Noc Kupały na Wiśle

Skomentuj (12)
W sobotę 23 czerwca 2007 roku o godzinie 20.00 z kazimierskiego nabrzeża wyruszy w kilkugodzinny sobótkowy rejs dawny statek parowy „Kazimierz Wielki”. O północy rozświetlone sobótkowymi świecami wianki popłyną w dół rzeki porwane wartkim wiślanym nurtem.
Już czwarty rok z rzędu organizatorami „świętojańskiej” imprezy są Dorota Szczuka i Krzysztof Bielewicz. W poprzednich latach goście wieczornej imprezy zgromadzeni na statku bawili się przy muzyce m.in. romansów rosyjskich wykonywanych przez Borysa Somerschafa, krakowskiej formacji jazzu tradycyjnego Jazz Band Ball Orchestra i czarnoskórej wokalistki jazzowej Giny Dunn.

Tym razem główną atrakcją wieczoru będzie występ formacji Samhain – grającej głównie muzykę celtycką i irlandzką, doskonałą do zabawy. Rejs – w górę Wisły – z prawdziwym wodzirejem (albo „kaowcem”) na pokładzie połączony będzie z zabawą taneczną przy muzyce zespołu Samhain, cateringiem, odrobiną „czegoś mocniejszego” i przede wszystkim sobótkowymi zwyczajami – każda kobieta wchodząca na statek powinna przynieść ze sobą kwietny wianek, najlepiej ze świecami, ponieważ o północy wianki rozświetlone sobótkowymi świecami popłyną w dół rzeki porwane wartkim wiślanym nurtem.

Jak co roku wybór zespołu instrumentalnego na sobótkową imprezę nie jest przypadkowy, bowiem to właśnie niezwykle żywa, spontaniczna muzyka irlandzka i celtycka będzie wspaniałą okazją do zabawy, uczczenia święta Kupały i świętowania najkrótszej nocy w roku.

Zespół Samhain powstał w wyniku fascynacji Marka Strzałkowskiego kulturą celtycką. W 1999 roku wraz z małżonką Kasią założyli zespół, który do dziś gra tradycyjne tańce celtyckie, głównie irlandzkie, (pochodzące z różnych regionów zielonej wyspy) oraz piękne, nastrojowe ballady i rebel songi oraz tzw. sea songs. Samhain zadebiutował w 1999 roku w Lublinie koncertem z okazji Dnia Św. Patryka w jednym ze staromiejskich pubów, wspomagany przez dwóch członków zespołu Pankharita (muzyka andyjska) - Jerzonsa Korola i Roberta Kubę, który do dziś gra w Samhain. Skład zespołu ewoluował, ale trzon do dziś pozostaje bez zmian. Do wspólnego muzykowania grupa zaprasza wielu instrumentalistów, aby znaleźć to najbardziej odpowiednie brzmienie. Po kilku latach wykształciło się dzisiejsze instrumentarium zespołu: dwoje skrzypiec, flet, whistle, queny, akordeon, gitary, bodhran i bas.

Obecny skład zespołu tworzą:

Katarzyna Wasilewska-Strzałkowska,
Małgorzata Kuropiejska,
Anna "O'Scroba" Bielecka,
Robert Kuba,
Marek Strzałkowski,
Ireneusz Bachonko,
Radek Staniak.

Nazwa zespołu wywodzi się od największego celtyckiego święta - Samhain. Miało ono charakter noworoczny. Zaczynało się według ich kalendarza 31 października w wigilię naszego Święta Zmarłych. Towarzyszyły mu obrzędy pogańskie odkupienia win, łączenia się z duchami przodków zmarłych.

Muzycy tworzący zespół za każdym razem grają znakomicie - dynamiczny dźwięk, swoboda w graniu i improwizacjach oraz niewymuszona radość z muzykowania sprawiają, że publiczność słuchając ich nie może wprost ustać w miejscu ....

Lubelska grupa współpracuje także z warszawską szkołą tańca irlandzkiego Ua Niall, przy pomocy której udało się otworzyć także filię szkoły w Lublinie.

Przewidywany czas zakończenia imprezy – godz. 1.30-2.00 w nocy.

Zaproszenia w cenie 140 zł.

Rezerwacja zaproszeń na sobótkową noc pod numerami telefonu: 501 175 805 oraz 604 433 508, (81) 44 11 600.

Dorota Szczuka

Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2024.
Pokaż stopkę