Matki odchodzą

Skomentuj (7)

W Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki odbyła się promocja nowego numeru kwartalnika literackiego „Klematis”. Wydawnictwo zawiera wspomnienia o dawnych kazimierzankach – plon projektu społeczno-literackiego pod nazwą „Matki odchodzą”.


Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym we współpracy z Kazimierskim Ośrodkiem Kultury, Promocji i Turystyki zorganizował specjalne spotkanie, na którym miała miejsce promocja nowego numeru kwartalnika literackiego "Klematis". Wydawnictwo Domu Kuncewiczów zawiera plon projektu społeczno-literackiego pt. "Matki odchodzą", który stanowią wspomnienia o dawnych kazimierzankach.  Numer ten zilustrowany został unikalnymi fotografiami - na okładce znajduje się portret Adeliny Róży Szczepańskiej, matki Marii Kuncewiczowej, w środku między innymi zdjęcia Krystyny i Stanisława Walenciaków z dziećmi oraz Kazimierz Dolny od strony cmentarza, po roku 1945.

- Jest to bardzo cenna inicjatywa – mówi burmistrz Kazimierza Dolnego, Grzegorz Dunia, który projekt „Matki odchodzą” objął honorowym patronatem. – Składam wyrazy wdzięczności od nas, mieszkańców Kazimierza Dolnego za te wspomnienia o matkach kazimierskich. Bez wątpienia lektura ta niejednemu z nas dostarczy wielu wzruszeń.

Najnowszy numer „Klematis” zawiera niezwykłe wspomnienia o kobietach Kazimierza Dolnego, o kazimierskich matkach. Czyje opowieści i o kim odnajdziemy w tym wydawnictwie? Zofia Matyko wspomina Feliksę Dunię, Zofia Mitosek – Janinę Dunię, Izabela Górecka-Granowicz – Aleksandrę Górecką, a Zofia Gil - Leontynię Kobiałkę. Ewa Leszczyńska-Pietrzyk opowiada o Annie Antoninie Leszczyńskiej, Elżbieta Dudzińska o Sabinie Liszewskiej, Helena Werman o Karolinie Mazurkiewicz, Andrzej Serafiński o Marii Serafińskiej, Bożenna Wasilewska o Zofii Siedleckiej, Małgorzata Januszek o Zofii Siemińskiej, Ludmiła Szczepkowska-Hubicka o Stanisławie Teresie Szczepkowskiej, Anna Walencik o Krystynie Walencik, Wiktoria Blicharska o Julii Zakiewicz, Halina Furtas o Wiktorii Zofii Ziarnickiej, Tadeusz Michalak o Marii Michalakowej oraz Jan Pietruszka o Wandzie Pietruszce. Przedmowę zatytułowaną „Kobiety i matki z Kazimierza” przygotował Waldemar Siemiński. Nie jest to jedyny tekst tego autora znajdujący się w „Klematisie”. Numer zawiera również wspomnienia Waldemara Siemińskiego o jego rodzicach - Zofii i Franciszku Siemińskich.

- Projekt „Matki odchodzą” zrealizowany został wspólnie przez Dom Kuncewiczów – oddział Muzeum Nadwiślańskiego oraz Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki – mówi Dorota Święcicka – Odorowska, zastępca dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. - Jest to w zasadzie pierwszy tego rodzaju projekt realizowany w Kazimierzu Dolnym. Dodatkowo, projekt ten został dofinansowany ze środków przyznanych z Muzeum Historii Polski w Warszawie z programu „Patriotyzm Jutra”. Jest to dla Muzeum Nadwiślańskiego duży zaszczyt, że projekt ten został zauważony, wyróżniony oraz dofinansowany. Ten ósmy numer kwartalnika „Klematis” jest poświęcony tematyce lokalnej, w numerze tym kazimierzanie piszą o swoich matkach - wspaniałych kobietach, które pokazują i określają Kazimierz oraz jego historię i codzienność.

Najnowszy numer „Klematis” można nabyć zarówno w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów jak i w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Sztuki. Koszt 8 zł.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

  • konto usunięte
    Bardzo nam miło! (Piszę w imieniu zespołu). Niektóre zniszczone fotografie były cyfrowo ratowane prze specjalistów. Dwa retuszowałam sama dla oszczędności :-)Zapraszamy do współpracy!
  • pijany znad Grodarza
    Kupiłem. Są i zdjęcia.
  • konto usunięte
    Niestety, nie mogę ich zdradzić bez pozwolenia Autorki :-) Natomiast uhonorowanie kobiet Rzeczycy na pewno znajdzie miejsce w tych planach!
  • konto usunięte
    Poprawka! Tekst bez potknięć:
    'O "przerwaniu nagrania" pisała jedna z osób w komentarzu na moim prywatnym FB. Natomiast Paniom z Kazimierza rzeczywiście należy się miejsce na poczytnych "łamach". Bardzo ciekawe pomysły ma Monika Dudzińska, która zapewne niedługo swoje plany odsłoni'...
  • konto usunięte
    O "przerwaniu nagrania" pisała jedna z osób w komentarzu na moim prywatnym FB :-) Natomiast o Paniach z Kazimierza rzeczywiście należy się miejsce na poczytnych "łamach". Bardzo ciekawe pomysły ma Monika Dudzińska, które zapewne niedługo swoje plany odsłoni :-)
  • pijany znad Grodarza
    Wanda Michalak 2013-05-16 08:19

    Nagranie zostało przerwane,"
    Brzmi to bardzo dramatycznie. Kto i dlaczego przerwał?, . A może by tak, kilka kolejnych POCZYTNEGO "Kazimierzaka" poświecić pamięci Paniom z Kazimierza?.
  • konto usunięte
    Nagranie zostało przerwane, kiedy mówiłam, że pieniądze na wydanie kwartalnika dostaliśmy od Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra". Bardzo ważne jest to, że naszym stałym Mecenasem jest Karpacka Spółka Gazownictwa.
    Muszę także podać nazwiska osób, wymienionych przeze mnie, w gronie przyjaciół oraz bywalców, tylko z imienia: są to dr Waldemar Siemiński i Monika Dudzińska, no i przede wszystkim Burmistrz Kazimierza Dolnego Pan Grzegorz Dunia.
    Trzeba też wyraźnie podkreślić, że źródłem inspiracji była książka Tadeusza Różewicza pt. „Matka odchodzi”.

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2024.
Pokaż stopkę