Kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową uczczono w Domu Kuncewiczów spotkaniem literackim, którego osią był słynny wiersz Słowackiego o „słowiańskim papieżu – ludowym bracie”.
ten utwór Juliusza Słowackiego, napisany w roku 1848, wielu czytelników uważa za literackie proroctwo wielkiego romantyka, który jakoby przewidział sensacyjny pontyfikat papieża Polaka. Dokładnie w rocznicę wyboru, 16 października 2007 roku, w Kuncewiczówce zaprezentowano młodym kazimierzanom dzieło zaczynające się od słów: „Pośród niesnasków”… Niektórzy słyszeli je i czytali po raz pierwszy w życiu.
Pytanie, czy dzieło o słowiańskim papieżu rzeczywiście jest proroctwem, czy nie, pozostanie nierozstrzygnięte, jednakże w 29. rocznicę wyniesienia Wojtyły na papieski tron przedstawiono w Domu Kuncewiczów ponad osiemdziesięcioosobowej publiczności nie tylko wersy Słowackiego, ale i inne utwory literackie, które mogłyby być materiałem w dyskusji na ten temat. Uczniowie z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym: Maja Garbal, Dariusz Borowski i Maciej Romański przedstawili program literacki, przygotowany przez nauczycielkę Ewę Wolną. Bardzo interesująca okazała się także proza poetycka Księdza Tymoteusza (pseudonim literacki arcybiskupa Józefa Zawitkowskiego). Zawiera ona między innymi takie fragmenty, które mogą potwierdzać przepowiednię Słowackiego proroctwami innych wielkich pisarzy: Mickiewicza i Gałczyńskiego.
... „Stąd bowiem wyszło orędzie miłosierdzia Bożego, które sam Chrystus zechciał przekazać naszemu pokoleniu za pośrednictwem świętej Faustyny. A jest to orędzie jasne i czytelne dla każdego. Każdy może tu przyjść, spojrzeć na ten obraz miłosiernego Chrystusa, na Jego Serce promieniujące łaskami, i w głębi duszy usłyszeć to, co słyszała Święta: Nie lękaj się niczego, Ja jestem zawsze z Tobą (Dz. 613). A jeśli szczerym sercem odpowie "Jezu, ufam Tobie!", znajdzie ukojenie wszelkich niepokojów i lęków. W tym dialogu zawierzenia nawiązuje się pomiędzy człowiekiem i Chrystusem szczególna więź wyzwalającej miłości. A w miłości nie ma lęku - pisze św. Jan - (...) doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą (1 J 4, 18)”...