„Łączy nas pamięć” to hasło przewodnie akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, upamiętniającej bohaterów powstania w Getcie Warszawskim z czasów drugiej wojny światowej. W tym roku do akcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin włącza się także kazimierska biblioteka publiczna.
W najbliższy wtorek, 19 kwietnia na ulicach Warszawy i wielu innych miast w Polsce oraz poza jej granicami wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile. Jest to symbol pamięci o bohaterach powstania w Getcie Warszawskim z 1943 roku. W ten sposób Muzeum Historii Żydów Polskich Polin upamiętnia rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” odbędzie się już po raz czwarty, w Kazimierzu – po raz pierwszy.
- Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję – piszą organizatorzy akcji. – Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.
W tym roku do akcji włącza się także Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym, oddział Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki.
- Zaprosiliśmy do współpracy młodzież z Gimnazjum w Cholewiance – mówi Anna Piłat, kierownik kazimierskiej biblioteki. – Odwiedzać będziemy miejsca szczególnie związane z ludnością żydowską zamieszkującą Kazimierz do II wojny światowej. Młodzież przygotuje z papieru żonkile, które tego dnia będą rozdawane w bibliotece.
W ramach akcji zaplanowano także projekcję filmu o powstaniu w Getcie Warszawskim pt. „Nie było żadnej nadziei”.
Projekt odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i wojewódzkich kuratorów oświaty.
Skomentuj
Dodane komentarze (3)
-
Brawo Cholewianka, a dlaczego w Kazimierzu nie?
-
Ostatnio zbierali na WOŚP, może nie mają siły.
-
-
W Cholewiance nie ma nawet podstawówki.
-
To w Cholewiance jest też gimnazjum, a nie tylko podstawówka?