Pamięci pomordowanych (aktualizacja)

Skomentuj (2)

zobacz więcej (8)

Pamięć kazimierzaków więzionych i zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych, głównie w Auschwitz, dokąd trafili po akcji Krwawej Środy, uczczono podczas niedzielnej mszy w Farze. W miejscach pamięci zapalono znicze.

Tego nie da się zapomnieć. Tego zapomnieć nie wolno. Krwawa Środa zebrała w Kazimierzu i jego okolicach krwawe żniwo nie tylko 18 listopada 1942 roku, ale także później, kiedy w obozach koncentracyjnych zaczęli umierać ci, którzy tam zostali wywiezieni podczas tej akcji represyjnej. Oświęcim, do którego trafiła większość kazimierzaków aresztowanych podczas Krwawej Środy, był dla wielu miejscem ostatnim, dla wielu stacją przejściową w drodze do innych obozów koncentracyjnych. Do Miasteczka udało się wrócić nielicznym.


Pamięć tamtych wydarzeń uczczono w Farze podczas uroczystej mszy świętej, odbywającej się tradycyjnie w lutym, w miesiącu, w którym w 1943 r. zginęło w Auschwitz najwięcej kazimierzaków. W miejscach pamięci – pod krzyżem wykonanym z autentycznych elementów ogrodzenia więzienia gestapo w klasztorze i pod tablicą Leopolda Pisza, bohaterskiego naczelnika poczty, który ratował wawelskie arrasy – zapalono znicze.

Lista ofiar tamtych wydarzeń wciąż jest jeszcze ustalana.


Wszystkich, który mogliby pomóc w jej uzupełnieniu  prosimy o kontakt z redakcją:
email: redakcja@kazimierzdolny.pl
tel. 696-458-001
.

Uroczystości odbyły się z inicjatywy Akcji Katolickiej.

 

Uzupełnienie z 23 lutego 15 r.

Pani Agacie Pomianowskiej z Bochotnicy dziekujemy za uzupełnienie listy o kolejne nazwiska ofiar Oświęcimia z naszej gminy:

Jabłoński Wacław ur. 25.04.1924 r w Bochotnicy; zawód: rolnik; aresztowany wieczorem podczas Krwawej Środy w Bochotnicy, więziony na Zamku Lubelskim, a następnie przewieziony do Auschwitz. W obozie pracował na kuchni.Zmarł na tyfus 26.01.1943 r. w Auschwitz.

 

Szymczyk Władysław; z Bochotnicy; przeżył

Ścibior Stanisław; z Bochotnicy; przeżył

Do sprawy wrócimy.

 

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Monika
    Uzupełniam. Piszecie o dwóch Józefach Komsta z Pożoga, zgadza się, był jeszcze Władysław. Wszyscy zginęli w Oświęcimiu w styczniu 1943 roku. Najstarszy Józef urodzony 13.03.1900 w Pozogu - 27.01.1943, 3922/1943, Drugi Józef Komsta urodzony w Pożogu w 1919 roku - 20.01.1943, 2967/1943, Komsta Władysław urodzony również w Pożogu 01.12.1909 - 30.01.1943, 4445/1943. [*][*][*] Pozdrawiam - Monika Komsta
  • Bośniak
    Czy Władysław Szymczyk to może syn Franciszka? Z góry dziękuję za pomoc...

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2025! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę