Kazimierz po francusku

Skomentuj (4)
We francuskim czasopiśmie Le Point ukazał się poświęcony Lubelszczyźnie artykuł Guillesa Pudlowskiego - francuskiego krytyka kulinarnego, autora programów gastronomicznych i książek o kuchni Francji i innych krajów. Wśród czterech  omówionych w nim miejscowości - oprócz Zamościa, Lublina i Kozłówki - zaprezentowano Kazimierz nad Wisłą.

Okolice Lublina

Trzy miasta o pięknej starej architekturze położone u wrót Ukrainy zachęcają do odwiedzenia nostalgicznej ojczyzny Isaaka Bashevisa Singera

Ta część Polski wciąż jeszcze nie jest w modzie. Wszak to ani Warszawa i jej legenda, ani Kraków ze swą niewzruszoną sławą, ani też Gdańsk i jego port hanzeatycki. A przecież to na południowo-wschodnich rubieżach Polski znajdują się istne cuda architektury renesansowej Zamościa na placu zaprojektowanym w XVI w. przez włoskiego architekta z Padwy.
W latach 1580-1591 Bernardo Morando stworzył tam „una piazza del campo” w stylu orientalnym, magiczny zespół architektoniczny, który w 1992 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wielki hetman Zamoyski sprawił sobie niewątpliwie przyjemność, budując na swoich posiadłościach wymarzony plac. I tylko tak do końca nie wiadomo, czy te subtelne realizacje w odległości zaledwie 40 od granicy ukraińskiej to bardziej Padwa, czy może raczej Siena…

Barokowa synagoga z 1588 r. sąsiaduje tam z muzeum historii, które przypomina chwałę rod Zamoyskich, z kolegiatą Świętego Tomasza z 1577 r. czy wreszcie z przebudowanym w XVII w. ratuszem, który dominuje nad całą starówką. Są tam też oberże w starych kamiennych piwnicach, hotele, które rozgościły się w dawnych kamienicach patrycjuszowskich. Jednym słowem wszystko, co pozwoli nam spędzić nostalgiczny week-end w Polsce południowo-wschodniej, o której tak pięknie pisał Issac Bashevis Singer.

Przypomnijmy sobie „Sztukmistrza z Lublina”, którego akcja toczy się w dużym mieście (360 000 mieszkańców) o tej nazwie. Odkryjmy nocną porą  zaułki za Bramą Krakowską, strome niekiedy, brukowane uliczki staromiejskie, okolice Rynku; wszystkie te miejsca mają w sobie coś feerycznego. Tawerny urządzone na modłę yiddish i rustykalne oberże wykładane  drewnem, gdzie nie można oprzeć się pokusie zjedzenia zupy fasolowej czy flaków, przywodzą na myśl uroki starej Pragi.

W Lublinie znajdziemy spuściznę zarówno słynnych ludzi, takich jak kardynał Wyszyński, który studiował tu teologię, jak i przeszłości żydowskiej zakończonej tragicznie w pobliskim obozie koncentracyjnym na Majdanku. Nie możemy pominąć innego miejsca historycznego leżącego 30 km na północ od Lublina, a mianowicie pałacu w Kozłówce, który należał do innej gałęzi rodu Zamoyskich i gdzie w jednym z bocznych budynków znajduje się kolekcja dzieł socrealizmu.

Ostatnim, a może pierwszym zauroczeniem naszej podróży po Lubelszczyźnie będzie Kazimierz Dolny na trasie do Warszawy. Swą sławę zawdzięcza on niewątpliwie wielkiemu brukowanemu rynkowi otoczonemu renesansowymi kamienicami o bogatych fasadach (niektóre należały do słynnych kupców, braci Przybył). Ale do uroków tego miasteczka należą też ruiny zamku, imponujący kościół farny, malownicze brzegi Wisły, a wszystko to u stóp zielonych wzgórz, które nadają temu zakątkowi - tak bliskiemu, przyjaznemu, a zarazem barokowemu - posmak fantazyjnej egzotyki Syldawii, krainy z odcinka pt. „Berło Ottokara” słynnego komiksu belgijskiego o przygodach Tintina.

Poradnik podróżny

Połączenia
LOT (0147420560) oferuje 4 połączenia lotnicze dziennie na trasie Paryż-Warszawa z lotniska Roissy. Podróżować można też samolotami Air France (0802802802). Lublin leży na południowy-wschód od Warszawy o 2 godziny jazdy.
Noclegi

♣♣♣ Grand Hotel Lublinianka, ul. Krakowskie Przedmieście 56, Lublin, tel. 81 4466100, www.lublinianka.com. Pokoje.: 240-420 PLN. Ten historyczny budynek budynek 1899 r. został odrestaurowany z zachowaniem jego szlachetnej fasady, stiuków i marmurowych schodów. Pokoje z pełnym komfortem, sauna, łaźnia turecka.

♣♣♣ Hotel Zamojski, ul. Kołłątaja 2/4/6, Zamość, tel 84 6392516, e-mail: zamojski@orbis.pl. Pokoje: 180-385 PLN. Sześć starych kamienic na Rynku połączonych ze sobą, wysoki komfort.

♣♣ Senator, ul. Rynek Solny, Zamość, tel. 84 6387610, www.senatorhotel.pl. Pokoje: 160-309 PLN. Kamienica mieszczańska na tyłach Rynku ładnie odnowiona.

♣♣ Europa, ul. Krakowskie Przedmieście 29, Lublin, tel. 81 5350303, www.hoteleuropa.pl. Pokoje: 250-318 PLN. W pobliżu Starego Miasta, dziewiętnastowieczna kamienica ładnie odnowiona, pokoje praktyczne i funkcjonalne.

♣ Dwa Księżyce, ul. Sadowa 15, Kazimierz Dolny, tel. 81 8810761, twomoons@tlen.pl. Pokoje: 140-350 PLN. Zadbane pokoje.

♣ Zajazd Piastowski, ul. Słoneczna 3, Kazimierz Dolny, tel. 81 8810351, jazd@zajazdpiastowski.pl. Pokoje: 120-330 PLN. Dom  w stylu górskim z dyskoteką, pokoje z wystrojem z lat 60.

Wyżywienie

♣♣ Piekarnia Sarzyński, ul. Nadrzeczna 6, Kazimierz Dolny, tel 81 8810643. Cezary Sarzyński, renomowany piekarz i kucharz z tradycjami, uczynił z tego miejsca szykowną restaurację i raj dla smakoszy.

♣♣ Ulice Miasta, Plac Łokietka 3, Lublin, tel. 81 5340592. Tawerna w stylu „Stara Polska” z wykwintną salą o nazwie „Biblioteka”, wyrafinowaną kuchnią i doskonałymi zupami..
Sielsko Anielsko, Rynek 17, Lublin, te. 81 5323617. Wystrój drewnianej oberży rustykalnej, Rynek, tradycyjna kuchnia polska.

♣ Kawiarnia Szeroka 28, ul. Grodzka 21, Lublin. Kuchnia polsko-żydowska, koncerty, taras.

♣ Cymes, ul. Złota 2, Lublin, tel. 81 5347305. Piwnica ze sklepieniami, nostalgiczny wystrój żydowski, kuchnia polska, karaoke.

♣ Padwa, ul. Staszica 23, Zamość, tel. 84 6386256. Piwnica pod Rynkiem, wykwintna kuchnia regionalna.
♣ Zielona Tawerna, ul. Nadwiślańska 4, Kazimierz Dolny, tel. 81 881 0308. Lekka kuchnia.
Napoje

♣ Mandragora, Rynek 9, Lublin. Ciepła herbaciarnia w stylu żydowskim z nutką nostalgiczną.

♣ Czarcia Łapa, Rynek 19, Lublin. Ta kawiarnia a lat 50 przypomina atmosferę z powieści Simenona.

Praktyczne

Dzwonić z Francji: kierunkowy 004881 (Lublin, Kazimierz) lub 84 (Zamość). Wymiana: 1PLN = 0,24€.
Przewodniki
„Pologne”, Lionely Planet, Bibliotheque du Voyageur/Gallimard oraz Guide Bleu Evasion. „Polotne, Republique Tcheque et Slovaquie”, . Dzieła Isaaca Singera, Stock.
Przydatne
Polskie Biuro Turystyczne, 9, rue de la  Paix, 75002 Paris, tel. 014142441900, www. tourisme.pologne.net.

Tłum. Kazimierz Deryło

wersja PDF (0,25MB)

Skomentuj


Dodane komentarze (4)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2024.
Pokaż stopkę