Gdy Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości, Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza obchodzi swojego istnienia. Główne uroczystości odbędą się w 26 października, ale już teraz wszystkie tegoroczne imprezy wpisują się w kalendarz rocznicowy.
Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość. Razem z nową rzeczywistością państwową organizowało się szkolnictwo. W pobliskim Nałęczowie w odpowiedzi na potrzeby kraju zniszczonego po I wojnie światowej powstała Szkoła Rzemiosł Budowlanych, przeniesiona rok później do Kazimierza Dolnego. Jej założycielem i pierwszym dyrektorem był architekt i konserwator zabytków Jan Koszczyc Witkiewicz – autor szeregu projektów, które nadały niepowtarzalny charakter Miasteczku. W szkole, która początkowo mieściła się w murach klasztoru franciszkanów, a z czasem przeniosła się do nowo wybudowanych przy czynnym udziale uczniów budynków nad Wisłą, kształcili się przyszli ślusarze, stolarze, mularze i koszykarze. Tuż przed wojną dołączają do nich młodzi elektrycy, a po wojnie - stolarze, cholewkarze i krawcy. Zawsze jak widać szkoła dostosowuje nauczane tu zawody do potrzeb rynku pracy. Tak jest i dziś, w związku z turystycznym charakterem Kazimierza obecnie uczą się tu hotelarze, technicy obsługi ruchu turystycznego, logistycy, a także w szkole branżowej – cukiernicy, piekarze, mechanicy samochodowi, lakiernicy, ślusarze i przedstawiciele wielu innych profesji.
Sto lat – szmat czasu. Szkoła, która formowała się wraz z odradzającą się Polską, nadal wraz z nią się zmienia. W procesie kształcenia wykorzystuje środki unijne, wyjazdy na praktyki w kraju i zagranicą. Powstają nowe pracownie takie jak Szkolny Hotelik Koszczyc, pracownia logistyczna KoszczycTrans, Park Rozrywki „Z fizyką za pan brat”.
Uczniowie oprócz nauki zawodu przygotowani są do roli obywateli czynnie włączających się w życie lokalnych społeczności. Są obecni w przestrzeni Kazimierza, czy to organizując Biegi Uliczne o Puchar Burmistrza Kazimierza, Gwiaździsty Rajd Gimnazjalny, inicjując uroczystości patriotyczne jak powstanie dąbrowy katyńskiej w Kazimierzu czy to zwyczajnie uczestnicząc w wielu kazimierskich inicjatywach, jak choćby wolontariat na świetlicy św. Anny.
Jaka jest to szkoła? Taka jak Polska, w której żyjemy. Od stu lat towarzyszy jak najlepsza koleżanka Niepodległej.
Tekst i foto: Zespół Szkół
im. Jana Koszczyca Witkiewicza
Skomentuj
Dodane komentarze (5)
-
Kaśka, jak nie będzie nowych kolumn czy pomników to co będą rozwalać nowi wybrańcy narodu po następnych wyborach i też piszę to w formie kpiny i przestrzegam d[...]i niszczących wszystko tylko dlatego, że nie odpowiada ich ideologiom, czy ideologicznym pomysłom. To jest najprostszy sposób na pozbywanie się zabytków i daje możliwość wypaczania historii. A gwoli poprawiaczom Kasiu wyjaśniam, że strona ta jest nie tylko dla serwowania pochwał lecz i dla tych co mają inne zdanie często ciekawsze od tego jakie mają ci co im się wszystko należy i ich lizusom. Wiec nie przejmuj sie i pisz na co masz ochotę byle w kulturalny sposób. Pozdrawiam miłej niedzieli
-
"Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w tym roku jak cała nasza ojczyzna świętuje stulecie swojego istnienia." "Cała nasza ojczyzna" obchodzi stulecie odzyskania niepodległości a nie "swojego istnienia".
-
@ Kaśka.
Wiedz, że Jezus świebodziński jest tak duży, że nie wypada z niego kpić. Ta wielkość DECH ZAPIERA.-
ja już pisałem kiedyś na ten temat....ale tu się schodzą chyba tylko ci,co mysla,ze się tu he,he.))))...odchamia(no,bo to forum...:)))))......nie dla wszystkich...i takie tam bzdety..!!Otoz informuje was mala trupo teatralna gadaczy odwiedzających,ze WINE(może nawet nieswiadoma)za ubiegly polityczno--prawny stan rzeczy--ponosi FRANCJA i "jej" konstytucja....z 1791--go roku.Potem byl Robespierre+jakobini....poczytajcie trochę.....a potem zabierajcie glos!
-
-
Zupełnie jak dąb na Górach, który ma podobno 100 lat?
-
Macierewiczowie podrzućcie to postawi przy wejściu pomnik niepodległości wielkości Chrystusa w Świebodzinie. Będzie atrakcja turystyczna!
-
Kaśka, odpuść! Nie prowokuj. Wiem, że i tak będziesz judzić, ale musisz wreszcie zrozumieć, że jesteś, niestety, żałosna. Po co psuć sympatyczną uroczystość niemądrymi wpisami?
-
@głos wołającego na puszczy
Bardzo słuszna uwaga. -
@ kaśka - pójdziesz do piekła za takie bluźnierstwa
-
Odpuszczam. Tylko to przecież kpina, a nie jakieś jątrzenie czy co tam. Chwilę wcześniej czytałam o moim ulubieńcu i ciągle mnie śmieszy jego pomysł tych kolumn w każdej gminie.
-
Wiedz, że Jezus świebodziński jest tak duży, że nie wypada z niego kpić. Ta wielkość DECH ZAPIERA.