Szkolny Ośrodek Sportu i Rekreacji

Skomentuj (3)

Pomysł realizacji w Kazimierzu Dolnym obiektów sportowych, dojrzewał w świadomości mieszkańców od kilkunastu lat.

W kwietniu 2000 roku w trakcie zebrania w Szkole Podstawowej, entuzjastycznie odniesiono się do propozycji realizacji przedsięwzięcia i powołany został spośród obecnych - Społeczny Komitet Budowy Szkolnych Obiektów Sportowych, który prowadził działania na rzecz zbiórki środków finansowych, mających sfinansować emisję cegiełek, oraz wspomóc częściowo finansowanie dokumentacji projektowej.

Od 2000 roku prowadzone były rozmowy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, które sugerowało, że najwłaściwszym rozwiązaniem w celu wyłonienia najlepszej koncepcji gwarantującej wysoki poziom rozwiązań, optymalne wykorzystanie terenu z zachowaniem walorów krajobrazowych miasta, będzie zorganizowanie konkursu architektonicznego. Konsekwencją tych ustaleń było podpisanie umowy pomiędzy Gminą Kazimierz Dolny a SARP oddział Lublin, w wyniku której zlecono przeprowadzenie konkursu (zorganizowanie i rozstrzygnięcie) zgodnie z "Regulaminem konkursów architektonicznych i urbanistycznych SARP" zatwierdzonym przez ZG SARP.

Przygotowane przez SARP warunki konkursu otwartego jednoetapowego "Na opracowanie koncepcji architektoniczno-programowej szkolnego ośrodka sportu i rekreacji w Kazimierzu Dolnym przy ul. Kwaskowa Góra"w maju 2001, pozytywnie zaopiniowane przez sąd konkursowy i Zarząd Miasta zostały ogłoszone w czerwcu 2001 roku.

Zainteresowanie w środowiskach architektonicznych w kraju konkursem było duże. Zostało wykupionych ponad 100 warunków konkursu.

Na konkurs wpłynęło 56 prac, spośród których 15 stycznia 2002 roku wyłoniono l nagrodę (Studio-S, Biuro Architektoniczne, Michał Szymanowski),
dwie równorzędne II nagrody oraz dwa równorzędne wyróżnienia honorowe. W konkursie licznie wzięli udział najbardziej znaczący w kraju architekci, przedstawiając koncepcje świadczące o wnikliwej analizie miejsca i wysokim poziome warsztatu projektowego.

Pokonkursowa wystawa zapoczątkowała burzliwą dyskusję wśród mieszkańców i sympatyków Kazimierza Dolnego, w której poddawano w wątpliwość wiele spraw: trafność wyboru l nagrody, potrzebę budowy tak znacznego obiektu kubaturowego w kontekście istniejącego krajobrazu, jakość i wielkość programu, możliwości jego wykorzystania, możliwości finansowe gminy związane z realizacją i utrzymaniem obiektu. Pomimo kontrowersji wywołanych wyborem l nagrody, warunki konkursu zobowiązywały do zawarcia umowy ze zwycięskim zespołem lub wypłacenia odszkodowania w wysokości 20% przewidywanej wartości zamówienia.

Opracowanie projektowe dotyczy projektu zespołu sportowo-rekreacyjnego, w skład którego wchodzą: wielofunkcyjna hala, kryty basen oraz związane z nimi urządzenia terenowe, adaptacja młyna wodnego, adaptacja "Willi Promień".

Inwestycja obiektów sportowych została umieszczona w Programie Bazy Sportowej Województwa Lubelskiego na rok 2003 i następne lata W chwili obecnej realizacja „Szkolnego Ośrodka Sportu i Rekreacji" znajduje się na etapie ustalenia decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Kolejne etapy realizacji przedsięwzięcia uzależnione są od uzgodnień poszczególnych projektów przez służby konserwatorskie.

W październiku 2002 roku koncepcja na realizację Szkolnego Ośrodka Sportu i Rekreacji autorstwa „Studio - S", otrzymała l nagrodę w konkursie „Projekt roku 2001".

Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę