Niezwykły twórca odwiedził w sobotę, 27 maja 2006 roku, „Dom pod Wiewiórką” w Wąwozie Małachowskiego.
Janusz Marian Kawałko jest wybitnym poetą, eseistą, tłumaczem i znawcą ziół. Trudno sobie wyobrazić bardziej właściwą osobę na właściwszym miejscu oraz trafniejszą nazwę spotkania w Domu Kuncewiczów, które przebiegało pod hasłem „Bieguny metafizyki”.
J.M. Kawałko, autor kilku tomów poetyckich, zaprezentował zaskakujące wiersze: rytmiczne, pełne krystalicznie czystych zdań. Kluczem do zrozumienia jego poszukiwań artystycznych może być spostrzeżenie, które poeta Zagajewski odniósł kiedyś do twórczości Miłosza: „Tylko najwięksi poeci obdarzeni są darem łączenia surowej obserwacji świata moralnego i politycznego z przeczuciem rzeczy niewidzialnych, z doświadczeniem religijnym”... Ostatnio wydany tom wierszy Kawałki pt. „Zmienna ogniskowa” zadziwił odniesieniami do Starego Testamentu, aczkolwiek prezentowane utwory okazały się jednocześnie na wskroś nowoczesne. Zmieniają znaczenia w zależności od układu wersu oraz sposobu rozmieszczenia pauz i znaków przestankowych.
Janusz Marian Kawałko jest ponadto znawcą i badaczem twórczości Rainera Marii Rilkego. Jeden z tomów Kawałki to tłumaczenie wierszy wielkiego poety. Niektóre z nich, z muzyką Piotra Kuby Kubowicza ( jest on z zawodu śpiewakiem operowym i ostatnim artystą przyjętym do Piwnicy pod Baranami przez Piotra Skrzyneckiego), przekształciły się w piękne pieśni. Złożyły się one na „Godzinki”, misterium odtwarzane m.in. w krakowskiej bazylice katedralnej. Współpraca poety z muzykiem obejmuje też kolędy. Kubowicz i Kawałko mają bogate plany na przyszłość.
A przyszłość J.M. Kawałko, autora pięćsetstronicowego dzieła „Historie ziołowe” o tajemnych mocach roślin leczniczych i kuchennych, związana jest również z Domem Kuncewiczów. Rozległa wiedza autora i jego umiłowanie roślin pomogą stworzyć zielny ogród. Poproszony przez pracowników muzeum o roztoczenie opieki nad pracami przygotowawczymi, wyraził zgodę. W ten sposób Janusz M. Kawałko stworzy w ogrodach Kuncewiczów jedno ze swoich najbardziej niezwykłych dzieł.