Elementy uzbrojenia i stroju powstańców, a także przykłady popowstaniowej mody żałobnej oraz obrazy, zdjęcia i ilustracje z ówczesnej prasy. Te i inne pamiątki z czasów Powstania Styczniowego – w tym także eksponaty związane z Kazimierzem – ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów można oglądać na wystawie „Bohaterom 1863 r. w hołdzie” w Muzeum Historii Kielc.
Fotografie Józefa Broniewicza z Kazimierza – powstańca z Kazimierza z partii Leona Frankowskiego, pamiątki z należącego do Broniewiczów folwarku Walencja, gdzie stacjonowało dowództwo z Frankowskim i Zdanowskim na czele, ilustracje z ówczesnej prasy pokazujące potyczkę na kazimierskim rynku czy bitwę pod Żyrzynem oglądać możemy na wystawie w Muzeum Historii Kielc „Bohaterom 1863 r. w hołdzie. W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”.
Jest to ekspozycja kolekcjonerska. Zaprezentowane przedmioty pochodzą ze zbiorów gromadzonych przez członków Stowarzyszenia Kielecki Klub Kolekcjonera. Nierzadko – jak w przypadku jednego z komisarzy wystawy Marka Michniewskiego, prawnuka Józefa Broniewicza - są to pamiątki rodzinne. Pamiątki powstańcze przywiózł także z Kazimierza związany z Broniewiczami – Janusz Kowalski.
Wątek kazimierski jest obecny także w katalogu wystawy.
- „Zgrupowanie Leona Frankowskiego, szlachcica z Podlasia, sformowane ze studentów Instytutu Politechnicznego w Puławach (tzw. „Puławiacy”) opanowało Kazimierz Dolny. Pod Kurowem oddział zdobył furgon pocztowy z 48 tysiącami rubli w srebrze. W potyczce tej uczestniczyli Adam Chmielowski (Brat Albert), Aleksander Gierymski oraz Józef Broniewicz, u którego we dworze stacjonowało dowództwo zgrupowania. Folwark Walencja Broniewicza położony z dala od dróg i zabudowań świetnie nadawał się do konspiracyjnych spotkań i na kwatery. Po otrzymaniu posiłków partia podwoiła się do 800 pieszych i 50 konnych. Po bitwie pod Kurowem Frankowski zasłynął słowami: „kijami zdobędziemy karabiny, karabinami armaty, armatami – Modlin i Warszawę.” Zgrupowanie rozbite jednak zostało pod Słupczą. Sam Frankowski ranny, schwytany w Sandomierzu odmówił współpracy z zaborcą i został stracony w Lublinie 16 czerwca.” – piszą w katalogu wystawy Jolanta i Marek Michniewscy.
Wystawę „Bohaterom 1863 r. w hołdzie. W 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego” można oglądać w Muzeum Historii Kielc do 17 lutego. Czynione są starania, by ekspozycję można było zobaczyć także w Kazimierzu, gdzie niezależnie od tej inicjatywy również przygotowywana jest wystawa powstańczych pamiątek z rodzinnych archiwów kazimierzaków.
Fot. J. Kowalski
Skomentuj
Dodane komentarze (13)
-
Brawo szanowny panie Januszu,tego chyba nikt się nie spodziewał,super!
-
http://www.youtube.com/watch?v=STrmEl6QPHw
-
polega to na tym / jestem leniwy , żeby nałożyc na nos okulary/, że kiedy szukam Trójki, Radia Zet, Jedynki to niechybnie zawsze TRAFIĘ na Maryję i Kielce.
-
jak tak to znaczy że nad Grodarzem słuchasz obu na raz?
-
Radio Kielce i Radio Maryja słyszalne ZAWSZE I WSZĘDZIE
-
To nie wiadomo kto byl odpowiedzialny za przygotowanie wystawy?a może raczej nikt niczego nie przyniósł?
-
150 rocznica Powstania Styczniowego i Republiki Kazimierskiej, rok temu dyskusje na temat uczczenia okrągłej rocznicy powstania i kazimierskich powstańców.I mamy...kazimierzaków w Kielcach. A w Kazimierzu? W Kazimierzu ekspozycja w przygotowaniu... Może za rok, podczas kolejnej rocznicy i w Kazimierzu uda nam się obejrzeć wystawę poświęconą powstaniu i bohaterskim kazimierskim powstańcom. Może...
-
Dokładnie gratulacje!
-
Super wystawa,gratulacje dla organizatorów!:)
-
fajna akcja w muzeum, wrto pamietac o takich rzeczach
-
Z całym szacunkiem, ale ..."poszli chłopcy w bój bez broni"...to idiotyzm.
-
Chwała podległym, a uznanie dla tych którzy pamietaj
-
I poszli chłopcy w bój bez broni,Obok Orła znak Pogoni,Poszli nasi w bój bez broni...
Niechaj Polska zna,Jakich synów ma.
Wincenty Pol, 1863
Chwał bohaterom!