Komentarze
-
Wieje nudą w tym portalu
Elektroniczne szaleństwo Janusza Grzywacza, miłosne wyznania Borodina i błyskotliwość Bartóka – muzyczne kręgi od klasyki, poprzez jazz i muzykę etniczną, do świata hard rocka i muzyki alternatywnej już po raz piąty spotkają się w Puławach.
Tegoroczną edycję Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata otworzy prawykonanie "Koncertu na wiolonczelę, elektronikę i orkiestrę smyczkową" Janusza Grzywacza. Utwór dedykowany wiolonczeliście Adamowi Klockowi łączy klasyczną strukturę z nowatorską formą, wykorzystującą jako element akompaniamentu i partii solowej loopy i sample.
Janusz Grzywacz to jazzman, kompozytor, pedagog, twórca Laboratorium, legendarnej grupy jazz–rockowej, prekursora stylu fusion w Polsce. Chętnie sięga po klasyczny aparat wykonawczy: orkiestrę kameralną, ale ubarwia brzmienie elektroniką, która jest jego znakiem rozpoznawczym. Podczas puławskiego koncertu wirtuozerskie potraktowanie partii solowej wiolonczeli przeciwstawione będzie elektronicznemu groovovi, kojarzącemu się dotychczas z muzyką fusion.
Na festiwalowej scenie po raz kolejny zagra Orkiestra Filharmonii Kaliskiej. Usłyszymy „Kwartet smyczkowy nr 2”, jeden z najpopularniejszych kwartetów w historii światowej kameralistyki, który Borodin zadedykował swojej żonie. Muzyka była wyznaniem miłosnym, wyraża oddanie i zmysłowość uczuć, a jednocześnie przywołuje czas, w którym para poznała się i pokochała.
„Divertimento na orkiestrę smyczkową” Bartóka uznawane jest za bezsprzeczne arcydzieło, zachwyca finezją, błyskotliwością, bezpretensjonalnością. Motywy ludowe splatają się tutaj z archaizującymi nawiązaniami do barokowego concerto grosso.
Na 5.edycję Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata i 10 koncertów zapraszamy od 7 do 15 listopada. Więcej informacji można znaleźć na www.festiwalwss.pl i na profilu Festiwalu na Facebooku.
Źródło: Puławski Festiwal Wszystkie Strony Świata
Skomentuj
Dodawanie komentarza
Trwa dodawanie komentarza. Nie odświeżaj strony.