Letnie wieczory muzyczne

Skomentuj (2)
Fara w wakacyjne wieczory tradycyjnie już zmienia się w filharmonię, zachwycając niezwykłą wprost akustyką i pięknem wnętrza oraz doskonałą korelacją z prezentowanym repertuarem. W ubiegłą sobotę miał tu miejsce pierwszy z serii letnich koncertów - muzyki organowej i ... skrzypcowej.

Koncert składał się z trzech części - muzyka organowa z okresu renesansu i baroku w wykonaniu Michała Markuszewskiego jak klamra okalała wystąpienie Łukasza Błaszczyka, który zachwycił publiczność zwłaszcza 13 Kaprysem Piccolo Paganiniego, przewrotnie zwanego "Śmiechem szatana". Warto tu wspomnieć, że kompozytora kaprysu - jednego z najsłynniejszych romantycznych wirtuozów, posądzano o konszachty z ciemnymi mocami z powodu jego indywidualnej techniki gry - niezwykle ekspresyjnej, opartej na brawurowych pasażach sięgających najwyższych pozycji i zawrotnym tempie - była ona taką nowością i zaskoczeniem dla słuchaczy, że szybko uznano ją za dzieło szatana. Trzynasty Kaprys Paganiniego, niezwykle trudny do wykonania, w którym pobrzmiewały momentami echa diabelskiego chichotu, został przez Łukasza Błaszczyka zaprezentowany po mistrzowsku. Kto go w tym wspierał - szatan czy Bóg, to już może nie jest takie istotne...

Michał Markuszewski to dwudziestopięcioletni organista warszawski. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Studia kontynuuje w Hochschule fur Musik w Wurzburgu, a także na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie. Występował z recitalami na międzynarodowych festiwalach w Polsce, na Litwie, w Czechach oraz Niemczech. Ostatnio nagrał płytę dokumentującą brzmienie zabytkowych organów Kościoła Ewangelicko - Reformowanego w Warszawie, gdzie od roku 2004 pełni funkcje organisty.

Największe osiągnięcia:
1998 r. - 2 nagroda w konkursie Polskiej Muzyki Organowej XX wieku w Legnicy;
2000 r. - 1 nagroda na Międzynarodowym Konkursie muzyki Organowej w Rumii
            - oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworów Jana Sebastiana Bacha.

Łukasz Błaszczyk kształcił się u wybitnych pedagogów, m.in. u prof. Iwony Wojciechowskiej i prof. Aleksandra Kramarova, w klasie których otrzymał dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej w Łodzi i konserwatorium Muzycznego w Enschede. Jest zdobywcą wielu nagród na konkursach skrzypcowych i kameralnych. Najważniejszym momentem w jego karierze była nagroda na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, gdzie otrzymał również dwie nagrody specjale. Od tego momentu koncertuje jako solista i kameralista niemal w całej Europie. Dokonuje także wielu nagrań dla Polskiego Radia w Warszawie i Łodzi. Kilkakrotnie kompozytorzy dedykowali mu swoje utwory. Za swoją bogatą działalność artystyczną został uhonorowany Nagrodą Polskiej Akademii Nauk. Obecnie prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2025! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę