamtych ,żeby stać z figurantami w jednym rzędzie
-
Lepiej chodzić z obowiązku, niż nie chodzić wcale.
-
Jak to jak? Będą robić dobrą minę do złej gry .Panie Kunicki, a widział Pan aby ktoś z miejscowych urzędasów zajmował się czczeniem pamięci czy chociażby poszanowaniem osób które działały w AK na naszym terenie ?Phhh chyba że z obowiązku,na różne uroczystości chodzą również z obowiązku , byle odbębnić . Dlatego ja na nich nie bywam .Pozdrawiam sąsiada.
-
ciekaw jestem, jak zachowają się na tych obchodach: Burmistrz G. Dunia, Przewodniczący Rady Miejskiej H. Kozak, radne E. Wolna i B. Walencik, którzy przez cały rok bojkotowali próby nadania tytułu pośmiertnego " Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego" mojemu Ojcu Eugeniuszowi Kunickiemu, który był jednym z komendantów konspiracyjnej placówki Armii Krajowej przy ul. Zamkowej.
E. Kunicki wyróżnił się tym, że nie dopuścił do ataku odwetowego na Klasztor, który był siedzibą Gestapo i tym nie dopuścił do eksterminacji mieszkańców miasta.
Nadto w akcji " Burza" zdobył samochód pancerny i pomimo ataku sowieckich czołgistów wymontował karabiny maszynowe i wycofał oddział bez strat.
O nadanie tytułu i wykonanie tablicy pamiątkowej wystąpił w 2011 roku zastępca E.Kunickiego p.płk J. Targosiński. Następnie po zablokowaniu możliwości umieszczenia tablicy przez radną Walencikową, wniosek złożyłem ja.
A w październiku zgodnie z Uchwałą XXVIII/178/05 Rady Miasta Kazimierza Dolnego o nadanie tytułu wystąpiło Stowarzyszenie Kupców.
Na sesji 07.11.2012, zbojkotował to H. Kozak poprzez nie wprowadzenie wniosku do porządku obrad.
Ojciec był ofiarą Krawej Środy. Wraz z żoną Ireną siedział w katowni niemieckiej w Zamku w Lublinie
Ciekaw jestem w jaki sposób w/w urzędnicy będą oddawać hołd ofiarom Krwawej Środy, dzięki ofiarom życia których mogą n.p. pobierać comiesięczne pensje po 12.000,- zł ???? fundowane z naszych podatków. -
Ta książka podobna jest raczej do Lewtaka czy do Murata?
Burmistrz wespół z prałatem Tadeuszem Pajurkiem odsłaniał pomnik,Pani Wolna przytoczyła pokrótce okoliczności powstania pomnika,Pani B.Walencik była na odsłonięciu a jej mąż i syn pomagali przy jego budowie.
Nie widziałem, aby dzidek - Kunicki położył choćby jeden kwiat lub mały znicz.
Jak oddawał hołd Ofiarom Krwawej Środy dzidek?
Czy aby nie na herbatce na plebanii, kiedy inni marzli pod klasztorem?