Rok renesansu lubelskiego (aktualizacja)

Skomentuj (5)

Z okazji 400. rocznicy ukończenia przebudowy renesansowej fary kazimierskiej rok 2013 ogłoszono „Rokiem renesansu lubelskiego”. Przed nami wykłady, konferencje i spotkania organizowane w ostatnie soboty miesiąca przez Muzeum Nadwiślańskie. Pierwszy wykład już 26 stycznia.

Z inicjatywy władz Kazimierza Dolnego ze wsparciem proboszcza kazimierskiej parafii ks. Tomasza Lewniewskiego rok 2013 ogłoszono  „Rokiem renesansu lubelskiego”. W organizację  tego wydarzenia włączony jest także Lublin i Zamość. Miasta te wraz z Kazimierzem były głównymi ośrodkami, w których renesans zrodził się i stamtąd rozpowszechnił niemal na całym wschodzie Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

- Czy naprawdę był renesansem lubelskim, ile o nim wiemy i czy ta wiedza jest wystarczająca? Te i wiele innych pytań chcemy postawić, inicjując cykl wykładów pod nazwą "Renesans lubelski - genealogie i dokonania" – czytamy w zaproszeniu na te wydarzenia.

Do udziału w cyklu wykładów Muzeum Nadwiślańskie zaprosiło wielu historyków sztuki i architektury z głównych ośrodków akademickich w kraju. Zaproszeni zostali głównie naukowcy młodego pokolenia. Stało się tak nie bez powodu, otóż intencją było przedstawienie nowego spojrzenia na problematykę renesansu lubelskiego. Jak tłumaczą organizatorzy, okazało się, że po latach zastoju w badaniach nad tym zjawiskiem znów pojawili się badacze, którzy dostrzegli w nim bardzo duży potencjał historyczny i artystyczny, a przede wszystkim kulturowy. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko zarezerwować sobie wolny czas na wykłady.

Program:

26 stycznia -
prof. dr hab. Ryszard Kasperowicz (Katolicki Uniwersytet Lubelski) Renesans – meandry pojęcia i losy kultury

23 lutego - dr hab. Jacek Chachaj (Katolicki Uniwersytet Lubelski)
Osadnicza, społeczna i gospodarcza specyfika Lubelskiego w końcu średniowiecza i w początkach epoki nowożytnej

23 marca - dr Michał Kurzej (Uniwersytet Jagielloński) Jan Wolff – architektura między Wisłą a Bugiem w pierwszej połowie XVII wieku

27 kwietnia - mgr Kinga Blaschke (Uniwersytet Jagielloński)
Renesans lubelski i jego mit

25 maja - dr hab. Grażyna Jurkowlaniec (Uniwersytet Warszawski)
Władysław Jagiełło, Lublin i renesans

29 czerwca - dr Mariusz Smoliński (Uniwersytet Warszawski)
Z Lombardii do Lublina. Artyści północnowłoscy w środkowej Europie od XVI wieku

27 lipca - dr Piotr Kondraciuk (Muzeum Zamojskie w Zamościu)
Mecenat artystyczny Jana i Tomasza Zamoyskich

31 sierpnia - dr Michał Wardzyński (Uniwersytet Warszawski)
Rola wzorów renesansowej i manierystycznej kamieniarki pińczowskiej i chęcińskiej w genezie renesansu lubelskiego


Wszystkie wykłady zorganizowane są przez Muzeum Nadwiślańskie oraz Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym. Odbywać będą się one w ostatnie soboty miesiąca o godz. 16:00 w Kamienicy Celejowskiej.


Na tych wydarzeniach program jednak się nie kończy.

 

Kwiecień

  • 20 kwietnia - konferencja dotycząca kazimierskiej fary – organizowana przez kazimierską parafię
  • Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki – otwarcie konkursu literacko-plastycznego na temat kazimierskiego renesansu
  • Spotkanie autorskie z Adamem Bujakiem – promocja nowego albumu z jego fotografiami, pt. “Renesans Lubelski”

Maj

  • Długi weekend majowy: Otwarcie wystawy plenerowej o renesansie lubelskim - skwer przy Małym Rynku (w tym wystawa zdjęć Adama Bujaka)
  • Wykonanie kilku nowych tablic informacyjnych o zabytkach Kazimierza Dolnego (głównie obiekty z XVI i XVII w.) – koordynacja: Tadeusz Michalak i Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego

Czerwiec

  • 21 czerwca – oficjalne otwarcie Wzgórza Zamkowego po remoncie – konferencja, wykady min. o renesansowej fazie kazimierskiego zamku  

Lipiec

  • Letnie Wieczory Muzyczne: koncerty organowe – muzyka renesansowa

Sierpień

  • Letnie Wieczory Muzyczne: koncerty organowe – muzyka renesansowa

Październik

  • 25-26 października - Konferencja naukowa na temat renesansu lubelskiego - Dom Architekta SARP – wydanie materiałów pokonferencyjnych (lub przedkonferencyjnych) Przygotowaniem merytorcznym konferencji kieruje prof. Robert Kunkel (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej) 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

  • pijany znad Gr4odarza
    @Szok. Liczylem, że odpowie Piotr, ale On, jako Rodowity czeka. Zastanawia się co odpowiedzialaby Esterka.
    Moim zdaniem, jest karygodnym, że miasteczko wpisane w DZIEDZICTWO NARODOWE tak mocno jest zaniedbane. Jednak muszę podkreslić, że Rynek jest bardzo rzetelnie sprzątany. Kłaniam się Pani i Panu, ktorzy to czynią. Szefowej r ownież.
  • Szok
    Ci'' kulturalni'' odeszli juz do wieczności , na młode pokolenie nie licz.
  • pijany znad Grodarza
    Coś KULTURALNYCH, RODOWITYCH Kazimierzaków nie widać w dyskusji. Może Piotr?
  • Szok
    Nie , bo teraz takie czasy że ludzie nie są zainteresowani Kulturą
  • Karina23
    Ciekawe czy będą sie cieszyły powodzeniem

Mapa

Zabytki

Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę