Jakim powietrzem oddychamy w Kazimierzu? Od dziś każdy może to sprawdzić. Kazimierski Portal Internetowy uruchamia monitoring jakości powietrza.
Jak pisaliśmy kilka dni temu, żadna instytucja nie czuwa nad jakością powietrza w Kazimierzu Dolnym. Najbliższa stacja monitoringu jakości powietrza znajduje się w Puławach. Postanowiliśmy zatem uruchomić własny monitoring.
Przez kilka ostatnich dni zaobserwowaliśmy, że jakość powietrza jest najgorsza wieczorem. Rekord, jaki padł, to przekroczone normy o 1000%! Każdy, kto chciałby wiedzieć, jakiej jakości powietrze jest obecnie w Miasteczku, może to sprawdzić TUTAJ.
Warto wiedzieć, że smog powstaje na wskutek zmieszania się powietrza z dymem i spalinami, czyli przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych: tlenków siarki i tlenku azotu oraz substancji stałych, czyli pyłu zawieszonego. To właśnie pył zawieszony jest najbardziej trujący. A stanowią go cząsteczki stałe, na tyle niewielkie, że mogą poprzez układ oddechowy przedostawać się do układu krążenia. W wielu materiałach pojawiają się dwa oznaczenia: pył PM2,5 oraz PM10. Co one oznaczają?
- Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc – piszą eksperci. - Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Natomiast pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Docelowa wartość średnioroczna dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3, poziom dopuszczalny 25 µg/m3.
W indeksie jakości powietrza znajduje się sześć norm: bardzo dobry (0-1, PM 10 0-20, PM 2,5 0-12), dobry (1-3, PM 10 20-60, PM 2,5 12,36), umiarkowany (3-5, PM 10 60-100, PM 2,5 36-50), dostateczny (5-7, PM 10 100-140, PM 2,5 60-84), zły (7-10, PM 10 140-200, PM 2,5 84-120), bardzo zły (>10, PM 10 >200, PM 2,5 >120).
Dzisiejszy wieczór nie jest więc tragiczny. W Kazimierzu poziom jakości powietrza jest w tym momencie umiarkowany. Jaki będzie w następnych godzinach, w następnych dniach? Teraz wszyscy będziemy mogli to sprawdzić.
Skomentuj
Dodane komentarze (8)
-
Świetny pomysł.To pierwszy krok do zmiany,żeby uświadomić ludziom czym oddychają
-
Sam czujnik jakości powietrza nie zmieni, ale jest coś co może ją poprawić. Niewielkim kosztem. Wystarczy kilka złotych. Większość kotłów w naszych domach to twory górno-dolne. Wystarczy zaślepić jeden z otworów i palić w odpowiedni sposób. Szczegóły na stronie: czysteogrzewanie.pl
-
Koncert jesienny na dwa świerszcze i wiatr w kominie
W ogrodzie zasnął pod gruszą chochoł
I śni o pięknej dziewczynie
A Strach na wróble przydrożne wierzby liczy
Tańcząc na miedzy w objęciach polnej myszy -
Wszyscy macie racje... ale już samo mówienie o złej jakości powietrza poparte odpowiednimi pomiarami (niektórzy nadal nie wierzą w zagrożenia jakie niesie zanieczyszczenie środowiska) uświadamia i edukuje nas wszystkich. Należy nie tylko mówić , trzeba działać, nie można sprawy śmiecenia , palenia śmieci i "dużych gabarytów", opon samochodowych itp zamiatać pod tzw dywan. Trzeba to kontrolować, upominać, reagować, nawet karać , każde działanie przynoszące efekt jest warte zachodu.
-
@ Ekolog. Zanim uruchomisz " patrol z pałami" spowoduj, by odpowiedzialni za " gospodarke śmieciową" WYKONYWALI SWOJE OBOWIAZKI NALEZYCIE.
Ktoś pisał o " składowisku dużych gabarytow" w Bochotnicy, który faktycznie stał sie DOSTAWCĄ dla spalających śmieci. Tajemnica PUBLICZNA jest działalność pana Zdzicha / gdyby lasy zechciały mowić/
No i sami turyści, by ZECHCIELI BYĆ ŁASKAWI i nie wyrzucali opakowań w rowach przdrożnych, polach, lasach, by nie opróżniali bagażnikow z wypełnionych reklamowek i nie tylko. -
Najwyższa pora, skrócić bezkarnie palenie śmieci w piecach, już nie jednokrotnie, turyści wieczorem informują nas po spacerze że przez takie zanieczyszczenie miasteczka stracimy turystów. Dotyczy to pory jesień -zima.
-
Kazimierzanko- od mierzenia jakości jeszcze się nikomu stan powietrza nie poprawił. Poprawa nastąpi dopiero wtedy, gdy do mieszkańca palącego śmieci wparuje patrol z pałami i dowali mandat wysokości kilku- kilkunastu tysięcy. A za parę dni- powtórka. Bo taki palacz pomyśli, że jak byli, to nie wrócą. Dopiero takie działanie nauczy ludzi rozumu.
-
-
http://www.wfos.lublin.pl/materialy/_upload/CzystePowietrze/1841_06_18_ms_czyste_powietrze_ulotka_v142.pdf
-
witam jezeli ktos wie to prosze mi wyjasnic na czym polega wymiana ,,bo to teraz takie modne,, starych piecow tz kopciuchow na nowe super ekologiczne - kazdy forsuje temat jak moze a konkreto brak wiec prosze o wyjasnienie
W ogrodzie zasnął pod gruszą chochoł
I śni o pięknej dziewczynie
A Strach na wróble przydrożne wierzby liczy
Tańcząc na miedzy w objęciach polnej myszy