Chociaż 11 listopada dawno już za nami, w Kazimierzu odbywają się kolejne wydarzenia ku czci setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jednym z nich była prezentacja założeń pomnika jubileuszowego, który wkrótce powstanie na terenie dawnego cmentarza parafialnego pomiędzy farą a zamkiem.
Początkowo miała być to kolumna z orłem zrywającym się do lotu. Dziś już wiadomo: orzeł będzie, ale forma pomnika będzie zupełnie inna: nowoczesna i wpisana w zabytkową tkankę miasta, a dokładniej: zamku.
- Chcieliśmy, by Kazimierski orzeł stulecia był inny niż wszystkie pozostałe – mówi autor projektu prof. Konrad Kucza Kuczyński. – Inspiracją dla mnie – chociaż bardzo daleką – stała się wizyta we włoskim mieście San Gimignano, gdzie na jednej z 8 zachowanych wież mieszkalnych stanęła rzeźba człowieka – nie wiadomo, czy to jest Ikar – symbolicznie stojącego na krawędzi.
Orzeł w Kazimierzu zostanie więc posadowiony także na krawędzi… południowej wieży zamku.
- Pomysł polega na tym, by usytuować orła na narożniku wieży zamkowej, ale orła na miarę XXI w. – mówi prof. Kucza Kuczyński. – Nie z brązu, nie z kamienia, bo takich są setki, ale wykonanego za pomocą nowych technologii. Po pierwsze musi być on lekki, by mocowanie technologiczne – nie na murach, a z tyłu – nie naruszało substancji zabytkowej zamku.
Orzeł ma mieć konstrukcję ażurową i ma być wykonany ze stali nierdzewnej.
- Stal nierdzewna będzie łapać światło, w słońcu więc będzie czasami połyskiwał, a wieczorem powinien być podświetlony – mówi projektant. – Zamek jest podświetlony, więc dodanie jednej smugi światła nie powinno być problemem.
Kazimierski orzeł ma być wierną kopią prawdziwego orła, a nie jego artystycznym wyobrażeniem.
- Powinien mieć rozpiętość skrzydeł 2,5 m – około 2 m szerokości ma okno, nad którym będzie posadowiony, to daje wyobrażenie o skali instalacji – mówi profesor Kucza Kuczyński. – On będzie w zasadzie punktem, broszką, bo ta ruina jest tak naprawdę ważniejsza, niż ten element, on powinien być jedynie jej zwieńczeniem…
Dopełnieniem instalacji z orłem będzie wykonana z kieleckiego piaskowca tablica z napisem „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie. Niepodległej – w stulecie 1918 – 2018 wdzięczni kazimierzanie. Kazimierz Dolny 2018”.
- Tablica będzie usytuowana na osi tak jak na prezentacji. W przedłużeniu jej osi powinien czytać się orzeł – mówił Kucza Kuczyński.
Tablica jest już gotowa. Została zaprezentowana na terenie cmentarza tuż po uroczystej mszy świętej z udziałem chóru męsko – chłopięcego Pueri Cantores Lublinienses pod kierownictwem ks. Attili Hontiego, któremu na organach towarzyszyła Małgorzata Skwarzyńska.
Po prezentacji wykład „Kazimierskie drogi do niepodległości” wygłosił historyk sztuki i miłośnik Kazimierza Dolnego Kazimierz Parfianowicz.
Dokumentacja filmowa na facebooku:
Koncert chóru Pueri Cantores Lublinienses
Prezentacja założeń instalacji "Niepodległej – w stulecie 1918 – 2018 wdzięczni kazimierzanie"
Wykład Kazimierza Parfianowicza „Kazimierskie drogi do niepodległości”
Skomentuj
Dodane komentarze (14)
-
Całkowicie zgadzam się z Leną
przestrzeń wokół kościoła, kościół, nie jest własnością jednego człowieka, a nawet nas kazimierzaków
Stop ! tej pomniko i tablico MANII -
Dzięki postom zamiejscowym czy też byłych mieszkańców, jest w ogóle sens czytania tych postów bo jakby nie było coś tam nowego wnoszą. Zgadzam się z panią Leną, że czas szałowi pomnikomanii położyć kres, a z racji tak prostej jak niezadługo zabraknie miejsca. Pod klasztorem już się zatyka, no może na terenie ogrodu klasztornego. tym bardziej, że jeszcze nikt nie wpadł by w Kazimierzu postawić pomnik prezydenta stulecia opartego na bracie proponuję Kazimierski Rynek. przepraszam za głupi żart, ale jak zauważyłem jedynie co się dobrze w naszym kraju przyjmuje to głupota.Moi drodzy jedyne co Kazikowi potrzebne to dobry włodarz, nie bajerant obiecujący złote góry , a po kadencji pozostawiający niesmak i zawiedzionych mieszkańców którzy to muszą znosić. Pozdrawiam.
-
Kucza Kuczyński i wszystko jasne " W przedłużeniu jej osi powinien czytać się orzeł " a jak nie będzie ?
-
tym gorzej dla orła
-
-
Powariowaliście z tymi pomnikami tablicami kamieniami upamiętniającymi ??? ile tego jeszcze w Kazimierzu się zmieści ??? mam nadzieję że doczekam aż ktoś to wszystko wywiezie do jakiejś kazimierskiej Kozłówki
-
Czy tego nie można zakazać? Gdzie zamek gdzie ta konstrukcja? Może na Farze ja ustawcie albo na jednym z Trzech Krzyży.
-
Lena, to nie Rosja . Jesteśmy w wolnej Polsce, a jeśli chcesz odwiedzać Kozłówkę -masz prawo, nikt Ci tego nie zabrania.
-
Pomnik jest w miejscu odpowiednim, nic nie zasłania, upamiętnia. Powinniśmy pamiętać, że niepodległość to szczęście i przywilej. Nasi przodkowie tego nie mieli. Lena - pomnik to polska tradycja. W Rosji faktycznie inaczej, nie było zaborów, a zniewolenie umysłowe.
-
-
A mnie się projekt podoba. Łączy nowe z dawnym. O pięknie Kazimierza świadczą zabytki, ale nie chcemy przecież mieszkać tylko w skansenie. Nie jest to kolejny kamień, ale ciekawa nowoczesna forma wpisana w "tkankę zabytkową", jak tu napisano.
-
Amerykańska moda zwana szumnie - eklektyzm. U nas w większości wiosek zabytki 500 lat i więcej. A tam 150. I na tych młodych zabytkach ćwiczą sobie tamci roznosząc tę ZARAZĘ po świecie. Ręce precz od naszych zabytków. Zabytki - kultura materialna > tożsamość narodowa.
-
Uleczko.
Zabytek to Skansen. Inaczej się nie da. Pomyśl! -
@ Ulka Gubernator dr Hans Frank całe 5 lat mieszkał na Wawelu. Jakoś nie narzekał.
-
-
Gdy od dłuższego czasu czytam wasze komentarze, które wszystko wybrzydzają, wydaje mi się, ze w Kazimierzu mieszka wielu popaprańców, ludzi złośliwych, zakompleksionych, niegramotnych, którzy sami nie nie potrafią pożytecznego zrobić a wszystko chcą skalać.
-
Czytasz od " dłuższego czasu", wymyślasz od " popaprańców" a sam, swoim wpisem, NIC " pożytecznego" nie zrobiłeś.
Gdybyś napisał co sądzisz o tym zamierzeniu to uznałbym, że jesteś " pożyteczny" , a tak, to " niegramotny". Popraw się. Napisz.
Tak sobie myślęe o tym " orle". Dlaczego właśnie " On"? Może by tak Redakcja zapytała pana Kucza - Kuczyńskiego ?. -
@ obserwator Ty to chyba kapuś. Co? Kto cię prowadzi ?
-
@ obserwator Ja od dłuższego czasu: - nie czytam Gazety Polskiej, Naszego Dziennika, nie oglądam TV1, Kaczyńskiego,"Jenota", nie słucham Rydzyka i poprzez to nie chodzę do lekarzy
-
A ty obserwatorze coś masz słaby zmysł obserwacji, skoro wydaje Ci się licho wie dlaczego, że wszyscy, którzy tu coś piszą, są miejscowi.
-
-
Wariatow nie brakuje. Pomyslów tez. Tylko czego maja oni swoje wizje realizować w Kazimierzu. Wara wam wszystkim...
-
Jeśli TEN bielik trzyma w szponach kaczkę to mi wystarczy. Pomnik dla bielika.
-
Wewnątrz tej ażurowej konstrukcji zapewne żywi ptacy gniazda swe wić będą, przez co rzeźbę patykami i gów...ami zapchają. Chyba, że ją wprzódy do elektrycznego pastucha podłączyć.
-
" aby to nie pofrunęło. "
Nie pofrunie, bo " On" nieżywy.
Przepraszam za drwinę, ale JUŻ komentarz @ inżynier świadczy o KARKOŁOMNOŚCI zamierzenia, coby nie rzec NIEDORZECZNOŚCI.
Była mowa o pieniądzach. Czy już za sam pomysł/ szkice/ zapłacono ?. Czy zawiązał się Komitet Budowy?. Kto przewodniczy ?. Kto w nim zasiada ?
ps. -
W San Gimignano (miasto 100 wież) obserwowany "człowiek na krawędzi" jest posągiem skalnym. Jest to element CIĘŻKI i prawdopodobnie zakotwiony w murze. Nasz Orzeł ma być LEKKI z ażurowanej kwasówki zamocowany "w jakiś sposób" do muru tak aby go nie naruszyć. Duża powierzchnia elementu, wysokość, na której mogą pojawiać silne wiatry podpowiada o przeprowadzenie niezbędnych wyliczeń - mechanika techniczna, dynamika gazów - aby to nie pofrunęło. Kwasówka jest odporna na chemię ale nie na osadzanie się lepkich drobin. Ażurowość ( otworki) nie umniejszą za wiele naporu wiatru a osadzanie się np szadzi, śniegu spowoduje ich zasklepienie. Przepływ gazu poprzez takie "sito" powoduje uciążliwy hałas. Jestem za klasyką sprawdzoną przez tysiące lat - brąz, skała.....
-
Jeden spiżowy pomnik Kaczyńskiego mniej i mamy stuletniego Orła w na zamku kazimierskim.
-
-
Wszystko piknie jeno problem w tym, iz herbem Polski jest Bielik - ptak z rodziny jastrzebiowatych, nieslusznie orlem zwany. cie choroba...
-
Przytocz opinię uczonych, bo nie uwierzę.
-
Podaje do wiadomosci niedowiarkow:
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada neognatyczne
Rząd szponiaste
Rodzina jastrzębiowate
Podrodzina jastrzębie
Plemię Accipitrini
Rodzaj Haliaeetus
Gatunek bielik
tak na marginesie to inna nazwa - Birkut, cie choroba
-
-
Do końca 2018 roku pozostał miesiąc i 5 dni. Wykonanie szczegółowego projektu, wyłonienie wykonawcy oraz wszelkie uzgodnienia z instytucjami typu konserwator potrwają 3 m-ce. I podstawowe pytanie, kto to sfinansuje? Nic się o tym nie mówi w artykule. Dlaczego? Proszę o doprecyzowanie...
-
"Orzeł w Kazimierzu zostanie więc posadowiony także na krawędzi... południowej wieży zamku."
"... by mocowanie technologiczne - nie na murach, a z tyłu - nie naruszało substancji zabytkowej zamku."
To krawędź południowej wieży zamku nie jest cześcią muru ?. Czy zamierzenie to zostało uzgodnione z konserwatorem zabytkow, bo majac DOŚWIADCZENIE z budynkiem przy ul. Nadwiślańskiej wydaje to się wątpliwe.-
Zastanowiłem się nad: " by mocowanie technologiczne - nie na murach, a z tyłu - nie naruszało substancji zabytkowej zamku."
Rozumiem, że orzeł będzie " siedział na żerdzi" usytuowanej nad murem, a żerdz będzie częścią konstrukcji poza murem, która to usadowiona będzie na skarpie/ cokoł/ poza murem.
Niezłe to . Żartowałem.
-
przestrzeń wokół kościoła, kościół, nie jest własnością jednego człowieka, a nawet nas kazimierzaków
Stop ! tej pomniko i tablico MANII