Łowcy napisów

Skomentuj (5)

zobacz więcej (8)

W Domu Kuncewiczów trwa wystawa napisów odtwarzających przedwojenne kazimierskie szyldy. Tylko do niedzieli.

Nie ma już dawnego Kazimierza – wzdychają niektórzy miłośnicy Miasteczka, z nostalgią przywołując obrazy z mniej lub bardziej odległej przeszłości. Z sentymentem przeglądamy stare zdjęcia i ilustracje, gdzie widać ten Kazimierz sprzed lat.

Przeszłość nie wraca jak żywe zjawisko,
W dawnej postaci - jednak nie umiera:
Odmienia tylko miejsce, czas, nazwisko
I świeże kształty dla siebie przybiera.

- pisał Adam Asnyk w jednym z sonetów „Nad głębiami”.

W przestrzeń Kazimierza powrócą przygotowane przez młodzież dawne przedwojenne szyldy. Wykonane ze współczesnych materiałów, wzbogacone o kolory, których nie zarejestrowały przedwojenne zdjęcia Kłosa czy Dorysa zobaczymy je wkrótce wraz ze stosownym komentarzem w witrynach wybranych sklepów. Na razie – do najbliższej niedzieli oglądać je będzie można we wnętrzach Domu Kuncewiczów – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego, gdzie w sobotę dokonano otwarcia tej niecodziennej wystawy. Była to okazja do podsumowania zrealizowanego przez Dział Edukacji Muzeum Nadwiślańskiego projektu „Łowcy napisów”, w ramach którego szyldy te mogły powstać. Przygotowała je młodzież z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym i Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii "Powrót z U" z Cholewianki, korzystając z dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura Interwencje". Szyldy to finalny produkt projektu, w ramach którego młodzież uczestniczyła w warsztatach integracyjnych, fotograficznych i plastycznych oraz w spotkaniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków, co było doskonałym przygotowaniem do prac projektowych i wykonania napisów.

Wernisażowi w Kuncewiczówce towarzyszył koncert muzyki klasycznej w wykonaniu gitarzysty Juranda Przewłoki oraz pianistki Anny Okulskiej-Reoial, która grała na odnowionym w ramach projektu pianinie z salonu Domu Kuncewiczów.

- Do "ożywiania" klawiszy tego wyjątkowego instrumentu zapraszamy wszystkich chętnych umiejących grać i przebywających w Kazimierzu Dolnym – mówi Monika Januszek – Surdacka.

A z tym trzeba się spieszyć. Wystawa szyldów w Kuncewiczówce czynna będzie jedynie przez tydzień, a potem podwoje Willi pod Wiewiórką zostaną na czas oczekiwanego remontu zamknięte.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

  • Seniorki
    Świetny pomysł. Gratulujemy!
  • golibroda
    To wspaniale! Jednak w zaborze rosyjskim.
    • Harry
      coz takiego wspaniałego dostrzegasz,ze Kazimierz był pod wladza tej azjatyckiej dziczy ze wschodu??
  • Emila
    Szanowny Panie, w ramach wyjaśnień pozwolę sobie napisać iż młodzież korzystała ze źródeł ikonograficznych szyldy odwzorowane zostały 1:1. Rzeczywiście na jedym z szyldów widocznych na zdjęciach napis był w języku rosyjskim (szyld szewca) natomiast na szyldzie z winem nie było napisu w tym języku. Podczas spotkania z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków młodzież miała okazję poznać historię miasteczka.
  • golibroda
    Wystawa ciekawa, aczkolwiek należałoby zwrócić uwagę młodym autorom, iż Kazimierz Dolny leżał w zaborze rosyjskim (z króciutkim wyjątkiem) i przedstawione tu dwa z szyldów powinny raczej brzmieć:
    "WINO - вино"

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2024 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę