Poznaj Puławy Czartoryskich

Skomentuj (1)

„Czartoryscy kamieniem milowym kultury Puław” – to tytuł questu organizowanego w parku pałacowym w pobliskich Puławach. Czartoryscy w latach 1829 – 1832 byli właścicielami starostwa kazimierskiego. Czy znajdzie to odbicie w zadaniach questowych? Warto to sprawdzić, zwłaszcza, że Kazimierz od Puław dzieli tylko 14 km.

Ks. Adam Czartoryski odkupił starostwo kazimierskie i wąwolnickie od Anny z Zamoyskich Sapieżyny w 1829 r. Kazimierz stał się miejscem wycieczek gości puławskiego dworu, który w tym czasie należał do najświetniejszych w Polsce. Puławy zyskały wtedy miano „Polskich Aten”. Gościli tu najwięksi ówcześni artyści i uczeni, m.in. Julian Ursyn Niemcewicz, Franciszek Dionizy Kniaźnin, Franciszek Karpiński czy Zygmunt Vogel, który przebywając tu w 1792 r. utrwalił Kazimierz na swoich słynnych akwarelach.

- Wielu nawet zagranicznych wielkich panów Miasto to ciekawością nabawiało, że przyjeżdżali dla ciekawości nie tylko widzieć to arcypięknie między niezmiernymi górami Miasto kształtnie murowane, lecz nawet dla osobistego przekonania się i widzenia tak wielkiego i pięknego handlu z różnych osób i narodów składającego się – zapewne z myślą o gościach puławskiego dworu pisał w 1820 r. Bartłomiej Zienkowski, sporządzając „Opisanie historyczne oraz topograficzno – statystyczne miast w Guberni Lubelskiej – Miasta Narodowego Kazimierza”. Kazimierz bowiem po 13 latach znajdowania się w rękach Sapiehów i Czartoryskich jako miasto prywatne po upadku powstania listopadowego w ramach restrykcji został Czartoryskim skonfiskowany za ich czynne poparcie dla ruchu narodowowyzwoleńczego. Zyskał przy tym status miasta narodowego.

Gra terenowa „Czartoryscy kamieniem milowym kultury Puław” poprowadzi nas ścieżkami puławskiego parku pałacowego. Będzie można wziąć w niej udział w dniach 10 – 16 września. Trzeba jednak uprzednio zaopatrzyć się w karty gry, które można wydrukować ze strony organizatora – Biblioteki Miejskiej w Puławach lub osobiście pobrać w siedzibie biblioteki znajdującej się przy ul. Głębokiej w dawnej pałacowej oranżerii – Domu Greckim.

 

Trasę rozpoczynamy przy wejściu na teren osady pałacowej, na skrzyżowaniu ulicy Głębokiej, Alei Królewskiej i ulicy Czartoryskich. Rozwiązanie gry doprowadzi nas do miejsca, gdzie otrzymamy kupon uprawniający do wzięcia udziału w losowaniu nagród w czasie pikniku rodzinnego 18 września na placu przed biblioteką.

 

Organizatorzy imprezy odbywającej się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszają do udziału w zabawie całe rodziny. Ważna informacja: trasę można przejść indywidualnie bądź grupowo w dowolnym czasie. To dobry pomysł na przykład na rodzinny spacer.

Program Pikniku Rodzinnego 18 września w Puławach:

15.00 - Rozpoczęcie imprezy. „Sznurkowe skrzaty" spektakl dla dzieci (Teatr Wielkie Koło z Będzina)
16.00 - Podsumowanie Europejskich Dni Dziedzictwa w Puławach
17.00 - Losowanie nagród wśród uczestników Wyprawy Odkrywców pod hasłem „Czartoryscy kamieniem milowym kultury Puław"
17.30 - „Ramota do lamusa?" czyli rzecz o Aleksandrze hrabim Fredrze (Scena ABECADŁO Kraków)

Ponadto w programie:

 

  • „Czerpanie papieru" pokaz (ART – PAPIER. Czerpalnia papieru Flawiusz Pietrzyk)
  • „Średniowieczni wojowie" – pokaz grupy „Płonące Lisy" z Puław
  • „Wędruj z nami po Puławach" - zakończenie projektu edukacyjnego
  • „Kipi kasza, kipi groch" – degustacja potraw dawnej kuchni
  • „Puławskie zabytki w rysunku i malarstwie " – wystawa plenerowa

 

a także:

  • gry i zabawy dla dzieci oraz uwalnianie książek

 

Organizatorzy: Urząd Miasta Puławy, Biblioteka Miejska w Puławach

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Dii
    Przeszłam. Super. I dla młodych i dla starszych. Bardzo przyjemny spacer. Dzieciaki będą miały frajdę z odszukiwania odpowiedzi na zagadki, dorośli docenią inwencję twórczą autorek. Polecam

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2025! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę