Majówka Archeologiczna w Chodliku

Skomentuj (7)

W dniach 24 – 27 maja w Chodliku, niewielkiej malowniczej wsi, położonej między Kazimierzem Dolnym a Opolem Lubelskim, odbędzie się VII Majówka Archeologiczna. Podczas imprezy będzie można zobaczyć wczesnośredniowieczne grodzisko znów tętniące życiem.

Chodlik jest niewielką miejscowością leżącą na południe od Kazimierza w gminie Karczmiska. Jeszcze kilka lat temu było to przez Boga i ludzi zapomniane miejsce położone za lasem z dala od głównej drogi. Przez Boga może i niezupełnie, bo – jak głosi miejscowa legenda - do Chodlika zmierzała kiedyś Maryja z małym Jezusem na rękach, o czym świadczą odciśnięte na leśnym kamieniu ślady stóp i dziecięcej rączki. Jednak tak naprawdę sławę swą Chodlik zawdzięcza Słowianom.

Odkryto tu bowiem w latach 50 – tych ubiegłego wieku wczesnośredniowieczne grodzisko, pozostałość po grodzie, który funkcjonował od VIII do X wieku, będąc tym samym jednym z największych grodów w Polsce. Bliskość rzeki Wisły pozwoliła jego mieszkańcom - Słowianom na prowadzenie kontaktów z innymi, podobnymi grodami, przez Chodlik przebiegały także drogi dalekosiężne. Od początku tego stulecia Chodlik przyciąga wszystkich ciekawych naszych słowiańskich korzeni szczególnie w maju na Majówki Archeologiczne organizowane na terenie grodziska, zamieszkiwanego niegdyś przez Lędzian.

Podczas tegorocznej VII Majówki Archeologicznej będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądało życie naszych przodków, gdyż całe grodzisko znów będzie tętniło życiem. Znów powrócą tu jego dawni mieszkańcy, rzemieślnicy, wojowie. Będzie można podpatrzeć, jak wyglądało życie słowiańskich Lędzian, ich codzienna praca, obrzędy religijne, a nawet walka z wrogami. Oprócz miejscowych Lędzian nie zabraknie także gości - pojawią się tu między innymi wojowniczy Wikingowie, emisariusze Karola Wielkiego, cesarza Franków, oraz mieszkańcy Wielkich Moraw.

Wszelkie atrakcje dostępne będą dla zwiedzających w godzinach:
w czwartek, 24 maja od 10.00 do 18.00
w piątek, 25 maja od 10.00 do 18.00
w sobotę, 26 maja od 10.00 do 20.00
w niedzielę, 27 maja od 10.00 do 17.00

Bilety wstępu w cenach:
normalny: 5 zł.
ulgowy: 3 zł.

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt z organizatorami, celem dokonania rezerwacji. Opiekunowie grup zorganizowanych nie płacą za wstęp na teren Festynu Archeologicznego w Chodliku.

Na terenie imprezy znajdują się parkingi zarówno dla samochodów osobowych, jak i dla autokarów.

Dla ułatwienia dojazdu na teren imprezy, w okolicy na czas jej trwania rozmieszczone będą specjalne drogowskazy.


Agnieszka Skrzyńska

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

  • Magda
    Legenda głosi, że to Józef spacerował z Jezuskiem
  • borsuczek;) (gość)
    fejne to było...;p nie da sie tego zapomniec;p ;d ;d ;d

    ;*;*;*
  • Redakcja (gość)
    Zapowiedź o tegorocznej Majówce Archeologicznej w Chodliku 28 - 31 maja ukaże się po weekendzie.
  • szczurek (gość)
    fajne? ale pomieszae w srody 28 jade z klasą na festyn prosze zmienic.
  • archeolożka :) (gość)
    extra sprawa :D
  • Anonim (gość)
    Tak dla ścisłości: w tym roku (po trzyletniej przerwie) jest VI edycja Majówki, a grodzisko w Chodliku odkryto przed 1907 r. - od 1952 było badane przez archeologów
  • KKE (gość)
    Jesli w programie cos z muzyki ludowej, folkowej, etnicznej, to oglosic tez (wylacznie jako zwykly tekst w tresci listu, bez zalacznikow, html i ogonkow) na Liste Muzykant@man.torun.pl http://muzykant.folk.pl , i na przyszlosc wczesniej. Dzieki. Pozdrawiam! Karol "Karol" Ejgenberg ( http://etno.serpent.pl/cokraina )

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2024.
Pokaż stopkę