Ryby mają głos!

Skomentuj (1)

Z „Ekspedycją Wisła” gościć będzie w Kazimierzu w dniach 6-8 września polarnik Marek Kamiński.  Dzień w Kazimierzu – na 360 km Wisły - upłynie pod hasłem Sztuka dla Ziemi i dotyczyć będzie ochrony zagrożonych gatunków ryb.

Ryby też mają swoje prawa, które powinny być przestrzegane przez rybaków, a egzekwowane przez konsumentów. Już wkrótce może się okazać, że na naszych stołach zbraknie popularnych, smacznych gatunków ryb. Ponad połowa ryb, które konsumujemy zagrożona jest wyginięciem!

Wbrew pozorom, choć morza są głębokie, a rzeki szerokie i długie, to nie worek bez dna, z którego można łowić ryby bez umiaru.  Ludzie korzystają z dobrodziejstw mórz, rzek, oceanów i jezior  bez ograniczeń lub często je lekceważąc. Spośród 200 gatunków ryb najczęściej sprzedawanych na świecie już 120 jest zagrożonych wyginięciem.

Rabunkowe połowy prowadzą do sytuacji, w której wiele gatunków nie ma możliwości by ponownie się rozmnożyć, a brak odpowiednio dużej populacji powoduje zakłócenie równowagi danego ekosystemu.

Ale łowione ryby trafiają do konsumentów, a oni mogą być kontrolerami efektów połowów
i decydować o priorytetach w rybołówstwie. To wybory konsumenckie w dużym stopniu decydują o tym, jakich gatunków ryb poszukują handlowcy, jakie łowią rybacy. Dlatego nowy projekt Klubu Gaja Ryby mają głos! to powszechna, społeczna edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w szczególności ochrony zagrożonych gatunków ryb. Projekt "Ryby mają głos!" dofinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

W ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej w projekcie Ryby Mają głos! Klub Gaja przygotował happening Historia złotej rybki, poruszający problemy nadmiernego odławiania wielu gatunków ryb, co w może doprowadzić do ich wyginięcia, a w konsekwencji spowodować utratę miejsc pracy przez rybaków.

W zamierzchłych czasach, świat mórz i oceanów zamieszkiwały szczęśliwe ryby. Wśród nich urodziła się złota rybka. Miała mamę i tatę. Wszystko w morzu było na swoim miejscu, złota rybka, mama, tata i rybak. Rybak łowił ryby. Taka była natura rybaka. Był on zdobywcą i łowcą. Zmagał się z morzem, rybami, swoimi słabościami i samotnością. Rybak, morze, ryba i Bóg byli jednym w życiu i umieraniu. Mijał czas, rybak w poszukiwaniu złudnego szczęścia i wygodnej prawdy przestał szanować morze i rybę. Pewnego dnia, nawet nie wiedząc o tym, złowił ostatnią złotą rybkę. Teraz już nikt nie opowie rybakowi, czym jest piękno natury i walka z jej żywiołami oraz z samym sobą.
 
Rybak został sam
Bóg odszedł, złota rybka odeszła
Morze uderza o brzeg
Człowiek płacze i nikt go już nie słyszy

6 września (niedziela) w Kazimierzu przewidziane są imprezy w ramach założeń ekspedycji:

9.00-11.00 - spotkanie z dziećmi w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w Muzeum Przyrodniczym
11.00-13.00 - spacer po Kazimierzu w przewodnikiem „Przyroda i sztuka w  Kazimierzu"
15.00-16.00 - Sztuka dla Ziemi – happeningi, działania Klubu Gaja

 

7 września o godz. 16. na Rynku odbędzie się happening "Historia złotej rybki". Organizatorzy proszą grupy chętne do wzięcia udziału w happeningu o wcześniejszy kontakt z Eweliną Ewertowską: e.ewertowska@kaminski.pl

 

Ekspedycja Wisła to kolejny projekt Fundacji Marka Kamińskiego, wyprawa kajakowa od źródeł do ujścia Wisły. Celem wyprawy jest promowanie samej rzeki oraz Polski – „kraju nad Wisłą”. Wyprawa wyruszyła w sierpniu, do celu dotrze pod koniec września. Po drodze uczestnicy wyprawy spotykają się z dziećmi, młodzieżą oraz innymi mieszkańcami odwiedzanych miast. Jest to doskonała okazja dla tych, którzy chcą z bliska zobaczyć, jak wygląda spływ kajakowy, porozmawiać z podróżnikami i harcerzami, odwiedzić miejsca nad Wisłą. W ośmiu spośród dwudziestu sześciu miast na trasie planowane są dłuższe postoje – każdy z nich ma swój temat przewodni, wykorzystujący powiązania odwiedzanego miejsca z Wisłą i tematami bliskimi uczestnikom wyprawy. W Kazimierzu Dolnym organizatorzy wyprawy zaproszą do wspólnego odkrywania powiązań między sztuką a wodą i Wisłą. Wspierać ich w tym będzie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja.


Organizatorzy Ekspedycji mają nadzieję, że Wisła oglądana z tak wielu perspektyw oraz Polska oglądana z perspektywy Wisły pozwolą sformułować szereg pytań, rozpocząć dyskusje na temat przyszłości rzeki i naszego do niej stosunku, a także pochwalić się „ostatnią dziką rzeką Europy” przed światem.

 

źródło: Klub Gaja

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Janson
    A czy nie lepiej z części podatków od rybnej gospodarki zbudować stacje rozmnażania i hodować te miliony kroczków i wpuszczać potem na wody przybrzeżne? ot tak pytam, bo mi trudno wyobrazić sobie świątecznego śledzika zastąpionego jaką małżą czy tuńczykiem.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2025! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę