W podkazimierskiej Bochotnicy miało miejsce uroczyste poświęcenie kościoła Ducha Świętego, któremu przewodniczył arcybiskup Stanisław Budzik.
Po wielu latach budowy kościół Ducha Świętego w Bochotnicy zaczyna służyć ludziom. Za nami już uroczyste poświęcenie kaplicy, ufundowanej w dużej mierze przez Elżbietę i Krzysztofa Zanussich. Bo tak naprawdę fundatorów jest bardzo wielu, w większości są to mieszkańcy Bochotnicy, którzy pomagali, jak tylko mogli, przy tworzeniu tego miejsca.
Uroczystej liturgii przewodniczył metropolita lubelski ksiądz arcybiskup Stanisław Budzik wraz ze zgromadzonymi kapłanami. Po symbolicznym przekazaniu klucza do świątyni w kaplicy odbyła się pierwsza msza święta, w której wzięli udział mieszkańcy Bochotnicy oraz zaproszeni goście, m.in. Elżbieta i Krzysztof Zanussi, Tadeusz Michalak czy burmistrz Kazimierza Dolnego – Andrzej Pisula. Były także poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej w Bochotnicy oraz tutejszej OSP.
- Za ten kościół trzeba podziękować Bogu i ludziom – mówi arcybiskup Stanisław Budzik. – Najpierw Bogu za to, że daje ludziom wielkie pragnienia. Za to, że wskazuje im drogę, na której mogą te pragnienia zrealizować, urzeczywistniać. Dziękujemy ludziom za to, że wsłuchują się w ten Głos Boży i podejmują wielkie dzieła. Dziękujemy więc z całego serca głównym fundatorom: Państwu Elżbiecie i Krzysztofowi Zanussim oraz architektowi – Tadeuszowi Michalakowi, który wykonał projekt tego kościoła. Dziękujemy Bogu za to, że sami jesteśmy kościołem, ludem bożym powołanym i wezwanym przez Boga Ojca, Ciałem Chrystusa, którego On jest głową i którym nieustannie kieruje.
Skomentuj
Dodane komentarze (9)
-
A miało być boisko dla dzieci....
-
Ludzie małoduszni nie potrafią się cieszyć z tego,co dla innych jest wielkim darem. A co to w Bochotnicy brakuje pola na boiska?Kościół przetrwa wieki i będzie niemym świadkiem hojności,wspaniałomyślności i wiary darczyńców.Dziekuję Panu Bogu za ten kościół w miejscowości pochodzenia mojej mamy,doo której tak tęskni przez całe swoje życie.Ludzie zacznijcie cenić to co macie.
-
DROGA MICHAELO....ZAPISZ SIE DO MECZETU(W KONCU TO TEN SAM BOG--BOG JEST JEDEN)
-
-
chętnie bym z kims podyskutowal...ale co -- cos napisze,to wyrzucają(już drugi czy tez trzecie raz się zdarzylo
-
Czemu moi drodzy od razu fundatorów nazywacie głupkami? Nie rozumiecie lub nigdy nie przekazywaliście funduszy na zbożny cel. To wszystko fundatorzy w jakimś stopniu odpiszą z podatku i jedynym organem który na tym traci to nasze państwo do którego ta częsć podatku nie wpłynie. Miłego dnia. Zdzisław.
-
Na jakiej to prawnej podstawie można sobie odpisać od podatku taką darowiznę?
Ja chyba w innej Polsce żyję.
-
-
Za 1000 Rubli (w złocie) w rok bym go postawił. Byłbym na epitafium. Docenił mnie i znalazł w Bochotnicy tylko Aleksander Głowacki ( Prus jakiś)
-
1000 rubli w złocie to 200 monet 5-cio rublowych,w cenie około 700zł za sztukę (cena skupu) czyli 140 tyś zł.
I co ty cieniasku chciałbyś za to wybudować ? -
@ ech Pacholątko nie zrozumiało tekstu, nie zna lektur i historii . Jest rok 1898, Bochotnica jest w Guberni Lubelskiej, ujezd Nowaja Aleksandryja (pow.Puławy)
4 główki kapusty ok. 1 kop;
garniec wódki ok. 6 rubli;
łokieć lnianego płótna Warszawa 30 - 50 kop;
chleba pytlowego funt Królestwo Polskie 4 kop;
razowego 3 - 4 kop;
mięsa baraniego ok. 12 kop;
cielęcego 11 - 15 kop; wieprzowego 10 - 16 kop; słoniny 14 - 17 kop;
masła 35 - 45 kop; mleka garniec ok. 30 kop; jaj 100 - 140 - 240 kop;
cukru ok. 55 kop; soli ok. 6 kop; pszenicy korzec Lublin 8 - 9 rubli,
żyta Warszawa 6 - 8 rubli
· 1897 r. - 9 mórg ziemi w Księstwie Łowickim za 200 rubli. -
wróć do rzeczywistości
-
-
Ile to kosztowało? I gdzie następny?
-
A co cię to obchodzi? Przecież to prywatna inicjatywa i prywatne pieniądze.
-
Typowe dla lewaków zainteresowanie cudzymi pieniędzmi
-
-
Bardzo,tak na styl włoski Unus Petrus in Roma, unus portus in Ancona, una turris in Cremona.
-
Ładny kościół.
-
Ufajmy, że jak Ci starsi ludzie widoczni na zdjęciu odejdą ...to nie będzie stał pusty.
-
a po co ma byc pelny? ...religie sa dla ludzi bez rozumu...
-
I zapewne Państwa Zanussich też określisz bezrozumnymi? Żałosne.
-
Oczywiscie ze tak, bez wnikania co ich wodzi, cynizm czy czy kompleksy. Marszalek, ktorego cytuje byl czlowiekiem rozumu i wywalczyl niepodleglosc wbrew woli KRK.
-
primo--to jest na wsi(a wiec na 100% NIE!)
secundo--to jest Polska--a wiec na 200% nie--bo to jest Polska!!
-
-
kolejny punkt handlu nadzieja bez prawa reklamacji otwarty