Lekcje Kina są już tradycją na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W tych spotkaniach uczestniczyli już różni artyści, tym razem publicznej spowiedzi dokonał Andrzej Fidyk.
Andrzej Fidyk to znakomity polski reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych. Urodził się w 1953 roku w Warszawie, gdzie ukończył Wydział Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki. Jego droga do filmu nie była więc prosta. Do Telewizji Polskiej trafił w roku 1980, jak sam przyznaje „przypadkiem” – wygrywając konkurs na kierownika produkcji. Dwa lata później pracował już w Redakcji Reportażu i Dokumentu.
Pierwszy „większy sukces” odniósł w 1996 roku, kiedy to został szefem Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP. Zapewne niewielu z nas wie, że to właśnie Andrzej Fidyk jest twórcą powszechnie znanego i lubianego „Czasu na dokument” oraz innych programów dokumentalnych takich jak: „Miej oczy szeroko otwarte” czy „Czas na kontrowersyjny dokument”.
Oprócz pracy w telewizji Andrzej Fidyk jest również wykładowcą na Wydziale Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Dotychczas zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych dla telewizji polskiej i brytyjskiej (BBC), w tym tak znane na całym świecie, jak "Prezydent", "Defilada" czy "Sen Staszka w Teheranie".
Na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Andrzej Fidyk opowiadał o tym, jak wyglądała jego droga do kariery, o różnorodnych przygodach i doświadczeniach. Reżyser tłumaczył też, jak zrobić dobry film.
- Ja robię filmy po to, by się one podobały widzom i telewidzom – mówi Andrzej Fidyk. – By stworzyć taki film potrzebny jest dobry temat i pomysł. Wiele zależy od sposobu, w jaki dany reżyser przedstawi nam wybraną historię. Bo każdą jedną historię można opowiedzieć na sto różnych sposobów i to od talentu reżysera zależy, czy powstanie z tego dobry i ciekawy film.
O Indiach, tworzeniu filmów dokumentalnych i zbieraniu informacji – o tym wszystkim opowiadał Andrzej Fidyk podczas spotkania. Jeśli nie udało Wam się przybyć na Lekcję Kina, a bardzo chcielibyście uczestniczyć chociaż w części rozmowy, zachęcamy do obejrzenia krótkich filmów video.