W Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej od 15 stycznia oglądać można wystawę malarstwa dwóch puławskich artystów: Jarosław Zdonka i Wojciecha Kosteckiego. Ekspozycja dedykowana została pamięci Pawła Gembala – poety, krytyka literackiego zmarłego w listopadzie ubiegłego roku.
- Zakładamy, drogi Widzu, że obejrzałeś nasze prace. Przypuszczamy, ze może się pojawić pytanie: co mają je sobą wspólnego prezentowane obrazy? Formalnie – prawdopodobnie nic, treściowo – tym bardziej. Więc: dlaczego? Odpowiedzią jest osoba Pawła Gembala. Wystawa ta miała się odbyć marcu bieżącego roku. Ze względu na stan zdrowia Pawła przesunęliśmy wystawę na styczeń, mając nadzieję… Paweł zmarł w listopadzie zeszłego roku.
W pamięci zapadły mi rozmowy z Pawłem o twórczości, ceniłem uwagi doświadczonego twórcy o tworzywie, zmaganiu, szlifowaniu formy, istocie poezji, bo Paweł był poetą. Paweł tworzył pewną rzeczywistość, rzeczywistość gościnną dla drugiego człowieka. Paweł chodził mocno po ziemi, żądał precyzji słowa. Zawsze mnie to zaskakiwało, ale potem to zrozumiałem – Paweł był krytykiem literackim i wielu ostrze tej krytyki poznało – czytamy w liście Wojciecha Kosteckiego skierowanym do osób zwiedzających wystawę, wyjaśniającym zamysł artystyczny twórców.
Wystawę łączącą światy Jarosława Zdonka "Futurystyczne wizje wszechświata" i Wojciecha Kosteckiego "Sześć martwych natur" można oglądać od 15 stycznia do końca lutego w godzinach pracy biblioteki, czyli: od poniedziałku do piątku 9.00- 17.00, sobota 10.00- 14.00.
Artyści zrezygnowali z oficjalnego wernisażu.
Jarosław Zdonek urodzony w 1974 roku w Lipsku. Do roku 1997 mieszkał w Pętkowicach w województwie świętokrzyskim, a następnie w latach 1997 – 2007 w Lublinie. Od 1997 roku tworzy „prace z rozdziału fantastyki idące w kierunku futurystycznych wizji wszechświata”. Od roku 2007 mieszka w Puławach.
Należy do artystów, jakich dzisiaj określa się mianem multimedialnych - napisał w katalogu wystawy Paweł Gembal. - Malarz, rzeźbiarz, projektant wnętrz, grafik komputerowy, fotografik. Jego prace malarskie charakteryzują się nawiązaniami do tradycyjnych symboli odmiennych stanów świadomości bądź takich, które rozgrywają się pomiędzy światem rzeczywistym a senną ułudą czy w świecie fantastyki.(...)
Wystawy:
2008 – Malarstwo, Biblioteka miejska w Puławach,
2009 – Malarstwo, Zachta, Puławy,
2009 – Malarstwo, Przegląd puławskiego środowiska artystycznego, POK Dom Chemika, Puławy
Wojciech Kostecki urodzony w 1974 roku w Puławach. Ukończył studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, dyplom w pracowni malarstwa profesora Stanisława Żukowskiego w 2001 roku. W 2007 obronił pracę na temat liturgii i Biblii jako źródła formy architektonicznych realizacji sakralnych (Papieska Akademia Teologiczna, Politechnika Krakowska – Wydział Architektury). Maluje głównie martwe natury, z naciskiem na kolor i fakturę. W twórczości sięga także do tematów religijno – sakralnych. Od lat związany z Zachtą, pracownią kamieniarsko – malarską p. Marii Kapturkiewicz – Szewczyk w Puławach. Prowadzi Manufakturę Artystyczną Kostecki i Syn.
Wystawy i działania artystyczne
2001 - Przegląd puławskiego środowiska artystycznego, Samotnia, Puławy
2001 – Pokaz prac dyplomowych, kaplica parafialna Wniebowzięcia NMP w Puławach
2002 – Prezentacja prac w ramach Izabeliady, osada pałacowa w Puławach
2002 - Pokaz prac dyplomowych, Zachta, Puławy
2002 - Przegląd puławskiego środowiska artystycznego, Samotnia, Puławy
2003 – Akcja Nansuk, POK Dom Chemika, Puławy
2006 - Przegląd puławskiego środowiska artystycznego, POK Dom Chemika
2006 – Przegląd twórczości plastycznej nauczycieli , POK Dom Chemika
2007 – Malarstwo – martwe natury i ikony, Biblioteka Miejska, Puławy
2007 – Malarstwo, Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna, Kazimierz Dolny
2007 – 2008 – Ciemnica i grób Pański – parafia św. Brata Alberta w Puławach
2009 - Przegląd środowiska artystycznego Puław, POK Dom Chemika,
2010 – Wystawa po konkursowa „Pamiątka z Polski”, Galeria na piętrze, Cepelia, Warszawa
źródło: Biblioteka Miejska w Kazimierzu