Komentarze
-
Wtorek, 28 września, to ostatni dzień eksponowania "Zielnika Marii Kuncewiczowej". Jeśli jeszcze nie widzieliście tej wystawy - serdecznie zapraszamy!
Zbliża się 68. rocznica wybuchu II wojny światowej. W Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów przygotowano z tej okazji program patriotyczno-artystyczny pt. "Sprawa honoru".
Tytuł wydarzenia nawiązuje do znakomitej książki, która opowiada o "zapomnianych bohaterach"wojennych: "Dywizjonie 303". Dzieło napisane przez dwoje Amerykanów - Lynne Olson i Stanley’a Clouda, dedykowane "narodowi polskiemu", uwydatnia bohaterstwo lotników i ich wypełnienie misji do końca, mimo zdrady Wielkiej Brytanii i USA. Rocznicowe obchody w Kuncewiczówce mają zwrócić uwagę na innych zapomnianych bohaterów lat 1939-1945: żołnierzy Kampanii Wrześniowej i Powstania Warszawskiego.
Uroczystość w Domu Kuncewiczów rozpocznie się 1 września 2007 r., w sobotę, o godz. 17. Składają się na nią trzy istotne wydarzenia:
* Otwarcie wystawy pt. "Loluś", poświęconej pchor. Leonowi Jankowskiemu z 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolski, który zginął w 10 września 1939 roku w czasie walk nad Bzurą;
* Recytacja wierszy dwóch poetów Leona Zdzisława Stroińskiego (1921-1944) i Wacława Bojarskiego (1921-1943) w wykonaniu młodych kazimierzaków;
* Koncert, dedykowany poległym Polakom z pokolenia "Lolka" - Karola Wojtyły, urodzonym około roku 1920, w wykonaniu kazimierzan, studiujących obecnie w konserwatorium w Lubece: braci Rafała i Igora Michalskich. Zagrają oni następujące utwory: Jan Sebastian Bach – Druga Suita wiolonczelowa d-moll, Franciszek Schubert – Sonata a-moll “Arpegionne” na altówkę i fortepian, Fryderyk Chopin Nokturn c-moll op. 48 nr 1.
Fot. S
Skomentuj
Dodawanie komentarza
Trwa dodawanie komentarza. Nie odświeżaj strony.