Już w środę - zaczyna się!!!

Już w najbliższą środę, 3 sierpnia, o godz. 17.30 w Kazimierzu nad Wisłą koncertem na rynku orkiestry reprezentacyjnej Wyższej Oficerskiej Wojsk Lotniczych w Dęblinie rozpoczyna się uroczyście festiwal "Wysokie Temperatury Filmowe".

Festiwalowe projekcje zainauguruje o godzinie 18.30 pokaz filmu "Skazany na bluesa"- obraz poświęcony sylwetce przedwcześnie zmarłego Ryszarda Riedla, charyzmatycznego lidera zespołu Dżem w reżyserii Jana Kidawy- Błońskiego w roli głównej Tomasz Kot.. Po filmie w  Klubie Wysokich Temperatur Filmowych zagra grupa "Dżem".

Od środy 3 sierpnia do niedzieli 7 sierpnia zaprezentowane zostaną znakomite premierowe filmy z Polski i ze świata, w tym laureaci  tegorocznego festiwalu Cannes,  a także realizacje dokumentalne oraz teatralne "Teatr Telewizji".  Jak mówi Dyrektor Festiwalu, "pokażemy filmy dobre i smaczne". Na zakończenie festiwalu zostanie pokazany prapremiera filmu Feliksa Falka "Komornik" z Andrzejem Chyrą i Małgorzatą Kożuchowską w rolach głównych - dramatyczny portret bezwzględnego egzekutora należności, symbolizujący niejednoznaczną, ciemniejszą stronę współczesnej polskiej rzeczywistości.

Do festiwalowych wydarzeń specjalnych należą: najnowszy film Marty Meszaros "Niepochowany", przedstawiający poruszające losy tragicznie zmarłego premiera Węgier Imre Nagy, ofiary krwawej węgierskiej rewolucji 1956 roku, a także projekcja filmu "Trzeci człowiek" wg scenariusza Grahama Greena - nieznany dotąd w Polsce czarny kryminał szpiegowski z czasów zimnej wojny z Orsonem Wellesem w roli głównej.

Pokaz filmu "Amator" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego zainauguruje rok poświęcony temu wybitnemu twórcy. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie Jerzy Stuhr.

Andrzej Kondratiuk jest bohaterem cyklu "Portrety Filmowe", w ramach którego zostanie pokazany najnowszy film reżysera "Bar pod Młynkiem", a także kultowe już obrazy: "Gwiezdny pył", "Hydrozagadka", "Wniebowzięci" i rzadko pokazywany krótkometrażowy "Kobiela na plaży".

Do nagrody publiczności w kategorii filmu fabularnego pretendują, m.in.
"Głosy niewinności" Luisa Madoki, przejmująca opowieść o losach młodego chłopca w czasach wojny domowej w Salvadorze, "Smak Życia 2" - komedia romantyczna z uroczą Audrey Tatou w roli głównej, "Guernsey" - współczesny dramat obyczajowy o tym jak mało wiemy o naszych najbliższych (premiera światowa na festiwalu w Cannes 2005), "Ty i ja i wszyscy których znamy" - zwariowana komedia Mirandy July (nagroda jury na Sundance Festival), "Podglądacz" Yves Caumona (premiera na Cannes 2005),
a także "Ruchomy Zamek Hauru" mistrza animacji japońskiej Hayao Miyazaki (Oscar za "Spirited Away").

W kategorii filmu dokumentalnego do nagrody publiczności startują, m.in. "Brasilieirinho. Muzyka Słońca" - Mika Kaurismaki, porywająca historia choro, gatunku muzycznego z którego wywodzi się samba i bossa nova, "Odessa, Odessa" nostalgiczny portret ukraińskich Żydów w Nowym Jorku, "Koszmar Darwina" - bezkompromisowy film Huberta Saupera o brutalnych realiach życia mieszkańców wybrzeży jeziora Wiktoria, "Oko za oko" w  reżyserii Avi Mograbi - prowokacyjny dokument o samobójstwie i jego roli we współczesnej ideologii Izraela na tle konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Podczas festiwalu interesujące i często nieznane szerszej publiczności filmy dokumentalne będzie można również oglądać w cyklach prezentacyjnych: Dokumenty Dwójki, Młodzi Dokumentują oraz Doc Review (projekcje w salach TVP w UMCS).
 
Telewizyjny cykl "Kocham Kino" przeniesiony na ten czas do Kazimierza (Mały Rynek) poprowadzi jego gospodyni Grażyna Torbicka, która proponuje autorski wybór wybitnych filmów, m.in. dwa które na stałe weszły już do kanonu światowej kinematografii: "Gosford Park" Roberta Altmana oraz "Człowiek, którego nie było" braci Coen.

Na kazimierskim  festiwalu "Wysokie Temperatury Filmowe" gościć będzie również Teatr Telewizji (sale UMCS), który zaprasza na tak interesujące spektakle (w tym cztery premierowe), jak m.in. "Klucz" Wojtka Smarzowskiego,  "Na przełęczy" wg Witkacego i Walerego Radzikowskiej w reżyserii Witolda Adamka, "Sceny z powstania" Leszka Wosiewicza.

Swoją wizytę na festiwalu zapowiedzieli, m.in. Małgorzata Kożuchowska, Marta Meszaros, Iga Cembrzyńska, Jan Nowicki, Andrzej Chyra, Feliks Falk, Jan Kidawa Błoński, którzy wezmą także udział w otwartych konferencjach z dziennikarzami i widzami, a znakomity dokumentalista Andrzej Fidyk poprowadzi warsztaty filmowe.

Kazimierskie "Wysokie Temperatury Filmowe" to także spotkania z literaturą i muzyką. salon Czułego Barbarzyńcy odwiedzą Sławomir Shuty, Joanna Szczepkowska, Maria Wiernikowska, Kamil Sipowicz, Zbigniew Menzel, Mariusz Sienkiewicz i Tomek Tryzna.

Wieczorami zagrają w Festiwalowym Klubie młody, utalentowany saksofonista Marcin Nowakowski i żywiołowa formacja Inside, wykonująca muzykę smooth jazz i soul oraz świetni polscy DJe, m.in.  Cpt. Sparky i DJ Maceo Wyro.
 
Organizatorem Festiwalu jest TVP, a producentem Niezależna Fundacja Filmowa. Głównym Patronem Medialnym jest TVP. Patronami medialnymi zostali także: Tygodnik Ozon,. Polskie Radio Program 3, Tygodnik GALA, Miesięcznik GALA FILMOWA, Gazeta Wyborcza, Wirtualna Polska, stopklatka.pl, AMS oraz program Kocham Kino. Sponsorami Festiwalu są: TOYOTA, GEFCO i KLER 

Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę