Spotkanie z Andrzejem Różyckim

Skomentuj (3)
Kazimierski Ośrodek Kultury 24 lutego o godzinie 17:00 zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Autorskie Wieczory Filmowe". Gościem wieczoru będzie Andrzej Różycki.
Andrzej Różycki - jest fotografem, filmowcem i teoretykiem fotografii. Członkiem ZPAF od 1966, a od 2002 członkiem honorowy. W latach 1961-66 odbył studia konserwacji zabytków i muzealnictwa na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi (1975), gdzie następnie był wykładowcą. Od 1970 do 1977 należał do Warsztatu Formy Filmowej, działającego w szkole filmowej w Łodzi. Od lat 60. do końca 90. związany był z łódzkim środowiskiem progresywno-awangardowym. W latach 70. i 80. współpracował z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, gdzie zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych, głównie o tematyce etnograficzno - antropologicznej.

Stał się miłośnikiem, znawcą i zbieraczem ostatnich dokonań polskiej sztuki ludowej z zakresu malarstwa, rzeźby i ceramiki, gromadząc znaczącą kolekcję w skali ogólnopolskiej.

Od początku lat 80. do ok. 1987 roku był uczestnikiem wielu manifestacji w ramach Kultury Zrzuty; wcześniej (1979) wpłynął ideowo na kształtowanie się powstającej grupy Łódź Kaliska. W końcu lat 80. i w 90. zainteresowany był przede wszystkim filmem, m.in. stworzył cykl obrazów dla telewizji polskiej pt. "Era Wodnika". Autor nagradzanych na wielu festiwalach filmów, w tym tak wybitnych, jak "Nieskończoność Dalekich Dróg, podpatrzona i podsłuchana Zofia Rydet A.D. 1989" i "Fotograf Polesia" (2001) - poświęcony Józefowi Szymańczykowi (1909-2003).

W czasie spotkanie zostaną zaprezentowane filmy:
„Nieskończoność dalekich dróg”,
„Podpatrzona i podsłuchana Zofia Rydet A.D. 1989” (29’) -
Bohaterką filmu jest artystka fotografik, której ocena prac z perspektywy czasu jest coraz bardziej znacząca zarówno z punktu widzenia etnograficznego jak i artystycznego. Śledzimy ją w czasie pieszej wędrówki, fotograficznej peregrynacji ulubionych regionów i miejsc w Polsce, jakimi są Karpaty.
„Historia o męce najświetszej. Górka Klasztorna” (29’) - Misterium Męki Pańskiej, odbywające się od 10 lat na terenie Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej. W misterium biorą udział parafianie ze wsi Górka Klasztorna.
„To się musi podobać” (26’) - Film pokazuje w sposób żartobliwy, a zarazem bardzo przyjazny postać jednego z ostatnich autentycznych twórców ludowych jakim jest Antoni Baran z Opoczna. Widzimy go w kilku fazach twórczości: przy projektowaniu, wykańczaniu i malowaniu swoich rzeźb.

Gospodarzem spotkania będzie jak zwykle reżyser Tadeusz Pałka

Skomentuj


Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę