Na tegorocznym kiermaszu zaprezentowano jak co roku wielkanocne palmy i stroiki, koronkowe i haftowane serwety, wycinanki, świece z wosku w kształcie zajączków czy ptaszków, ludowe rzeźby, ręcznie wykonane karty świąteczne i inne wielkanocne cudeńka oraz – oczywiście – pisanki. Kolorowe jajka różnej wielkości zdobione były za pomocą wielorakich technik: jedne puszyły się strzępkami sizalu, inne błyszczały złotem i błękitem witrażowych farbek, jeszcze inne, pokazując spod drobnych kwiatuszków naturalny kolor jajecznej skorupki, przypominały o tradycyjnym na tym terenie sposobie zdobienia pisanek nożykiem.
Uwagę przyciągały także drewniane figurki ludowych świątków czy rzeźby o tematyce zupełnie świeckiej – jak statuetka dobrej żony, która zrobiła furorę na kiermaszu, czy kobiet z gęśmi wolnymi, jak zapewniał ich twórca, od ptasiej grypy…
- Nie haftuję, natomiast robię to wszystko w drzewie – "tłumaczył się ze swoich dzieł" Michał Wrótniak. – Produkuję wióry na podpałkę w zimie, a to, co mi zostanie – to tutaj państwo widzicie! - Zebrani mogli więc podziwiać także płaskorzeźby pana Michała inspirowane twórczością Zofii Stryjeńskiej.
Woskowe świece Romana Wolnego to nie tylko wielkanocna ozdoba. Zapalone na świątecznym stole stanowić będą zapowiedź pełnej wiosny z jej burzą kwiatów i zapachów. Skrywają w sobie woń wiosennych sadów, gryki jak śnieg białej, akacji, wrzosów czy kwiatów sosnowych – całą woń pasieki.
Palmy Małgorzaty Urban to całą opowieść o tradycji i magii świąt, która towarzyszy na wsi wszystkim pierwszym czynnościom. Trawy i bazie oplecione barwinkiem i borówką w wielkanocną palemkę błogosławić będą wkrótce mocą Palmowej Niedzieli pracom rolników.
Spotkanie w bibliotece przerodziło się w przedświąteczną biesiadę – gości podjęto wielkanocnym żurem, sałatkami i ciastem. Żywo dyskutowano na temat wystawianych prac, wymieniano się doświadczeniami.
Swoje wyroby zaprezentowało 25 twórców ludowych z Kazimierza Dolnego i okolic. Niektórzy towarzyszą kiermaszowi w bibliotece od samego początku, wielu było takich, którzy pokazali publicznie swoje prace po raz pierwszy.
Agnieszka Wawrzycka (Cholewianka) – palmy
Aniela Czopek (Puławy) – serwetki, ozdoby
Anna Osypiuk (Cholewianka) – serwetki
Anna Pawłowska (Kazimierz) – pisanki, stroiki
Anna Śmich (Dąbrówka) – stroiki, pisanki
Bożena Śmich (Dąbrówka) palmy, stroiki
Dorota Budzisz (Dąbrówka) – palmy, stroiki
Dorota Górecka (Skowieszynek) – serwetki, pisanki, stroiki
Ewa Janicka (Kazimierz) – wianki z cebuli
Hanna Ścibior (Bochotnica) – serwetki
Joanna Nowakowska (Kazimierz) – wycinanki, wiklina
Katarzyna Piłat (Okale) – serwetki
Krystyna Kowalska (Bochotnica) – serwetki
Małgorzata Urban (Okale) – palmy, kwiatki
Maria Kwiatek (Cholewianka) – stroiki
Marianna Sandomierska (Puławy) – serwetki, kwiatki
Marzena Wicik (Kazimierz) – serwetki
Michał Ryszard Wrótniak (Kazimierz) – Rzeźby
Oksana Chilinicz (Skowieszynek) – serwety
Paweł Doraczyński (Kazimierz) – wyroby z wikliny
Paweł Wilczyński (Jeziorszczyzna) – z sitowia, owady, lampki
Roman Wolny – produkty pszczelarskie
Teresa Wiśniewska (Kazimierz) - wyroby z wikliny
Wanda Bartoś (Rzeczyca) – pisanki, serwety
Zbigniew Kozak (Puławy) – rzeźby
Skomentuj
Dodane komentarze (4)
-
Popieram takie inicjatywy, musimy podtrzymywać nasze dawne zwyczaje i tradycje świąteczne.Smuci tylko,że nie ma wielu następców, tak misternie robionych pisanek i palemek.A może się myle?Pozdrawiem organizatorów.
-
Brawa dla organizatorów i wszystkich uczestników kiermaszu. A szczególnie dla naszych sympatycznych reprezentantek Pani Oksany i Pani Doroty.
Wszystkie te cudeńka, pięknie wyglądają,
Niechaj Święta Wielkanocne, wszystkim umilają -
Ciesze sie ze to robicie ............ te palmy , pisanki, baranki ......koszyczki plecionki, swieconki .........to wszystko tak piekne i ,, Polskie,,
-
Czy można prosić o więcej zdjęć?
Wszystkie te cudeńka, pięknie wyglądają,
Niechaj Święta Wielkanocne, wszystkim umilają