Gminny Zespół Szkół podpisał porozumienie o współpracy ze szkołami na Wołyniu. Jest to kolejny etap trwającej od kilku lat współpracy między Kazimierzem a Równem, Łuckiem i innymi miejscowościami tej części Ukrainy.
Gminny Zespół Szkół podpisał porozumienie o współpracy ze szkołami na Ukrainie: Gimnazjum Humanistycznym w Równem, Szkołą – Bursą w Tuczynie, Szkołą im. T. O. Sosnowskiego w Nowomalinie, Gimnazjum Humanistycznym w Młynowie. Jest to kolejny etap wielopłaszczyznowej trwającej od kilku lat współpracy między Kazimierzem a Równem, Łuckiem i innymi miejscowościami Wołynia.
- Działania Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy i Towarzystwa T.O. Sosnowskiego w Równem, a tak naprawdę niewielkiej grupy zapaleńców, doprowadziły już do: pięciu rajdów motocyklowych, sześciu akcji sprzątania polskich cmentarzy na Wołyniu, konferencji naukowych, wystaw plakatów, wyjazdów piłkarzy, akcji palenia zniczy – Wołyńskie światełko pamięci, akcji przedświątecznej pomocy – Kresowa paczka i wizyty mieszkańców. Wielkim moim marzeniem było, aby kolejnym etapem była współpraca szkół – mówi Marcin Pisula, nauczyciel historii Gminnego Zespołu Szkół i członek Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy. – Dobra wola dyrekcji szkół na Ukrainie oraz naszej kazimierskiej dała ku temu szansę.
Porozumienie o współpracy podpisano w pałacu książąt Ostrogskich w Ostrogu w obecności przedstawicieli tamtejszych władz samorządowych, w tym starostów z Ostroga i Młynowa, oraz duchowieństwa.
- Wierzę, że podpisane dokumenty zaowocują prawdziwą współpracą szkół, do tego się zobowiązaliśmy – mówi inicjator wyjazdu Marcin Pisula.
- Jak ta współpraca będzie wyglądała w szczegółach, jeszcze nie wiemy – mówi dyrektor Gminnego Zespołu Szkół Janusz Raczkiewicz. – Na pewno będą to wpólne konkursy, turnieje sportowe, bo oni mają dosyć ciekawą bazę sportową. Na pewno nasi uczniowie otoczą opieką uczniów z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Być może uda doprowadzić do wymiany młodzieży.
Na kolejne wyjazdy liczy także młodzież z Gminnego Zespołu Szkół, której delegacja uczestniczyła w grudniowym wyjeździe na Ukrainę.
- Bardzo dobrze się tam czuliśmy. Jedną noc mieszkaliśmy u rodzin ukraińskich. Bardzo miło nas przyjęto. Miałyśmy okazję poznać nowe koleżanki i kolegów. Rozmawialiśmy głównie po angielsku, bo w innym języku nie mogliśmy się zrozumieć – mówi Julia Stefanek z klasy VII Gminnego Zespołu Szkół. – Chcielibyśmy, żeby było więcej takich wyjazdów. Chcielibyśmy, żeby oni przyjeżdżali też do nas. Moglibyśmy zorganizować w Kazimierzu dzień ukraiński, a oni u siebie dzień polski – żeby lepiej się poznać nawzajem.
W trakcie trzydniowego pobytu na Wołyniu delegacja Gminnego Zespołu Szkół wzięła udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej patrona Centrum Kulturalno-Edukacyjnеgo Tomasza Оskara Sosnowskiego, pochodzącego z Ostroga polskiego artysty rzeźbiarza w 205. rocznicę jego urodzin. Odwiedziła także szkoły, z którymi podpisano współpracę, uczestniczyła we wspólnych grach i zawodach sportowych. Zwiedziła Równe, gdzie na cmentarzu polskich legionistów zapalono znicze, Tuczyn, Ostrów i Łuck.
Fot. Marcin Pisula
Skomentuj
Dodane komentarze (3)
-
Równe 2016 rok pijana ekipa uczestnicząca w turneju piłkarskim, z Kazimierza wywołuje bójkę. Interweniuje ukraińska milicja... gdzie się pojawią, tam rozróba i problemy.
-
W Tuczynie porządkowaliśmy w lipcu resztki polskiego cmentarza oraz teren wokół zrujnowanego kościoła przy bardzo pozytywnym podejściu miejscowych władz oraz pomocy pani Tamary , dyrektorki szkoły- bursy . W styczniu zawieziemy dla dzieciaków paczki z przyborami szkolnymi , zabawkami i słodyczami . Zapraszamy darczyńców .
-
Kilka lat temu . Rynek kazimierski i występy zespołu dziecięco - młodzieżowego z Ukrainy. Wśród ogladajacych: podpity , w kapeluszu, gitarzysta z Puław. Stek inwektyw pod ich adresem, jakoby winni byli zbrodni wołyńskich. Nikt z organizatorów, władz miasta / a byli/ nie zareagował. Policja ?. Oczywiście jej nie było, a czy by zareagowała tego nie jestem pewny.