Rowerem wzdłuż Wisły

Skomentuj (5)
Dziś w godzinach południowych przejechali przez Kazimierz uczestnicy II Rajdu Wisły – Rowerem po Europie. Na kazimierskim rynku powitał ich burmistrz miasta Grzegorz Dunia.
Trasa II Rajdu Wisły zainicjowanego przez europosłankę Grażynę Staniszewską biegnie jak poprzednio od źródeł do ujścia królowej polskich rzek. 150 uczestników imprezy z różnych państw Unii Europejskiej, w tym grupa posłów Parlamentu Europejskiego wystartowało 25 maja br. z Wisły, by stanąć na mecie 8 czerwca w Gdańsku. Organizatorzy chcą uczcić w ten sposób 50-lecie Unii Europejskiej, a także pozyskać samorządy lokalne na rzecz budowy Wiślanej Trasy Rowerowej – wydzielonej drogi rowerowej, biegnącej wzdłuż brzegu Wisły na dystansie blisko 1500 km, która ma szansę stać się atrakcją turystyczną na skalę nie tylko Polski, ale i całej Europy.

Wiślana Trasa Rowerowa będzie z zasady wyłączoną z ruchu zmotoryzowanych drogą dla rowerzystów. Będzie szlakiem, który umożliwi turyście bezpieczne przemieszczanie się oraz da szansę poznania mijanych po drodze subregionów. Zaczynać się będzie na zaporze nad Jeziorem Czerniańskim przy zbiegu Czarnej i Białej Wisełki i prowadzić aż do wybrzeża Bałtyku, do Gdańska.

Schemat przebiegu Wiślanej Trasy Rowerowej odpowiada zasadzie "filozofii rybiego kręgosłupa i ości". Od takiej trasy (tzw. kręgosłupa), w punktach węzłowych odchodzą pętle (tzw. ości), czyli oznakowane trasy regionalne i lokalne, o zróżnicowanym stopniu trudności, prowadzące do wszystkich ciekawych miejsc i atrakcji w okolicy. Miejsca, nazwane punktami węzłowymi, powinny być odpowiednio zagospodarowane. Stanowić one będą bowiem istotne elementy Wiślanej Trasy Rowerowej. Koncepcja przewiduje powstanie tam rowerowych minikompleksów turystycznych.
Powstanie trasy da więc możliwość wszechstronnego zaktywizowania całego obszaru wzdłuż Wisły, wykreowania funkcji turystycznych w miejscowościach posiadających walory dotychczas nie eksploatowane, jak również poprawy sytuacji na terenach wiejskich m.in. poprzez stymulowanie napływu kapitału inwestycyjnego w infrastrukturę turystyczną i paraturystyczną (zwłaszcza infrastrukturę obsługi rowerzysty) oraz zachęcanie do podejmowania działalność gospodarczej.

I Rajd Wisły miał miejsce w 2004r, rozpoczął się 1 maja, w dniu, w którym Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego czasu powstał projekt produktu turystycznego: Wiślana Trasa Rowerowa, który wdrażany jest intensywnie na razie tylko w województwie śląskim. Teraz organizatorom zależy na zmobilizowaniu gmin w pozostałych 7 województwach, przez które przepływa Wisła.

Burmistrz Kazimierza nad Wisłą Grzegorz Dunia podczas krótkiego spotkania z przedstawicielami uczestników rajdu wyraził poparcie dla tej inicjatywy i podpisał w tej sprawie list intencyjny.

Rajd Wisły będzie bez wątpienia największą imprezą sportowo-turystyczną w kraju w 2007 roku, jednym z ważniejszych wydarzeń 50-lecia Traktatów Rzymskich. Rajd objęli patronatem m.in.: Parlament Europejski, Misja Komisji Europejskiej w Warszawie, Telewizja Polska i Polskie Radio.
Organizatorem całości jest Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów wraz ze starostami i prezydentami miast, przez które przepływa Wisła.
Fot. Andrzej Pawłowski

Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2024.
Pokaż stopkę