Już po raz szósty ci, którzy przyjadą do Kazimierza w czasie długiego weekendu majowego, będą mogli uczestniczyć w Majowym Festiwalu Muzycznym organizowanym przez krakowską Fundację Czardasz. Przed nami trzy dni wydarzeń muzycznych, teatralnych i filmowych.
3 maja
godz. 17.00 - Ave Maria - recital pieśni maryjnych i gospelowych – kościół oo. franciszkanów
Występują: Ewa Uryga i Piotr Wrombel – piano
Ewa Uryga należy do elity polskich wokalistek. Śpiewa w stylistyce jazzowej, soulowej, bluesowej oraz gospel.
Wstęp wolny.
4 maja
godz. 17.00 – koncert „Przy szabasowych świecach" – synagoga ul. Lubelska 4
Usłyszymy najpiękniejsze utwory muzyki hebrajskiej śpiewane nie tylko po hebrajsku, ale także po polsku i w jidysz, przeplatane szmoncesami – przykładami żydowskiego humoru.
Występują: aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie: Henryk Rajfer - śpiew, dialogi, Marek Węglarski - śpiew, dialogi oraz Ewa Warta-Śmietana - śpiew, Dorota Śmietana -śpiew, Danuta Śmietana - Kurasiewicz -skrzypce, Teresa Wrońska - fortepian, prowadzenie, Paweł Kurasiewicz - klarnet, Waldemar Król - fortepian.
Bilety w cenie 30 złotych do nabycia w miejscu koncertu (Synagoga ul. Lubelska 4, telefon(81) 881-08-94 telefon kom. 692-578-677 oraz w BIURZE PTTK, Rynek 27, tel. +48081 8810046
godz. 19.00 - "Tych miasteczek nie ma już" - synagoga ul. Lubelska 4
Widowisko muzyczne zrealizowane przez Fundację Czardasz, Rosco Polska oraz TVP Kraków. Jego premiera odbyła się w grudniu ubiegłego roku. W filmie wystąpili m.in. Ewa Warta – Śmietana, (w roli Rebeki Goldman, która przyjeżdża do Polski z Nowego Jorku odzyskać kamienicę po babci), Tadeusz Jakubowicz – opiekun Synagogi w Krakowie, Leopold Kozłowski – Kleinman, a także znakomici aktorzy: Jerzy Nowak, Jerzy Trela, Piotr Pilitowski.
Bilety w cenie 20 złotych do nabycia w miejscu projekcji filmu (Synagoga ul. Lubelska 4, telefon(81) 881-08-94 telefon kom.
692-578-677(oraz w BIURZE PTTK, Rynek 27, tel. +48081 8810046
5 maja
godz. 17.00 - spektakl Teatru Starego w Krakowie: Roman Brandstaetter „Ja jestem Żyd z Wesela” - synagoga ul. Lubelska 4
Spektakl Brandstaettera „Ja jestem Żyd z Wesela” w wykonaniu aktorów Narodowego Starego Teatru w Krakowie miał swoją premierę w 1994 r. Jesienią ubiegłego roku obchodzono jubileusz 600 wystawienia tej sztuki prezentowanej nie tylko w Polsce, ale i m.in. w Szwajcarii, Szwecji, USA, Austrii, Ukrainie i Litwie.
- Jest to troszeczkę śmieszna, choć w zasadzie bardzo smutna opowieść, zasłyszana i z melancholijnym humorem napisana przez Romana Brandstaettera. Jej bohaterem jest Hersz Singer, karczmarz z Bronowic Małych, który pewnego dnia, nie przeczuwając, co z tego wyniknie, znalazł się wraz z żoną i córką na weselu poety Rydla. No i po kilku miesiącach wynikło. Pan Hersz, spokojny obywatel i uczciwy kupiec, oraz jego córka Pepa, panienka przyzwoicie wychowana, znaleźli się w literaturze. (...) Taki wstyd, taka obmowa, na cały Kraków, na całą Galicję - za co, dlaczego? I nie dość, że poszkodowany został na kupieckim honorze, jeszcze stracił nazwisko, bo wszyscy zaczęli o nim mówić „Żyd z Wesela” – pisała o sztuce Romana Brandstaettera W. Szymborska w „Lekturach nadobowiązkowych”.
- Patrząc na Nowaka miałem wrażenie, że oto wyłonił się skrawek zaginionej Atlantydy, o której powiadają, że była, a niektórzy znali nawet jej mieszkańców. Chodzi mi o typ aktorstwa, którego na polskich scenach niemal już nie uświadczysz, które jest właściwie reliktem dawnego teatru, a które w przelotnym jak epifania uobecnieniu okazuje się fascynujące. (...) Nowak gra. Wychodzi na scenę i przez pół godziny jest Herszem Singerem. Nikogo nie obchodzi, co robił przedtem i co będzie robił potem, nie ma w nim skrawka prywatności, którą mógłby przehandlować publiczności uwielbiającej ten towar. W pewnym sensie Nowaka w ogóle nie ma. I na tym polega paradoksalna miara jego aktorstwa – pisał o kreacji Nowaka J. Majcherek w czasopiśmie „Teatr”.
Występują: Hersz - Jerzy Nowak, Filip Washutz - Tadeusz Malak. Melodie z epoki gra Tomasz Romanek. Adaptacja i reżyseria-Tadeusz Malak. Czas trwania przedstawienia 55 min.
Bilety w cenie 30 złotych do nabycia w synagodze ul. Lubelska 4, telefon(81) 881-08-94 telefon kom. 692-578-677 oraz w BIURZE PTTK, Rynek 27, tel. +48081 8810046.
godz. 18.30 - "Tych miasteczek nie ma już" - synagoga ul. Lubelska 4
Bilety w cenie 20 złotych do nabycia w miejscu projekcji filmu (Synagoga ul. Lubelska 4, telefon(81) 881-08-94 telefon kom.
692-578-677(oraz w BIURZE PTTK, Rynek 27, tel. +48081 8810046
godz. 20:00 – Muzyczne wspomnienia – Jan Kiepura i Marta Eggerth – Dom Pracy Twórczej Architekta SARP, Rynek 20
Koncert w 110 rocznicę urodzin światowej sławy polskiego tenora Jana Kiepury (1902 - 1966) i 100 rocznicę urodzin jego żony Marty Eggerth (ur. 1912) - węgierskiej śpiewaczki operetkowej (sopran koloraturowy) i aktorki. W programie usłyszymy najsłynniejsze arie i duety operetkowe i musicalowe, a także pieśni neapolitańskie z repertuaru słynnego małżeństwa.
Wykonawcy: Beata Wardak – mezzosopran - solistka w Warszawskiej Operze Kameralnej, Leszek Świdziński – jeden z najbardziej wszechstronnych i cenionych polskich tenorów oraz Koreanka Ye Young Sohn - sopran, laureatka konkursu operetkowo – musicalowego im. I. Borowickiej. Przy fortepianie: prof. Małgorzata Westrych. Prowadzenie red. Jacek Chodorowski.
Bilety do nabycia wyłącznie w recepcji Domu Architekta SARP tel. 81 883 55 44, tel. 609 931 500 mail: sarp@dom-architekta.com.pl
Patronat honorowy nad imprezą tradycyjnie objął Burmistrz Miasta Kazimierza Grzegorz Dunia.
Patronem medialnym Festiwalu od jego początków jest Kazimierski Portal Internetowy.
Skomentuj
Dodane komentarze (22)
-
wczoraj na koncercie
wczoraj na koncercie Urygi i Warty-Smietany czułam sie jak na koncercie Stinga i Pawarottiego- REWELACJA!!!! -
do ~pop, Nad Polską lata UFO....a donek mówi...Ludzie!! UFOjcie mi POmioty
-
jak nie wiesz , to nie ma nic prostszego jak iść i zobaczyć
ja i moja rodzina ogladalismy go w swieta i chcielismy kupic go na dvd lub sciagnac z internetu, ale nie ma
wiec jedziemy do kazimierza - TYLKO na ten film!moze sie po projekcji spotkamy i wymienimy wrazenia? -
No, nie wiem ....
-
no wardak mi sie tez srednio podoba ale jednak co warta to WARTA
widzialem film w tvp jest rewelacyjna -
może i warta-Śmietana bo raczej Nie Warda-Śmietana
-
Pani Ewa Warta-Śmietana podbila serca Kanadyjczykow I Poloni Ottawskiej poprzez piekny spiew a Torontonskiej I Montrelaskiej poprzez urok I czar w Jej wywiadach dla radia I prasy.
-
wiemy, wiemy Henryk Rajfer, który wystąpi w Kazimierzu na koncercie żydowskim to ich brat. Polecam ten koncert byłem w marcu na nim w Teatrze Stu w Krakowie. REWELACJA!!!!jedynie z ceną za bilet tam przesadzili 150 zł!
-
czy wiecie, ze pierwsze cyganki w zespole Roma, które robią teraz kariere w izraelu siostry rajfer to żydowki
-
Przed chwila wrocilem z Rynku. Jest fajnie. Jedna Cyganeczka i gitarzysta Cygan. Ten drugi jest PRZEUROCZY.
termin "przeuroczy" proszę nie traktować wprost, chociaż ?.
Wcześniej siedziałem na ławeczce przy Grodarzu, gdzie: rozejrzałem się, wyjąłem, łyknąłem. Piękny jest nasz Kazimierz. -
Idę za ciosem tj, za Zbigniewem. Wprawdzie kilka dni temu pisalem o Cygankach i to pochlebnie. Było to o tym, że One faktycznie wpisaly sie w Duzy Rynek. Idę o zaklad, ze Ich brak byłby wolaniem: " gdzie One są!"
Pisałem wtedy, że z Ich wrożb korzystaja jedynie PRZYJEZDNI, i to MŁODZI LUDZIE. Napisałem wtedy, ze z wróżb korzysta WARSZAWKA i być może to było powodem WYMAZANIA MNIE. Poprawiam. Z wróżb korzystają GOŚĆIE, których takszczerze łakniemy. ZAPRASZAMY DO KAZIMIERZA. -
Polak'u drogi. A skąd ta nienawiść? Co ci w duszy gra? Boże widzisz i nie grzmisz. Pewno codziennie chodzisz człowieku do kościoła, modlisz się i co? Smutne to. Jak widać, nienawiść dla wielu, to pożywienie dla ich ducha miłości bliźniego.
-
Festiwal Pieśni Cygańskich!!! to ratunek dla kultury w Kazimerzu no i "warsztaty" specjalistyczne dla kieszonkowców i wróżbitek a i jeszcz zajęcia z tzw Podwójnej księgowości dla mafji i miasteczko uratowane!!
-
Dziury w drodze na Czerniawach wstyd to tor przeszkód niebezpieczny bo auta jeżdżą slalomem .Panie były burmistrzu nie przeszkadza to Panu.Po Pańskich rządach pozostało tylko gaszenie światła.Teraz żałuje Pan lepiszcza.
-
Temat cyganek to jakaś mantra. Co one wam robią, że ich tak nienawidzicie. Chcą powróżyć, niech wróżą. Jak nie chcę, to grzecznie mówię, dziękuję. Zawsze tak robię i żadna z tych pań nie ma do mnie pretensji. Rozchodzimy się z uśmiechem. Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie. Polecam, to pomaga i jest miłe dla obu stron. Pozdrowienia dla "pijanego z nad Grodarza". Dzięki za poparcie.
-
Na YouTube słuchałem występu jednej z artystek. Bardzo przepraszam (nie chcę gnębić, nazwiska nie podaję), ale ... nie byłem zadowolony.
-
Pięknie TYLKO TE CYGANKI,zróbcie coś!!!turysta
-
a gościem Honorowym powinien być ??! WIECZNY PREMIER JAROsław K.!
-
Szanowny Zbigniewie.Chyba WYGDAKAŁEŚ ..Napisałeś:" Piękno jest niezniszczalne, ponadczasowe.", a teraz pczytaj tytułu imprez. Prawdziwi PATRIOCI tegonie zdzierżą.
ps. ja, pochwalam co napisałeś. -
W duszy gra, łza się w oku kręci. Przepiękne. Oby więcej takich perełek.
wczoraj na koncercie Urygi i Warty-Smietany czułam sie jak na koncercie Stinga i Pawarottiego- REWELACJA!!!!
ja i moja rodzina ogladalismy go w swieta i chcielismy kupic go na dvd lub sciagnac z internetu, ale nie ma
wiec jedziemy do kazimierza - TYLKO na ten film!moze sie po projekcji spotkamy i wymienimy wrazenia?