Naturalne materiały – plaster miodu, patyczki, nasiona, przepiórcze jaja, kawa, ziemia, bursztyn, woda, filc, susz owocowy w połączeniu ze srebrem, miedzią czy stalą. 70 prac będących z jednej strony wyrazem umiłowania przyrody, z drugiej – formą jubilerskiego ekoprotestu przeciw jej dewastacji. Polecamy nową wystawę w Muzeum Sztuki Złotniczej.
Wystawa FTSZ.Eko jest wynikiem współpracy Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym ze Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych i Galerią Sztuki w Legnicy.
Jest artystyczną odpowiedzią na apel Stowarzyszenia, by wspólnie – w myśl zasady, że wspólny głos jest zawsze mocny – członkowie STFZ przedstawili swój stosunek do przyrody, która nierzadko bywa inspiracją, i protest przeciwko ekodewastacji. Wystawa prezentuje 70 prac czterdziestu artystów złotników. Są one bardzo różne zarówno pod względem treści jak i formy.
- Wszystkie te prace niosą w sobie przesłanie. Wiele jest bardzo optymistycznych. Zachwycających się pięknem przyrody i wzbudzających nasz zachwyt. A wiele – wręcz przeciwnie. Jest smutnych, pobudzających do gorzkiej – niestety – refleksji – powiedziała Aniela Ryndziewicz kierownik Muzeum Sztuki Złotniczej, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym podczas otwarcia wystawy.
Wystawę FTSZ.Eko można oglądać do 26 lutego 2012 r.