Niektórzy żartowali, że jedynym kibicem tegorocznego Narodowego Czytania będzie deszcz. Pogoda okazała się jednak nad wyraz łaskawa, wa i słuchających na zamku nie zabrakło.
W tym roku w ramach Narodowego Czytania na kazimierskim zamku zaprezentowano tekst oparty o wszystkie nowele zaproponowane w tej edycji. Taką możliwość stworzenia scenariusza dało opowiadanie Brunona Schulza "Mój ojciec wstępuje do strażaków" z cyklu "Sanatorium pod Klepsydrą". W senno – wizyjnej rzeczywistości pojawiły się więc fragmenty z "Orki" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony… " Stefana Żeromskiego, Sachema Henryka Sienkiewicza, "Pamiątki Soplicy. Sawa" Henryka Rzewuskiego. "Katarynki" Bolesława Prusa, "Dobrej pani" Elizy Orzeszkowej czy "Dymu" Marii Konopnickiej tworząc z opowiadaniem Schulza zgrabną całość.
Chociaż w akcji Narodowego Czytania najważniejsze jest słowo w Kazimierzu jak zwykle podkreślały je nawiązujące do tekstu stroje i muzyka.
Scenariusz i reżyseria:
Ewa Wolna i Anna Ewa Soria
Obsada:
Natalia Baranowska
Natalia Celej
Izabela Daniel – Lenart
Klaudia Jędrzejczak
Jakub Kalinowski
Piotr Kielar
Tomasz Małolepszy
Bartłomiej Nowaczek
Marcin Pisula
Beata Rosłoniec
Bernadetta Sijka
Magda Wolska
Wiktoria Wrótniak
Organizator: Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym
Narodowe Czytanie odbyło się w Kazimierzu po raz w 2012 r., czyli już w pierwszym roku tej inicjatywy zapoczątkowanej przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wtedy na rynku przez 7 godzin czytano „Pana Tadeusza”, a niektóre fragmenty nawet wygłaszano z pamięci. Początkowo Narodowe Czytanie w Kazimierzu odbywało się na rynku przy studni i w bibliotece miejskiej. Od piątej edycji akcja przeniosła się na kazimierski zamek.
Fot. Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza