Klematis zakwita jesienią...

Skomentuj (6)

1 grudnia w Kuncewiczówce odbędzie się promocja nowego kazimierskiego periodyku. Kazimierzowi przybędzie „Klematis”, którego tytuł nawiązuje pośrednio i do pasji florystycznej Marii Kuncewiczowej, i do jej pasji literackiej – swego czasu związana była z przedwojennym czasopismem „Bluszcz”...

Pojawienie się czasopisma w Kuncewiczówce zapowiadano od dawna, praktycznie od początku powstania muzeum, ale zawsze były pilniejsze potrzeby, które sprawiły, że pismo przygotowane do druku w 2005 r. musiało poczekać na tzw. lepsze czasy. A te w końcu nadeszły. „Klematis” – kwartalnik literacki Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów 1 grudnia br. oficjalnie ujrzy światło dzienne.

W statucie Muzeum Nadwiślańskiego istnieje zapis, że Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów jest placówką, która będzie prowadziła działalność programową w czterech działach: 1. Historia Domu; 2. Dział biograficzny – poświęcony w pierwszej kolejności Gospodarzom Domu oraz osobom z nimi związanymi, takimi jak Jan Józef Szczepański, bratanek Marii Kuncewiczowej – z domu Szczepańskiej czy Piotr Kuncewicz – siostrzeniec Jerzego Kuncewicza – nazwiska znane z historii kultury polskiej; 3. Dzieje inteligencji polskiej XIX i XX wieku oraz dział 4. Ogrody Miasteczka. Ogrody świata.

Te działy znalazły swoje odzwierciedlenie w piśmie „Klematis”. Pismo otwiera cykl „Ogrody Miasteczka. Ogrody świata” i artykuł Wojciecha Piskorka „Klematis”. Cykl „Exilum” (wygnanie i emigracja) zawiera tekst Alicji Szałagan – autorki monografii Marii Kuncewiczowej – na temat idei światowego obywatelstwa, popularyzowanej przez pisarkę, idei, która w formie apelu do ONZ została sformułowana w 1949 r., a w 2005 r. powróciła w „Orędziu na Światowy Dzień Pokoju” Jana Pawła II. Dzieje inteligencji polskiej reprezentuje artykuł Wandy Konopińskiej Michalak „Drewniany kufer Iłłakowiczówny” odkrywający tajemnice życia przedwojennej poetki.

Kolejne strony przynoszą kolejne artykuły kolejnych cykli: „Licentia poetica” – prezentacje awangardowych utworów literackich, „Słowa nieujarzmione” – galeria niezależnych twórców, „Pod specjalnym nadzorem” – ingerencje cenzury w działalność artystyczną, „Obecność i ślad – świadectwa dotyczące niezwykłych ludzi, wydarzeń i chwil, „Sąsiedzi” – promujące literaturę sąsiednich krajów – w tym numerze reprezentowanych przez literaturę ukraińska i białoruską. Odnajdujemy tu więc cykle znane ze spotkań w Kuncewiczówce i autorów znanych z tych spotkań – Alicję Szałagan, Krzysztofa Ziarka, Bohdana Zadurę i jeszcze wielu innych.

Interesującą stroną pisma są także fotografie pochodzące z bogatego zbioru Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. Między innymi są to dary Anny Mańkowskiej – bratanicy Marii Kuncewiczowej, która przed śmiercią przekazała Fundacji Kuncewiczów wszystkie swoje zbiory fotograficzne związane z Kuncewiczami. Cenne są tym bardziej, że wszystkie te zdjęcia są opisane ręką albo Marii Kuncewiczowej, albo – choć niezwykle rzadko – Jerzego Kuncewicza jako przesyłane Annie Mańkowskiej z zagranicy. W piśmie „Klematis” opisy do zdjęć autorstwa Gospodarzy Domu oznaczono kursywą.

Redaktorem naczelnym pisma jest Wanda Konopińska – Michalak, kierownik Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów, konsultantem – Bohdan Zadura – poeta i redaktor „Twórczości”. Autorką szaty graficznej – Danuta Wierzbicka.

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

  • Beata z Katowice (gość)
    Mam pytanie- czy w Kuncewiczówce można nabyć Klematis i jaka jest jego cena?
  • WM (gość)
    Droga Ewo! Dziękuję serdecznie. Wiele się dzieje: napiszę jutro. Pozdrowienia -
    Wanda
  • Anonim (gość)
    Droga Wando !
    Gratulujemy !!! Nareszcie spełnienie marzenia.żałujemy, że nie jesteśmy na promocji "Klematisu", ale...nie otrzymuję obiecanych newsletter' ów.
    Odezwij się, proszę. Nie wiem czemu nie odpowiadasz na e-mail-e ?
    Serdecznie ściskam, Mąż mój ręce Ci całuje.
    Z wyrazami szacunku Ewa Ulikowska-Janecka
  • leberka (gość)
    Kochani! Już przyjechałem, czekam na Was na górce, u dziennikarzy.
  • W. Michalak i Zespół (gość)
    Dzisiaj już wiemy na pewno: wieczór autorski Bohdana Zadury, wernisaż wystawy Danuty Wierzbickiej i promocje "Klematisu" odbędą się w Domu Dziennikarza. Serdecznie zapraszamy na 1 grudnia (sobota) 2007 roku, godz. 17.
  • W. Michalak i Zespół (gość)
    Dziękujemy P. Red. Annie Sorii za zapowiedź. Chciałabym jeszcze dodać, że głównym bohaterem wieczoru będzie BOHDAN ZADURA, bez którego to pismo by nie powstało. Swoją osobą i nową wystawą uświetni też wydarzenie DANUTA WIERZBICKA. Serdecznie zapraszamy, choć do końca nie jesteśmy pewni, czy zdołamy na czas usunąć awarię systemy grzewczego w Kuncewiczówce. Jeśli nie, promocja odbędzie się w sąsiadującym z Domem Kuncewiczów - DOMU DZIENNIKARZA.

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę