Prapremiera w Ośrodku Kultury!

Skomentuj (6)
Prapremierowy pokaz filmu przyrodniczego "Małopolski Przełom Wisły" odbędzie się w Kazimierskim Ośrodku Kultury 29 stycznia br. Film zrealizował słynny polski fotografik przyrody Artur Tabor na zlecenie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Małopolski Przełom Wisły to duży obszar pomiędzy Annopolem i Puławami. Znajduje się na terenie trzech województw: świętokrzyskiego, lubelskiego i mazowieckiego, obejmując teren o powierzchni 6.418,9 ha, mający ok. 80km długości i od 1.5 do 10km szerokości. To najbardziej malowniczy odcinek środkowej Wisły: wspaniałe wysokie wiślane skarpy, starorzecza, zachowane lasy łęgowe, raj dla ornitologów. Fakt, że Wisła jest tu w niskim stopniu uregulowana wpływa na niespotykane już na innych dużych europejskich rzekach, niezwykłe bogactwo świata roślin i zwierząt. To jeden z ostatnich w Europie dzikich fragmentów dużej rzeki. Decyzją ministra środowiska z dnia 21 lipca 2004 został objęty ochroną w ramach projektu Natura 2000 jako jeden z 7 obszarów chronionych tego typu  - tzw. ostoi - w Polsce.

Nic więc dziwnego, że Zarząd Lubelskich Parków Krajobrazowych zlecił zrealizowanie filmu przyrodniczego o tym zakątku. Autorem zdjęć jest Artur Tabor, który już od ponad 15 lat zajmuje się filmem przyrodniczym i fotografią - pasją jego życia. Specjalizuje się w fotografowaniu i filmowaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku, szczególnie ptaków. Współpracuje z takimi czasopismami jak: "Zwierzaki", "Echa Leśne", "Głos Lasu", "Brać Łowiecka", "Łowiec Polski", "National Geographic" oraz agencjami zachodnimi m.in. z BBC (Nature Picture Library). Jego film "Podlaski Przełom Bugu" w 2002 roku zdobył I nagrodę na ogólnopolskim przeglądzie filmów o tematyce ekologicznej w Przysieku koło Torunia.

A jaki jest "Małopolski Przełom Wisły"?
Realizacja filmu pt. "Małopolski Przełom Wisły" jest trochę nietypową produkcją. - mówi Artur Tabor - Do tej pory w moich filmach pokazywałem czystą przyrodę, bez udziału człowieka, jeżeli się on pojawiał, były to bardzo krótkie chwile. W nowy filmie dotyczącym Wisły chcemy pokazać krajobraz kulturowy: człowieka, piękną architekturę, którą stworzył, czerpiąc inspirację z otaczającej przyrody, i oczywiście rzekę Wisłę z całym bogactwem przyrodniczym. Rzeka od zawsze dzieliła się swoim darami, bez niej nie było by Kazimierza, Janowca i innych miast. Dla mnie jako przyrodnika fascynujące jest, że mamy tu piękną architekturę doskonale wkomponowaną w krajobraz (co obecnie jest wielką rzadkością) oraz cały czas tętniącą życiem rzekę. Wisła, pomimo że cały czas jest ujarzmiana przez człowieka (budowa wałów, sypanie ostróg prostujących nurt) cały czas się broni i zachowała w swoim nurcie wiele wysp i zakoli. W Europie nie ma już takiej rzeki. Myślę, że największym atutem filmu będzie przyroda Wisły, o ile zabytki, Janowiec czy Kazimierz można łatwo zwiedzać to przyroda dość zazdrośnie strzeże swoich tajemnic. Dla wielu ludzi piękno rzeki i jej mieszkańcy mogą być zaskoczeniem.

Po takiej zapowiedzi nie zostaje już nic innego, jak zaprosić Państwa na prapremierę filmu, która odbędzie się w Kazimierskim Ośrodku Kultury w sobotę 29 stycznia o godzinie 17.00.

Skomentuj


Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2025! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę