Unikalne fotografie prezentujące uroki przedwojennego Krzemieńca, gdzie podobnie jak w Kazimierzu Dolnym istniała kolonia artystyczna, zobaczymy na wystawie "Ludwik Gronowski. Fotografia. Krzemieniec 1930-1939". Wernisaż już w najbliższą niedzielę 14 kwietnia o godzinie 12.00 w Kamienicy Celejowskiej.
Na wystawie w kamienicy Celejowskiej zaprezentowane zostanie około 80 unikalnych fotografii przedwojennego Krzemieńca autorstwa Ludwika Gronowskiego (1904-1945). Zobaczymy widoki niezwykle pięknie położonego wołyńskiego miasteczka nad rzeką Ikwą u stóp góry Bony z zamkiem na szczycie, a także portrety jego mieszkańców. Nic dziwnego, że ściągali tu licznie artyści, w tym fotograficy – związany z Liceum Krzemienieckim Ludwik Gronowski oraz Henryk Hermanowicz i Stanisław Sheybal.
Ludwik Gronowski w latach 1930-1939 działał w Krzemienieckiego Towarzystwie Fotograficznym. Wystawiał w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Antwerpii, Pradze, Wiedniu, Béthune we Francji, Philadelphii, Chicago, Nowy Jorku w USA, a także w kraju: w Warszawie, Krakowie, Lwowie, Równem, Tarnowie, Grudziądzu i oczywiście w Krzemieńcu. Większość z jego prac sygnowana jest godłem „Camera obscura”. Fotografie wykonywał w swoich ulubionych technikach: brom, bromolej, carbo i przetłok.
Wystawa, która uświetnia tegoroczne obchody jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, czynna będzie do 31 maja.
Fot. z archiwum Kamienicy Celejowskiej
Skomentuj
Dodane komentarze (1)
-
Krzemieniec -" Ateny Wołyńskie", scenariusz i realizacja Kazimierz Sheybal, 1992 r.