Komentarze
Już w piątek po raz 42. rozpocznie się w Kazimierzu nad Wisłą Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Znów ulice i rynek mienić się będą różnokolorowymi strojami ludowych muzyków, a tradycyjne śpiewy i granie słychać będzie praktycznie na każdym kroku.
W Kazimierzu przed festiwalową publicznością zaprezentują się śpiewacy i instrumentaliści z całego kraju wyłonieni w eliminacjach regionalnych poszczególnych województw. Przyjeżdżają więc najlepsi, ci, którzy zgodnie z założeniami festiwalu prezentują materiał zgodny z tradycyjnymi wzorami danego regionu: soliści instrumentaliści grający nie tylko na ludowych skrzypcach czy dudach, ale także na złóbcokach, gajdach, heligonce i innych instrumentach o równie egzotycznych nazwach. Śpiewacy z pieśniami obrzędowymi oraz balladami o tematyce miłosnej, pasterskiej czy rekruckiej. Na czas festiwalu w Kazimierzu powraca nastrój dawnej wsi. Na szczęście nie tylko na czas festiwalu – w konkursie „Duży - mały” startują wykonawcy, którzy przejęli zamiłowanie do muzyki ludowej od starszych mistrzów. W ten sposób festiwal stara się wspierać podtrzymywanie ciągłości tradycji.
Dlaczego warto wpierać kulturę ludową? – pytamy starszego instruktora kultury ludowej Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, instytucji, która jest głównym organizatorem kazimierskiego festiwalu. – Ponieważ jest wciąż żywa i chociaż niezauważana trwa w sobie tylko znany sposób, bardzo naturalnie i intuicyjnie, nieagresywnie i w zgodzie z wartościami. A artyści ją tworzący to ludzie, którzy mają w sobie niezmącony spokój, duchową radość i pokorę.
Takie wartości to towar deficytowy w dzisiejszym świecie, warto wiec przyjechać do Kazimierza na XLII Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych i spróbować je odnaleźć w muzyce naszych korzeni. Jeżeli ktoś woli pozostać w atmosferze zgiełku i kolorowego jarmarku – także znajdzie tu coś dla siebie. Festiwalowi jak zawsze towarzyszyć będą Targi Sztuki Ludowej organizowane przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie. Znów na rynku pojawią się stragany jak za dawnych lat, gdy zwykłe targi w Kazimierzu zajmowały cały rynek. Tradycyjnie też w sobotę wieczór do tańca przygrywać będą kolejno zespoły biorące udział w festiwalu. Polki i oberki na kocich łbach kazimierskiego rynku to również niezapomniane przeżycie. Po prostu nie można w tym nie uczestniczyć, zwłaszcza że organizatorzy zapowiadają na ten dzień koncert folkowego zespołu Varsovia Manta. Jeżeli ktoś ma kompleksy z powodu braku odpowiednich umiejętności tanecznych, może się ich pozbyć uczestnicząc w warsztatach festiwalowych z zakresu: tańca, śpiewu lub instrumentarium. Warsztaty mają charakter otwarty. Poprowadzą je pracownicy Domu Tańca z Warszawy w czasie 2 dni konkursowych. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Oprócz zespołu Varsovia Manta i rodzimych zespołów ludowych na scenie kazimierskiej pojawia się goście zza najbliższej granicy – z Litwy, Ukrainy i być może z Białorusi, wykonujący nieskażony folklor naszych sąsiadów.
Przesłuchania konkursowe poprowadzą tradycyjnie Małgorzata Siennicka z TVP3 Lublin, Stanisław Jaskółka i Józef Broda.
Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to święto folkloru. Z jednej strony eliminacje festiwalowe i występy śpiewaków i instrumentalistów na dużej scenie, gromadzące rzesze słuchaczy. Z drugiej strony spontaniczne granie w różnych miejscach Kazimierza, które sprawia autentyczną radość i muzykom i słuchaczom, już bez konkursowego stresu. Kazimierz zamienia się w jedne wielkie świąteczne Lipce Borynowe, z tym że mieni się kolorami różnych strojów i stylów.
PROGRAM
27 czerwca, piątek
9.30 – Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne: „Społeczne uwarunkowania funkcjonowania folkloru” - Ośrodek Arkadia ul. Czerniawy 1
11.30 – Uroczyste Otwarcie Festiwalu – Rynek
– Koncert konkursowy - Rynek
12.00 – Otwarcie Klubu Festiwalowego „Tyndyryndy” – Wniebogłosy – warsztaty śpiewu białym głosem oraz spotkania ze śpiewaczkami; otwarcie wystawy fotografii „Muzykanci ze wsi Niebo” ze zbiorów IS PAN - Klub Festiwalowy Kolegium Sztuk Pięknych ul. Nadwiślańska 9
14.00 – Koncert kapel - Rynek
15.00 – Konkurs Duży – Mały - Rynek
- Spotkania z instrumentalistami, uczestnikami Festiwalu – Klub Festiwalowy
17.00 – Koncert towarzyszący - Rynek
– Spotkania ze śpiewaczkami, uczestniczkami Festiwalu – Klub Festiwalowy
18.00 – Koncert konkursowy - Rynek
19.00 – Warsztaty taneczne – Klub Festiwalowy
20.00 – Wieczór radomski - potańcówka i pograjka - Klub Festiwalowy
21.00 – Ognisko w ruinach Zamku dla uczestników Festiwalu
28 czerwca, sobota
9.00 – Otwarcie 41 Targów Sztuki Ludowej - Rynek
10.00 – Koncert konkursowy - Rynek
11.00 – Wniebogłosy oraz Szkoła Suki Biłgorajskiej – Klub Festiwalowy
13.00 – Koncert „Ballady lubelskie” – Klub Festiwalowy
13.30 – Koncert Kapel - Rynek
15.00 – Konkurs Duży – Mały - Rynek
15.00 – Spotkania z instrumentalistami – Klub Festiwalowy
16.00 – Koncert konkursowy - Rynek
19.00 – Warsztaty taneczne – Klub Festiwalowy
20.00 – Wieczór lubelski - potańcówka i pograjka – Klub Festiwalowy
20.00 – Zabawa ludowa – z udziałem kapel festiwalowych i zagranicznych, koncert zespołu VARSOVIA MANTA - Rynek
29 czerwca, niedziela
9.00 – Targi Sztuki Ludowej i Koncert kapel –Rynek
10.00 – Msza Św. w intencji uczestników Festiwalu - Fara Rynek
12.00 – Korowód zespołów - Rynek
– Koncert Leureatów Festiwalu - Rynek
14.30 – Koncert „Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych” - Rynek
Skomentuj
Dodawanie komentarza
Trwa dodawanie komentarza. Nie odświeżaj strony.
Dodane komentarze (17)
-
AU (gość)"swieto folku" ......... to piekna kolorowa rozspiewana pelna radosci tanow impreza , a Kazimierz Dolny w tych dniach szegolnych kolorow nabiera , i tak jest od ponad 42 lat , chociaz na wszystkich nie bylam , to te co pamietam zawsze mile wspominam ;)
pozdrawiam uczestnikow gosci turystow a dla mieszkancow i wladz gratulacje :) aby to swieto co roku bylo piekniejsze :) -
chłop z wąwozu (gość)festiwal super
wychowałem sie na tym festiwalu i uwielbiam tą muzyke
mam tylko jedno pytanie
co ma wspólnego z Festiwalem Kapel Ludowych zespól Varsovia Manta???
to znakomity zespól tylko dlaczego grał w sobotę w finale???
zdecydowanie wolałbym jakas ludową kapelą
a tak to łezka sie kręci bo dawno nie byłem na folkach
jeszcze raz pisze
rewelka impreza!!!
-
Y (gość)Nie przesadzaj ! Festiwale przed kilku laty - to był dopiero najazd i totalny haos, który organizatorzy próbowali pkryć zwiększając moc głośników.
Poza sobotnią nocną imprezą...właściwie można byłoby stwierdzić że wszystko zmierza do kameralnej imprezy, i tak trzymać ! -
Anonim (gość)bylismy i za rok też przyjedziemy! cudowna atmosfera a kto marudzi ten kiep!Tance na rynku do połnocy kiermasze, warsztaty taneczne i instrumentalne super. teraz trzeba sie przygotowac na festiwal muzyki klazmerskiej i na turniej rycerski w janowcu. tez bedzie superaście!pozdrawiamy fanów Kazimierza!
gośia i Jarek -
karol (gość)Do jeża
Suka biłgorajska - unikatowy instrument smyczkowy rozmiarami i budową zbliżony do skrzypiec.
Na suce gra się techniką paznokciową.
Skąd pochodzi nazwa instrumentu, nie wiadomo. -
kjl & mbb (gość)"Nie tylko znojną pracą rąk lud Polskę tworzył, on dał jej także to, co sztuką jest, a więc pieśń, baśń i meodyę" (Jerzy Kuncewicz).
-
Jeż (gość)Co będzie w sobotę o 11: cyt: "Szkoła Suki biłgorajskiej"?
-
Irek (gość)Piękna inicjatywa, mam nadzieję, że tradycja tego pięknego polskskiego muzykowania przetrwa w Kazimierzu jak najdłużej. A na rynku mógłby w końcu stanąć Król Kazimierz Wielki, tak jak niegdyś bywało ...
-
Anonim (gość)fajna impreza. tez tam bedziemy hihihi. gosia i jarek
pozdrawiam uczestnikow gosci turystow a dla mieszkancow i wladz gratulacje :) aby to swieto co roku bylo piekniejsze :)
wychowałem sie na tym festiwalu i uwielbiam tą muzyke
mam tylko jedno pytanie
co ma wspólnego z Festiwalem Kapel Ludowych zespól Varsovia Manta???
to znakomity zespól tylko dlaczego grał w sobotę w finale???
zdecydowanie wolałbym jakas ludową kapelą
a tak to łezka sie kręci bo dawno nie byłem na folkach
jeszcze raz pisze
rewelka impreza!!!