Komentarze
-
Wiadomość dla historyka- owa encyklika papieża Grzegorza XVI została przypomniana a nawet odczytana w Kuncewiczówce. Przypomniano także tekst Juliusz Słowackiego , w ktorym odwołuje się do tej encykliki.
-
Kuncewiczowie byli przyjmowani przez Jana Pawła II, papież - Polak znał ich książki. W archiwum Kuncewiczówki znajdują się zdjęcia JP II z Kuncewiczami i korespondencja z Watykanu. Niektóre zdjęcia Jana Pawła II z gospodarzami "Willi pod Wiewiórką" znajdują się na stronie internetowej Muzeum Nadwislańskiego (Patrz pod "Aktualności")
-
Był taki papież Grzegorz XVI, który w specjalnie wydanej encyklice potępił powstańców listopadowych. Nikt już dzisiaj jej nie pamięta.
16 października 2007 roku o godz. 12.00 Kuncewiczówka święcić będzie 29. rocznicę powołania Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. W muzeum literackim obchody te muszą być wyrażane pięknym słowem i tak też się stanie.
Wiosną bieżącego roku, w drugą rocznicę śmierci Papieża – Polaka, przedstawiono w Domu Kuncewiczów wiersze napisane przez samego Karola Wojtyłę, teraz przyszedł czas na dzieła, których osią jest jego osoba.
Tytułowy "ludowy brat " to papież - Słowianin z niezwykłego wiersza Juliusza Słowackiego, zaczynającego się od słów "Pośród niesnasków Pan Bóg uderza"... Napisany został w roku 1848, a wielu jego czytelników jest pewna, iż wielki romantyk przepowiedział tym utworem wybór Karola Wojtyły na papieża. Jeśli uznać tę tezę za prawdziwą, historię literatury ujrzelibyśmy z zupełnie innym świetle. Szczególnych też funkcji moglibyśmy od dzieł literackich wymagać. W Domu Kuncewiczów postanowiono utwór Słowackiego spopularyzować wśród młodzieży. Niezależnie od tego, czy tezę o wizjonerstwie Słowackiego uznają za słuszną czy nie, będą mogli odnieść się do hipotezy i poznać inne utwory, które bez cienia wątpliwości odnoszą się do Jana Pawła II.
Dzieło Słowackiego będą recytować uczniowie z Gminnego Zespółu Szkół w Kazimierzu Dolnym. Wszyscy słuchacze otrzymają na pamiątkę tekst tego wiersza. Drugą część spotkania wypełni recytacja prozy poetyckiej arcybiskupa Józefa Zawitkowskiego, który pisuje pod pseudonimem „Ksiądz Tymoteusz”. Będzie to utwór o Janie Pawle II pt. „Człowiek, którego czyny wierze nie kłamią”, w których ab. Zawitkowski pisze nie tylko o historii wiersza Słowackiego, a także o innych utworach literackich, w których zawarto tajemnicze wizje. Program papieski zakończą fragmenty włoskiej prozy Marii Kuncewiczowej poświęcone spotkaniom jej i jej męża, Jerzego, Janem Pawłem II.
Rok 1981 - Kuncewiczowie i red. W. Minkiewicz z papieżem. Fot. z archiwum Domu Kuncewiczów
Skomentuj
Dodawanie komentarza
Trwa dodawanie komentarza. Nie odświeżaj strony.