Jaka to melodia? Kazimierska!

Skomentuj (6)

zobacz więcej (7)

Był Żyd i król Kazimierz, piekarz i kogucik, malarz ze sztalugą i cyganki, przewodnik, któremu przestało się chcieć gadać i równie milczący franciszkanin. – W ten sposób mieszkańcy Kazimierza wspierali w telewizyjnym studiu swojego reprezentanta, który rywalizował z przedstawicielami Łowicza i Wadowic w konkursie „Jaka to melodia?”. Kto wygrał?

 

W telewizyjnym studiu na Woronicza 25 września miało miejsce nagranie odcinka specjalnego teleturnieju „Jaka to melodia?”. Do walki stanęły 3 miasta: Wadowice, Łowicz i… Kazimierz Dolny! Ich reprezentanci dzielnie zmagali się z teleturniejową maszynerią, starając się wcisnąć uprawniający do odpowiedzi przycisk wcześniej, niż zabrzmi piosenka! Jak to w konkursie bywa, nierzadko ułamek sekundy decydował o zwycięstwie.

- Czy ciężko było Kazimierzowi rywalizować z Łowiczem i Wadowicami? – zastanawia się reprezentujący Kazimierz nad Wisłą Robert Grabczak. – Warunki były trudne, bo panie, z którymi grałem bardzo chciały wygrać. Ja walczyłem, ale na zasadzie gentlemańskiej.

Uczestnicy teleturnieju odpowiadali również na pytania dotyczące ich miejscowości. Już wkrótce świat usłyszy o wodzie z kazimierskiej studni w rynku, kto raz się je napije, będzie do Kazimierza powracał znowu i znowu. Przypomniana zostanie historia kazimierskiego koguta z ciasta, który jest pamiątką po ofiarach z czarnego kura składanych dawnym bogom. Tym i innym opowieściom towarzyszyły podczas nagrywania programu ilustracje filmowe z rywalizujących miast. My będziemy je mogli zobaczyć na początku października w telewizyjnej jedynce.

Robertowi Grabczakowi kibicowała w studiu na Woronicza kazimierska publiczność, ubrana w kostiumy symbolizujące wszystkie te elementy, które składają się na niepowtarzalny charakter Miasteczka. Był król Kazimierz, którego legenda związała na wieki z Kazimierzem. Był Żyd – jako wspomnienie dawnych współmieszkańców Kuzmiru. Był franciszkanin przypominający o zwycięstwie chrześcijaństwa nad domagającymi się czarnych kogutów demonami. Był i piekarz, i kogucik – nie tylko z ciasta. Był malarz ze sztalugą, który podczas nagrywania programu stworzył unikatowe dzieło, jak na członka kazimierskiej kolonii artystycznej przystało. Były i cyganki, i kazimierzacy w strojach ludowych. I był przewodnik, któremu co prawda podczas programu przestało się chcieć gadać, ale który w Kazimierzu zawsze chętnie oprowadzi turystów i pokaże im to, co tutaj najpiękniejsze.

A jakie jest najpiękniejsze miejsce w Miasteczku według Roberta Grabczaka?
- To widok z Albrechtówki na przełom Wisły lub ten sam widok – z dołu – z Męćmierza u podstawy wzgórza – mówi Robert Grabczak. – Chociaż panorama z góry jest dla mnie najpiękniejsza! Mamy zakole Wisły, wiatraki, Janowiec po drugiej stronie, a przed sobą – wspaniałą wycieczkę do Kazimierza. Na Albrechtówkę trzeba się wybrać koniecznie pieszo – chociaż można tu oczywiście też dojechać – można pójść górą, a wrócić brzegiem Wisły (modląc się, żeby nas komary nie zjadły). Ale widok stamtąd naprawdę przepiękny – i z nawiązką wynagrodzi trudy spaceru.

To najlepsze zaproszenie do Kazimierza. A my zapraszamy przed telewizory 11 października o godzinie 18.00. Wtedy TVP1 wyemituje odcinek specjalny programu „Jaka to melodia?” o tym jak Wadowice i Łowicz rywalizowały z Kazimierzem Dolnym. Kto wygrał?

Fot. Andrzej Pawłowski

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

  • zojka
    ojej, przegrana
  • etnografamator
    Kazimierski strój ludowy - czapka bejsbolówka z napisem New York, kurtka skórzana po wujku, spodnie od dresu z lampasem, zgrzebne obuwie sportowe prod chińskiej tzw pepegi i oczywiście nieskazitelnie białe skarpetki, starsi noszą tradycyjne sandałki ze skaju i elastyczne skarpety w kratkę, do tego marynareczka w pepitkę by działalności much nie widać było oraz seledynowe polo, spodnie luźne, przykrótkie bez kantowe ze świecącymi kolanami. Kto opisze żeński strój? Tylko się kurde nie unosić patriotycznie, pośmiać się czasem można....
  • Jadzia
    I co Bizon, nie udało się wygrać?
  • blaupunkt
  • blaupunkt
    Jeszcze kilka fotek z nagrania tego programu.
  • Megi
    Nie wiem, czy wygramy (wygraliśmy) ale i tak jest to bardzo dobry pomysł na promocję naszego miasteczka!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2024.
Pokaż stopkę