Kolędowanie w Karczmiskach

Skomentuj (1)
400 uczestników kolędowało 5 stycznia w pobliskich Karczmiskach – powiat opolski – podczas I Powiatowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Festiwal poprzedził przegląd gminny.
Miejscowość Karczmiska, leżąca w powiecie opolskim, wykształciła przez 6 wieków swego istnienia pewne tradycje i charakterystyczne cechy kulturowe. Jedną z nich jest zwyczaj kolędowania i budowania szopek w okresie Świąt Bożego Narodzenia, który został sprowadzony do Polski przez zakon franciszkanów. Wśród innych zwyczajów tu kultywowanych od lat są „Herody” i „Jasełka” wystawiane przez kolejne pokolenia aktorów amatorów. Również w Wigilię Objawienia Pańskiego, z 5/6 stycznia, czyli w przeddzień uroczystości Trzech Króli utrwaliła się tu tradycja chodzenia po Szczodrakach (scodrokach). Po zmierzchu dzieci, młodzież i starsi, chodząc od domu do domu, śpiewali specjalnie przygotowaną w tym celu kolędę. Za śpiewanie młodsi otrzymywali pieczone rogaliki, cukierki, jabłka, natomiast dorosłych częstowano czymś „mocniejszym”.

Jednak nierozłącznie z okresem Bożego Narodzenia wiąże się w Karczmiskach tradycja śpiewania kolęd i pastorałek. W 2005 r. dwie nauczycielki z Karczmisk: Anżela Kwiatkowska i Jolanta Olszowa zorganizowały po raz pierwszy Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek. Duża popularność festiwalu poza gminą Karczmiska rozszerzyła jego ramy i nadała mu w br. rangę imprezy powiatowej. W dniu 4 stycznia odbył się Gminny, natomiast 5 stycznia 2008 r. I Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek. Wśród organizatorów festiwalu znaleźli się:
- Zespół Szkół w Karczmiskach,
- Publiczne Gimnazjum w Karczmiskach,
- Parafia p.w. Św. Wawrzyńca w Karczmiskach,
- Urząd Gminy Karczmiska,
- Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim.

Organizacja tak dużego przedsięwzięcia, w którym łącznie pierwszego dnia wzięło udział 200, a drugiego – 400 uczestników, była możliwa dzięki wsparciu i życzliwości wielu sponsorów. W dniu 4 stycznia wystąpili przedstawiciele 6 szkół z terenu gminy oraz specjalnie zaproszeni goście reprezentujący: Szkołę Podstawową z Rzeczycy i Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym (powiat puławski) oraz Zespół Szkół w Bystrzycy Starej (powiat lubelski). 5 stycznia wystąpili przedstawiciele 17 szkół z terenu powiatu opolskiego oraz specjalni goście: Zespół Wokalno-Instrumentalny ze Szkoły Muzycznej w Ukmerge (Litwa) oraz chór „Corda Vox” z Terespola (powiat bialski). Dodatkowo chór z Litwy dał koncert w miejscowym kościele parafialnym w Karczmiskach.

W podsumowaniu zarówno festiwalu gminnego i powiatowego składano słowa uznania zarówno dla uczestników jak i organizatorów. Każdy dzień kończył się ogłoszeniem wyników przez Jury, wręczeniem upominków, prezentów i dyplomów dla uczestników oraz wspólnym kolędowaniem. Przygotowany na wysokim poziomie i sprawnie przeprowadzony 2 – dniowy Festiwal wpisał się w bogatą tradycję kolędowania w Karczmiskach. Radosna impreza, w której poprzez śpiew wychwalamy „Boże Dziecię”, pokazała, że nawet w naszej miejscowości możemy zrobić mały krok, aby bardziej zintegrować społeczność lokalną oraz narody jednoczącej się Europy.
Sławomir Goliszek
(Karczmiska)

Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę