Archeologiczne eksperymenty, gry terenowe oraz rekonstrukcje historyczne – wszystko to znalazło się w programie pierwszej tegorocznej edycji "Spotkań z Archeologią”. Zapraszamy więc do Grodziska Żmijowiska na lekcje historii w plenerze.
Przed nami pierwsza tegoroczna edycja "Spotkań z Archeologią". Rozpocznie się ona w sobotę 29 kwietnia i potrwa do 3 maja. Przez kilka pierwszych majowych dni na terenie Grodziska Żmijowiska, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym odbywać będą się rekonstrukcje archeologiczne, gry terenowe i pokazy historyczne.
- Podczas tegorocznych Spotkań z Archeologią motywem przewodnim i głównym zadaniem będzie zbudowanie z gliny i kamieni w jednej z chat możliwie wiernej rekonstrukcji pieca kuchennego, jaki udało nam się odkryć podczas wykopalisk w roku 2016 wraz z reliktami domostwa półziemiankowego, datowanego na wiek X – zapowiadają organizatorzy. – Będzie on niezwykle pomocny jako stałe wyposażenie tej chaty, zarówno w roli urządzenia grzewczego, tak ważnego podczas zamieszkiwania domostwa przez licznie zapowiadające się w tym roku grupy rekonstruktorskie, jak i jako sprzęt kuchenny do odtwarzania słowiańskich potraw podczas kolejnych Warsztatów Archeologii Doświadczalnej.
A co jeszcze w programie?
Wiele ciekawych wydarzeń.
29 i 30 kwietnia na terenie grodu gościć będą specjaliści od broni miotanej, którzy wszystkich chętnych zapoznają z tajnikami dawnego łowiectwa.
W niedzielę i poniedziałek (30 kwietnia – 1 maja o godz. 12.00) odbędzie się gra terenowa typu larp „Tajemnica słowiańskiej osady", która osadzona będzie nie w świecie magów i czarnoksiężników, a w realiach słowiańskiej wczesnośredniowiecznej wioski. Organizatorem wydarzenia jest Opolskie Centrum Kultury, a realizować je będą członkowie Klubu Gier Fantasy „HeX”.
Natomiast od poniedziałku do środy (1-3 maja), w Żmijowiskach pojawi się grupa naukowców z Warszawy, specjalizujących się w archeologii doświadczalnej i rekonstrukcji historycznej. Sporą atrakcją będzie przywieziony przez nich warsztat brązowniczy i tokarka do obróbki drewna oraz tatarak i korzenie sosny, z których wyplatane będzie m.in. obuwie, czyli tzw. „łapcie”. Warto dodać, że każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił i wykonać swoje własne „łapcie”.
- Nie zabraknie oczywiście wspólnego ogniska i archeologicznych opowieści o dawnych dziejach tego miejsca i o świecie dawnych Słowian – mówi Paweł Lis, kierownik Grodziska Żmijowiska. – Serdecznie zapraszamy! Choć trzeba zdać się na łaskawość sił natury, których przychylność nigdy nie jest pewna, to mamy nadzieję, że jak co roku w Żmijowiskach zjawią się zarówno wypróbowani przyjaciele tego miejsca – a wielu z nich już swoją wizytę zapowiedziało – jak również ci, którzy dopiero pragną je poznać. Tych zapraszamy szczególnie w niedzielę i poniedziałek, kiedy to Grodzisko Żmijowiska wyjątkowo powinno się ożywić.
"Spotkania z Archeologią” odbywać się będą w dniach 29 kwietnia – 3 maja w godzinach 10.00-16.00. Wstęp jest wolny.
Skomentuj
Dodawanie komentarza
Trwa dodawanie komentarza. Nie odświeżaj strony.