Tegorocznym gościem sekcji „I Bóg stworzył aktora” Festiwalu Dwa Brzegi jest Bogusław Linda. Podczas niedzielnego spotkania w Kinie pod Srebrną Gwiazdą opowiadał on o początku swojej kariery oraz o tym, czym jest dla niego aktorstwo.
Bogusława Lindy nie trzeba nikomu przedstawiać. Wszystkich jego ról nie sposób wymienić a wykreowane przez niego postacie to klasyka polskiej kinematografii. Aktor stawał także za kamerą oraz reżyserował sztuki teatralne.
W trakcie rozmowy z Grażyną Torbicką aktor mówił o początkach swojej kariery. Jako absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie docenia on niezwykłą rolę wykształcenia teatralnego w zawodzie aktora.
- Żeby wykonać jakąś improwizację na dany temat, trzeba poznać anatomię, na czym polega dykcja, klasyczny wiersz, stanie na scenie – opowiadał Bogusław Linda. - Dopiero mając tę bazę, można próbować być naturalnym. Tym się różni aktorstwo serialowe od aktorstwa filmowego.
Będąc jednym z najsławniejszych polskich aktorów, ma on jednak zaskakujące podejście do swojej pracy.
- Ja dzielę aktorów, być może przez swój pryzmat, na dwa rodzaje. Jedni są zakochani w sobie i kochają ten zawód. Drudzy go nienawidzą. Ja należę do tych drugich – wyznaje. - Podobnie jest z Robertem de Niro czy Alem Pacino, którzy naprawdę nie lubią, kiedy ich się zmusza do tego, żeby otwierali się na planie zdjęciowym i pokazywali swoje uczucia, bo to jest wstydliwe. Ja jestem nieśmiałym gościem i mnie to krępuje. Bardzo dużo mnie to kosztuje.
Poza tym Bogusław Linda opowiadał także o swojej współpracy z Agnieszką Holland, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim i Andrzejem Żuławskim. Uchylił też kulis pracy nad swoim najnowszym filmem „Powidoki – Władysław Strzemiński”.
Można było też posłuchać historii o łowieckich wyprawach do Afryki. Aktor jest zafascynowany tym kontynentem.
– Zakochałem się w Afryce. Ona jest prawdziwa. Myślę, że to mnie zawsze tam ciągnęło. Tam nie można kłamać. Jeśli człowiek kłamie, mówi, że jest odważny, że umie polować, to umiera. Tam się śmierć spotyka na co dzień.
W trakcie festiwalu zaprezentowane zostaną różne oblicza aktora w takich filmach jak: „Gorączka”, „Kobieta samotna”, „Przypadek”, „Szamanka”, „Magnat”, „Kroll”, „Psy” czy „Zabij mnie glino”. Wyświetlony zostanie także obraz „Jasne błękitne okna”, którego jest Linda reżyserem.
Bogusław Linda dołączył do grona gwiazd polskiego kina, które uświetniły swoją obecnością Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W poprzednich edycjach w Kazimierzu gościli m.in.: Krystyna Janda, Stanisława Celińska, Janusz Gajos, Marek Kondrat i Jerzy Stuhr.
Program filmowy
Program wydarzeń artystycznych
Program Kina za Rogiem w Janowcu
Skomentuj
Dodane komentarze (1)
-
Bogus , jak mozesz mowic ze aktorstwo Cie nie pociaga , masz przeciez szkole filmowa , jestes dobrym aktorem tylko troche brak Ci wiary w samego siebie ,
Nie boj sie , be proud to be an actor , Pacino is , DeNiro is and you are among them , so don't be afraid .... be a role model for your students-
To drugie zdanie to o czym / o kim/? .
hmm. a tak proszono, by polskim sie poslugiwać, kiedy gada sie do polaków. aha. To było do Lindy. Zaraz, zaraz, Pan Boguslaw też Polak.
-
Nie boj sie , be proud to be an actor , Pacino is , DeNiro is and you are among them , so don't be afraid .... be a role model for your students