Komentarze
-
Pod BYŁO: http://www.muzeumnadwislanskie.pl/index....
-
Relacji z "Miłości panieńskiej" trzeba teraz szukać na stronie www.muzeumnadwislanskie.pl pod BYŁO.
-
Więcej informacji na stronie Muzeum Nadwiślańskiego/muzeumnadwislanskie.pl/ w aktualnościach. Są też zdjęcia.
Kuncewiczówka zaprasza 15 sierpnia o godzinie 19.00 na kolejną prezentację dramatopisarstwa Marii Kuncewiczowej. Z okazji "Święta Marii” zobaczymy sztukę „Miłość panieńska”.
Maria Kuncewiczowa napisała tylko dwa dramaty: „ Miłość panieńską” z 1932 r. i „Dziękuję za różę” z 1950 r., który w Kuncewiczówce pokazano rok temu. W tym roku przyszła kolej na przedwojenną sztukę „Miłość panieńska”. Niewiele wiadomo o genezie tego utworu. Jak pisze Alicja Szałagan w monografii Marii Kuncewiczowej, temat sztuki musiał być pisarce bardzo bliski, skoro napisała go niezmiernie szybko – w ciągu trzech dni i nocy, później wprowadzając tylko niezbędne poprawki. Mimo że sztuka miała tylko 15 przedstawień – bardzo szybko wystawił ją po kilkumiesięcznych próbach warszawski Teatr Mały – i nie miała dobrych recenzji Wanda Michalakowa – kierownik Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów zdecydowała się na przypomnienie tej nieznanej strony pisarstwa Marii Kuncewiczowej.
- Uważam, że wbrew pozorom dramat jest godny uwagi – mówi Wanda Michalak. – „Miłość panieńska” opowiada o bardzo trudnej decyzji, którą podejmuje główna bohaterka, a mianowicie o aborcji. Mnie najbardziej w tej sztuce zainteresowało coś, co nazwałabym infantylizmem głównych bohaterów – Inka i Ryszard są stłamszeni przez rodziców, którzy zdejmują ze swoich dzieci – dorosłych przecież ludzi – wszelką odpowiedzialność i sterują nimi wedle swej woli. Zadziwiające jest tkwienie pary głównych bohaterów w sytuacji dzieciątek, które na takie postępowanie rodziców pozwalają. Ten problem chciałam wyeksponować i w związku z tym w roli Ryszarda obsadziłam – co może wydać się kontrowersyjne – człowieka w wieku średnim, chcąc pokazać, że w każdym wieku można być takim dzieciątkiem – na utrzymaniu rodziców, we wszystkim ich słuchać i nie brać odpowiedzialności za swoje życie.
Miłość panieńska” w Kuncewiczówce to adaptacja sztuki Kuncewiczowej skrócona i wzbogacona o fragmenty dramatu Szekspira „Romeo i Julia”, co daje ciekawe efekty.
Scenariusz adaptacji: Wanda Michalak, reżyseria: Wanda Michalak i Tomasz Dedek – znany aktor teatralny i filmowy.
Obsada:
Inka - Anna Sniechórska - kulturoznawca
Ryszard - Adam Rosłoniec - pisarz, przedsiębiorca
Matka Inki - Anna Bożenna Matusiak - tłumaczka literatury pięknej
Ojciec Inki - Robert Sulkiewicz - twórca Festiwalu Klezmerskiego, przedsiębiorca
Przyjaciółka Inki - Ewa Wolna - pedagog, animatorka kultury
Matka Ryszarda - Jolanta Brennenstuhl - marszandka
Anielcia - Halina Kołodziejska - malarka
Ginekolog - Marcin Pisula - historyk, polityk
Pielęgniarka - Maja Garbal - licealistka
Merkucio - Jan Tuźnik - student Akademii Teatralnej w Białymstoku
Romeo - Maciej Romański - licealista
Julia - Katarzyna Kapłon - bibliotekarka, studentka animacji kultury
Ojciec Laurenty - Roman Wolny - geodeta, przedsiębiorca
Pani Kapulet - Wanda Konopińska - Michalak - kierownik Domu Kuncewiczów
W programie "Święta Marii":
Wykład dr Alicji Szałagan z Instytutu Badań Literackich PAN „Świadek cudu” - Maria Kuncewiczowa i strojna natura. Jest to trzeci już z kolei wykład o życiu i dziele pisarki, który wygłasza na zaproszenie Kuncewiczówki najwybitniejsza znawczyni życia i twórczości autorki "Cudzoziemki".
Inscenizacja dramatu Marii Kuncewiczowej pt. "Miłość panieńska"
Wystawa fotografii Pawła Romańskiego z realizacji filmu pt. Kaukaski dywanik (lipiec 2007) o Marii Kuncewiczowej i jej przyjaciółce Zofii Siedleckiej.
Zapowiada się kolejne ciekawe wydarzenie kulturalne i towarzyskie.
Maria Kuncewiczowa w swoim warszawskim mieszkaniu lata 30 XX w. Fot. z Narodowego Archiwum Cyfrowego
Anna Ewa Soria,Skomentuj
Dodawanie komentarza
Trwa dodawanie komentarza. Nie odświeżaj strony.